Perşembe , Ocak 20 2022

Yapay zeka, gerçekten zeki mi?

  • Robotlar, öğrenme kabiliyetini nasıl geliştiriyorlar?
  • Yapay zekayı zeki kılan nedir?
  • Hatalardan ders çıkarma kabiliyeti var mı veya bir insan gibi rastgele verilmiş şekillerdeki harfleri algılayabilir mi?

Bunlar yapay zeka geliştiricilerinin sordukları sorulardan sadece birkaçı. Hantal robotlar üzerinde ağır ilerleyen programlar olarak başlayan süreç, belirli bir alandan herhangi birinin üzerinde denemeler gerçekleştirip kendi ihtiyaçlarına uygun hale getirebileceği bir kodlama şeklini aldı.

Yapay zekanın pratik uygulamaları test edilmeye devam ederken bizim de doğal zeka ve kesin modeli tespit etme yolundan ne anladığımız da araştırılıyor. Numenta’nın kurucu ortaklarından Jeff Hawkins, robotların daha zeki davranmaya başlaması durumunda beyni araştırmak zorunda kalacağı kararını çok erken vermişti.

Hawkins’in beyindeki odaklandığı son noktalardan biri, dünyada karşılaştığımız nesne modellerinin düzenlenip kaydediliği varsayılan beyin neo-korteksindeki yapısal birimler olan korteks sütunları oldu. Hawkins’e göre beynin nesneleri ne şekilde algıladığı ve kalıpları tanıdığının kilit noktalarından biri. Hem duygularımızdan aldığımız bilgiler hem de zamanla bunları nerede tecrübe edindiğimiz ile ilgili konumlara dair bilgiler, nesneleri tanımlayan kalıpları tanımlama kabiliyetiniz için önem arz ediyor. Hawkins, hareketin zeka denkleminde göz ardı edilirse yapay zekanın beynin modellenmesi bakımından sınırlı kalmaya devam edeceğine inanıyor.

Reşat Okur

Hakkında Sophos Akademi

Sophos Akademi, bir popüler bilim ve teknoloji sitesidir. Yaşama bilgelik katmayı amaçlar. Konuk yazarların makaleleri veya sitenin haberleri bu avatar ile yayınlanmaktadır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

İlahiyatçılar ve Felsefeciler, Yapay Zekâ ve Transhümanizmi Din Açısından Değerlendirecekler

Felsefecilerin ve teologların yapay zeka ve transhümanizmin dini açıdan ele alacakları “Uluslararası Yapay Zekâ, Transhümanizm, …

İletişim Notları: İnsan Merkezli Toplumlar ve Yapay Zeka

Sophos Akademi yazarlarından Doç. Dr. Şevki Işıklı, Gazeteci Müjdat Gökçe’nin İletişim Notları programına konuk oldu.  …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir