Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. 2018 Yılı Yapay Zeka Gelişim Raporu açıklandı

2018 Yılı Yapay Zeka Gelişim Raporu açıklandı

Aslında tüm teknolojiler bir şekilde  biz onları belli bir yöne doğru yönlendirene kadar nötrdürler! Yapay zeka konusu çok hızlı gelişen bir teknoloji alanıdır. Peki bu iyi bir haber mi yoksa kötü bir haber midir?

Halil İbrahim İşbilici

Bazı ülkeler yapay zeka teknolojilerinde hızlı adımlar atarak diğer ülkeleri geride bıraktılar. İşte bunlardan birkaçı:

 Çin’de yüzde 150 artış

Bir buçuk milyarı aşkın nüfusuyla Çin, yapay zeka konusunda dünyada en çok çalışmanın yapıldığı ülkelerden biridir. 2018 yılında Çin’de yapay zeka konusunda yayınlanan makalelerde %150’den fazla artış olmuştur. Çin’de özellikle bilgisayar teknolojileri ve otomasyon konusundaki makalelerde artış gözlemlenmektedir.

Hindistan yerli yazılım lideri

Bir milyar üç yüz milyonu aşan nüfusu ile Hindistan, yapay zeka konusunda yapmış olduğu çalışmalar ile hem diğer ülkelerdeki yenilikleri takip etmekte hem de kendisi yerli yazılımlar geliştirmektedir. Hindistan her geçen gün hayata geçirdiği yeniliklerle yapay zekadan daha fazla yararlanmakta ve bu alanda geleceğe yatırım yapmakta geç kalmamaktadır.

Tüm teknolojiler başlangıçta nötrdür

WIPO Genel Direktörü Francis Gurry, konuşmasından önemli kesitler şöyle:

“Peki, yapay zeka konusunda iyi bir dönemeçte miyiz?  Burada sorun şudur:  Biz gelecekte yapay zeka altyapımızı, veri bankalarımızı nasıl geliştireceğiz? Bu konuda rakiplerimizi nasıl geride bırakacağız? Yapay zeka algoritmaları, veri bankaları ile desteklenir ve beslenir. Peki, biz yapay zeka sistemlerimizin kalitesini sürekli geliştirecek kaliteli, güvenilir veri bankalarına her zaman ulaşabilecek miyiz?

Aslında tüm teknolojiler bir şekilde  biz onları belli bir yöne doğru yönlendirene kadar nötrdürler! Yapay zeka konusu çok hızlı gelişen bir teknoloji alanıdır. Peki bu iyi bir haber mi yoksa kötü bir haber midir?

Tüm bilgisayarlar insan zekasını model alarak geliştirilir! Eğer teknolojiyi nükleer silah yapmak için kullanır ve insanları katledersek işte o zaman teknoloji kötü bir şeydir! Fakat teknolojiyi amansız hastalıkların nedenlerini ve hastalıkların doğru teşhisi gibi konularda kullanırsak işte o zaman teknoloji güzeldir. Yani yapay zeka konusundaki güzel haberleri verebilmek de insanlığın elinde olan bir şeydir!”

Geleceği öngörmek zor!

“Yapay zeka sistemleri konusundaki tüm gelişmeler ileride yapay zeka yönetiminin alacağı önemli rolleri de belirlemiş olacaktır. Bunu hep beraber göreceğiz! Kim yapay zeka konusunu önemserse gelecekte dünyada önemli bir rolü olacaktır! Bunu asla unutmayın!”

 

Notlar
WIPO: World Intellectual Property Organization / Dünya Zeka Varlıkları Örgütü

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir