Çarşamba , Mayıs 25 2022

2019 trendleri: 19 Teknoloji

Teknoloji danışmanlık şirketi Lux Research, 2019 yılına damga vurması beklenen 19 dijital teknolojiyi sıraladı. Şirket listeye aldığı teknolojilerin dünyayı dönüştürme potansiyeline sahip olduğunu iddia ediyor.

Elif Akçay

Dünyayı 10 yıl içinde değiştirecek 19 teknoloji
  1. Yapay zekâ ve makine öğrenimi: Son bir yıl içinde 10 bin adet yapay zekâ patenti başvurusu yapıldı.

  2. Giyilebilir teknolojiler: Risk sermayesi ile sektöre son 5 yılda toplam 2 milyar dolar aktarıldı.
  3. 3 boyutlu yazıcılar: Sektörde patent alımları 2014 yılından bu yana yüzde 60 arttı.
  4. Gen mühendisliği: 5 yıl içinde genomlar üzerinde çalışmalar 7 kat arttı.
  5. Arttırılmış gerçeklik (AG) ve sanal gerçeklik (SG): Risk sermayesi her yıl 2 milyar dolar aktarıyor.
Listeye ‘yeni’ giren teknolojiler

2018 yılı listesine dâhil olmayan ancak önümüzdeki 12 ay boyunca özellikle izlemeye değer bulunan teknolojilerin bazıları ise şunlar:

6. Hızlı akü şarj teknolojisi: Listedeki yer alan birçok ‘temiz’ enerji teknolojisinden biri, elektrikli araç pazarının büyümesinde kilit bir faktör olarak kabul ediliyor.

7. Grafen ve 2D malzemeler: Basılabilir elektronik mürekkepler, kompozit malzemeler, fosil yakıt hücrelerinde kullanılan elektrotlar, lityum-iyon piller ve süper kondansatörler gibi diğer teknolojilerin gelişmesini sağlayacak.

8. Dronlar: Güvenlikten hava haritalamasına kadar çeşitli alanlarda artan bir rol oynayan dronların daha fütüristik uygulamaları arasında zirai hastalıkların tanımlanması, denizaltı boru hatlarının bakımı ve çevresel gözleme bulunuyor.

9. Hassas tıp: Belirli problemleri hedef alan ve bireyler için kişiselleştirilmiş ilaçların gelişimi.

10. Perovskit kullanılan güneş panelleri: Güneş panellerini daha verimli hale getirme potansiyeline sahip olan perovskit teknolojisi, son yıllarda çok konuşulmasa da 2019’da bu alanda büyük gelişmeler bekleniyor.

11. Doğal dil işleme: Bilgisayarların insan dilini anlamalarına, yorumlamalarına ve manipüle etmelerine yardımcı olan yapay zekâ dalı. Örneğin, Siri, Alexa ve diğer sanal asistanlar kullanıcılarla etkileşim kurarak kullanımın kolaylaştırmasını sağlar.

12. Üretken tasarım: Ürün tasarımındaki tüm olası seçenekleri göz önünde bulundurarak, “doğanın evrimsel tasarıma yaklaşımını taklit etmek” için yapay zekâ kullanır.

13. Adrese teslim hizmetleri:  Eve teslim sektöründe hangi araçların daha uygun olduğu tartışması hala sürüyor. Seçenekler arasında hepsi elektrikle çalışan  bisikletler, motorlu bisikletler, scooterlar var.

14. Blockchain: Para transferini kolaylaştırdığı için yeniden rüzgarı arkasına alabilir.

Listede bulunan diğer alanlar ise mikrobiyom, solid-state aküler, nesnelerin interneti güvenliği, 5G ağlar ve malzeme teknolojileri olarak sıralandı.

IBM ve Samsung liderlik ediyor

Lux Research, raporunda bu alanlarda faaliyet gösteren teknoloji devlerini de masaya yatırdı. Listedeki 19 teknoloji alanının 19’unda da faaliyet gösteren iki firmanın IBM ve Samsung olduğu ortaya çıktı. Raporda Google, Siemens, Qualcomm ve Intel odak liderleri; yani diğer firmalar kadar çok alanda etkinliğe sahip olmayan ancak doğru inovasyonlara odaklanma konusunda güçlü bir vizyona sahip firmalar, olarak değerlendirildi.

 

Kaynak: www.luxresearchinc.com

Hakkında Elif Akçay

Maltepe Üniversitesi, Araştırma Görevlisi. Marmara Üniversitesi, Bilişim doktora öğrencisi. Temelde bilim ve teknoloji özelde ise biyoteknoloji, transhümanizm, etik, dijital etik (açıklık etiği), biyoetik, sosyal medya, bilişim ve iletişim teknolojileri, gözetim ve yapay zekâ konularıyla ilgili.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

ISophos Dergisi’nin 5. Sayısı Yayımlandı

ISophos: Uluslararası Bilişim, Teknoloji ve Felsefe Dergisi’nin 5. sayısı yayımlandı. ISophos Dergisi 5. sayısında, geleceğe …

Bitik Erkekler: Sosyal Medya Erkekliği Nasıl Sabote Etti?

“Bitik Erkekler” kitabının yazarları Philip Zimbardo ve Nikita D. Coulombe pandemi öncesinde Amerikalı erkeklerde tehlike …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir