Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. 53 Kübitlik Kuantum Bilgisayar Çok Yakında Çıkıyor

53 Kübitlik Kuantum Bilgisayar Çok Yakında Çıkıyor

Sophos Akademi Sophos Akademi -
76

IBM, önümüzdeki ayın ortalarına doğru 53 Kübit (Qubit)’lik kuantum bilgisayarını kullanıma sunacağını duyurdu.

Kuantum işletim sistemini şimdilik IBM-Q Network müşterileri kullanabilecek. Çevrimiçi çalışabilecek yeni sistem, mevcut en büyük evrensel kuantum bilgisayarı olma özelliği taşıyor. Kuantum çalışmalarını bir üst seviyeye taşımak isteyen IBM, bu benzersiz makinenin New York’ta bulunan yeni Quantum Hesaplama Merkezi’nin bir parçası olacağını duyurdu. Bu merkez, IBM’in kuantum makineleri için bir veri merkezi olarak kullanılacak ve 5 adet 20 kübitlik sisteme de ev sahipliği yapacak.

IBM, yeni 53 kübitlik sistemin şirketin bulut dağıtımları için daha büyük ve daha güvenilir sistemler başlatmasını sağlayan birkaç yeni tekniğe sahip olduğunu belirtti. Bu kapsamda, ilk olarak 2016 yılında kendi geliştirdiği kuantum bilgisayarını bulut tabanlı ve ücretsiz olarak herkesin kullanımına açmıştı. Bulut tabanlı sistem sayesinde kullanıcılar, kuantum bilgisayarı üzerinde kendi uygulamalarını daha kolay bir şekilde geliştirebilme imkanına sahip olabilecekler. Sistemin ücretsiz olarak sunulmasının bir diğer nedeni ise araştırmacılardan geri dönüşler alınması ve bu yolla çalışmaların hızlandırılması.

IBM yöneticileri, tek amaçlarının bugünün klasik yöntemleriyle çözülemeyen gerçek sorunları çözecek güçlü kuantum sistemleri yapmak ve daha fazla IBM kuantum sistemi inşa ederek bunu gerçekçi bir hedef haline getirmek olduğunu söylüyorlar.

IBM’in açacağı Kuantum Hesaplama Merkezi, şirketin kuantum girişimi hakkındaki kararlılığını açıkça gösteriyor. Kuantum programı şimdilik ticari müşteriler, akademik kurumlar ve araştırma laboratuvarları olmak üzere toplamda 80 ortaklığı destekliyor.

 

Kaynak

  • techcrunch.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir