Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. 5G İçin Nefeslerimizi Tutmuyoruz Çünkü 2025 Yılına Kadar Çoğumuz Kullanmayacağız

5G İçin Nefeslerimizi Tutmuyoruz Çünkü 2025 Yılına Kadar Çoğumuz Kullanmayacağız

Sophos Akademi Sophos Akademi -

Kablosuz servis sağlayıcıları, Amerika Birleşik Devletleri’nde 5G hakimiyeti ile savaşmaya devam ediyor. Beşinci nesil kablosuz teknolojisi, taşımacılıktan tıbbi teknolojiye, tüketiciler ve işletmeler için çok daha yüksek hızlar ve yenilikçi yeni kullanımlar getirme sözü veriyor.

Her ne kadar son zamanlardaki 5G duyuruları, tüketicilerin 5G devriminin burada olduğuna inanmasına neden olsa da hepimizin bu yeni teknolojiyi kullanması en az birkaç yıl- muhtemelen 2025- daha sürecek.

Mesela T-Mobile kısa süre önce ülke çapında 5G şebekesinin başladığını duyurdu ancak sınırlamalar var: Düşük bantlı bir ağ, yani 4G’nin iki katı kadar hız sağlayacağını fakat tüketicilerin 5G ağından beklediği 10 kat daha yüksek hız artışı sunamayacağı anlamına geliyor. Bu arada, AT&T (CNN’in ana şirketi) ve Verizon, daha yüksek frekanslarda çalışan 5G ağlarını daha hızlı duyurduğunu açıkladı ancak onların da kapsamları yalnızca belirli alanlarla sınırlı. Sonuç olarak: 5G kademeli bir evrim olacak – bir devrim değil.

Tüketiciler süper hızlı 5G kapsamında bir şehir ya da mahallede olacak kadar şanslı olsalar bile, 5G ağlarından yararlanabilecek (Samsung Galaxy S10 5G) birkaç üst düzey akıllı telefondan birini satın almaları gerekecek ve Apple’ın 2020’nin sonuna kadar 5G’li bir iPhone’u piyasaya sürmesi beklenmiyor. Buna ek olarak, çoğu Amerikalı’nın telefonlarını yalnızca üç veya dört yılda bir yükseltmesi gerçeğini ekleyin. ABD’nin nüfusunun kayda değer bir kısmının 5G ağına erişmesi uzun sürecek gibi gözüküyor.

Ancak uzun vadede, 5G’nin potansiyeli muazzam. Daha yüksek frekanslı 5G ağları yaygın olarak kullanılmaya başladığında ve daha fazla 5G özellikli cihaz ve altyapı kullanılabilir hale geldiğinde, 5G gerçekten devrimci bir teknolojiye dönüşecektir. Çok daha yüksek veri hızı ve düşük gecikme süresi sağlayacak, bu da kullanıcıların bir dosyayı indirirken veya bir video izlerken daha az gecikme yaşayacağı ve kendi kendini süren otomobillerin ölüm kalım kararları almak için ihtiyaç duydukları tüm bilgileri göz açıp kapayana kadar işleme koyabilecekleri anlamına geliyor.

Zaman içinde, orta bant kablosuz 5G ağları, AT&T ve Verizon’un yüksek hızlı ev internet hizmetleri sağlamak için Comcast gibi sabit genişbant sağlayıcılarının zorluğunu kırmasına izin veren fiber tabanlı kablolu ağların yerine geçecek. Ancak 5G teknolojisinin gerçek potansiyeli, mevcut 4G teknolojisi ile mümkün olmayan tamamen yeni uygulamaların yaratılmasıyla ortaya çıkacak.

Kendi kendine süren otomobiller söz konusu olduğunda, yüksek hızlı, araç-araç iletişimi kullanarak birbirleriyle iletişim kurabilecek, taşımayı daha güvenli hale getirecek ve otoyolların kapasitesini artırabilecekler. Enerji tüketimini azaltan akıllı sokak lambaları, trafik yoğunluğunu azaltan gerçek zamanlı trafik yönetimi ve sürücüleri park yeri açma konusunda yönlendiren akıllı park alanları ile şehirler daha verimli ve daha güvenli hale gelecektir. Sağlık hizmeti sağlayıcıları, hastaların durumlarını gerçek zamanlı olarak uzaktan izleyebilecek ve cerrahlar binlerce kilometre uzaklıktaki robot destekli ameliyatları gerçekleştirebilecek.

Ancak şimdilik, 2020 yılında 5G çoğunlukla abartılı bir reklam olmaktan ibaret. Önümüzdeki birkaç yılda yavaş yavaş 5G ağları daha geniş bir yelpazede uygun fiyatlı 5G akıllı telefonlar piyasaya sürüldüğünde kapsama alanını genişletecektir. Ancak o zaman, tüketicilerin 5G’yi benimsemesi başlayacaktır. Bu hizmet ise 2025’e kadar uzayabilir. 4G yeni sınır olduğunda, kullanıcıların “ülke çapında” kapsamı desteklemesine rağmen hala 3G cep telefonları vardı.

5G’nin geleceği çok parlak. Bu süreç sadece inanmamızı istediklerinden daha uzun sürecek.

 

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: edition.cnn.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir