Pazartesi , Mayıs 16 2022
5G network with downtown Los Angeles at night

5G Teknolojisi Nedir, Neden Önemlidir?

5G teknolojisinin hızı saniyede 4,5 gigabit  olarak tespit edildi. Bu hız saniyede 1,4 gigabite’a tekabül eder. Bu, var olan en hızlı 4G iletişiminden 20 kat hızlı bir teknolojidir. 5G ile yüksek çözünürlüklü bir filmi indirmek yalnızca 15 saniye sürer.

5G internet teknolojisi son yıllarda en çok konuşulan teknolojik devrimlerden biridir. Peki veri alış-veriş hızında ve iletişim cihazlarında devrim yaratacağı söylenen 5G teknolojisi nedir?

5G, mobil telefonların kullandığı hücresel ağlarda bulunan teknolojik alt yapının yeni kurallar ile yeniden yapılandırılmasıdır. Bu çerçevede radyo frekansları, işlemciler ve antenlerin kullanılma şeklinde yapılan değişiklikler ve kapasite yükseltici yeni eklemelerle internet hızının artması ve teknolojik araçların çalışma kapasitelerinin artması amaçlanmaktadır.

Qualcomm Teknoloji Şirketinin 5G teknolojisinin hızı konusunda yaptığı testlerde saniyede 4,5 gigabit hızlara ulaşılmıştır. Bu hızın saniyede 1,4 gigabite tekabül etttiği  belirtilmektedir ki bu bile var olan en hızlı 4G iletişiminden 20 kat hızlı bir teknolojidir. Yüksek çözünürlüklü bir filmi indirmek ortalama süratle yalnızca 15 saniye sürmektedir.

İndir yerine Oynat tuşu geçecek

Eğer 4 veya 5 gigabit hızlarına ulaşılsa bile olsa şimdikinden 100 kat daha hızlı bir iletişim gücüne sahip olunacaktır. Böylece “indir” tuşunun yerini “oynat” tuşu alabilir çünkü dokunmamızla filmin oynatılmaya başlaması aynı anda mümkün olacaktı. Bir televizyon dizisinin tüm sezon ve bölümlerini yüksek çözünürlükte indirebilmek bir dakika sürmeyecektir.

İnternet sitelerinin yüklenmesinde yaşanan gecikme süreleri de dramatik şekilde azalacak. Bir siteye ulaşmak için veriler farklı servis sağlayıcıları ve fiziki merkezlerden geçmek zorundayken  günümüzde 50 ila 100 milisaniyelik gecikmeler normal kabul edilmektedir. Bu alanda da yeni teknolojiler barındıran 5G ile gecikme süresi birkaç milisaniyeye inecektir.

İletişim ve gecikme alanlarındaki bu hızların başta sanal gerçeklik uygulamaları olmak üzere pek çok alanda devrim niteliğinde gelişmelere kapı açması beklenmektedir. Teknolojik cihazların hafiflemesi, daha serbest ve mobil hale gelmesiyle sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik uygulamaları günlük hayatın bir parçası haline gelebilecektir.

Çok şey değişecek

Sosyal hayattan iş hayatına, eğitimden eğlenceye, reklam uygulamalarından yeni iş alanlarına, tıptan ticarete pek çok noktada 5G hayatımızı değiştirecektir. Örneğin bir futbol maçını stadyumda izlerken sahaya telefonunuzun kamerası ve arttırılmış gerçeklik gözlüğünüzle bakıldığında oyuna ve oyunculara ilişkin görmek istediğiniz her bilgiyi gecikme ve bekleme yaşanmaksızın anında görmek mümkün olacaktır. Cihazların ne kadar küçüleceğine bağlı olarak hakemler ve oyuncular da bu teknolojiden yararlanacaklar kendi elektronik donanımlarını kullanabileceklerdir.

5G’ye ne zaman geçilecek? 

İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilen Mobil Dünya Kongresi’nde yapılan son model akıllı telefon tanıtımlarında en öne çıkan teknolojik özellik birçok cihazın son nesil iletişim gücü olan 5G veri ve internet bağlantısını destekliyor olmasıydı. Euronews muhabiri Emma Beswick’e konuşan F5 Network şirketinin başmühendisi Bart Salaets, 5G’nin hayatlarımızı nasıl etkileyeceğini şu sözlerle değerlendirdi:

“Film indirme örneği aslında her şeyi özetliyor. Bugün HD kalite bir filmi bilgisayarınıza 10 dakikada indiriyorsunuz. 5G ile bu bir saniye dahi sürmeyecek. Doktorlar farklı ülke ve şehirlerdeki robotik aygıtları kullanarak milisaniyelik gecikme dahi yaşamadan oradaki hastanın ameliyatını gerçekleştirebilecek. Akıllı şehirler, evler, araçlar hepsi için devrim niteliğinde olacak.”

Gerçekten de risk yüksek mi?

Salaets’e göre 5G hizmetini 2020 ila 2022 yılları arasında kullanmaya başlayabileceğiz ve bu teknolojinin de her teknoloji gibi bazı riskleri bulunuyor. Salaets’e göre o riskler:

“5G yüzbinlerce yeni anten ve baz istasyonu kurulmasını gerektiriyor. Bunun sağlığımız üzerinde uzun vadeli etkilerinden endişe duyan çok sayıda insan var. Bunun yanında 5G bir önceki 4G’ye kıyasla daha yüksek güvenlik riskleri içeriyor çünkü daha fazla arka kapı uygulaması ve açıkları mevcuttur.”

Pandemi sürecinde Belçika ve İngiltere başta olmak üzere bazı ülkelerde insanların pandeminin yayılması sürecinde 5G sistemini sorumlu tutarak 5G servis sağlayıcı akım direklerine saldırıp direkleri yıktıkları da göz önüne alındığında 5G konusunun uzun zaman gündemimizde kalacağı anlaşılmaktadır.

Hazırlayan: Halil İbrahim İşbilici

Kaynak: Euro News

Hakkında Halil Ibrahim İşbilici

1972 Isparta doğumludur. Marmara Üniversitesi PDR mezunudur. Yüksek lisansını Marmara Üniversitesi, Bilişim bölümünde yapmıştır. ABD, Kanada ve Rusya’da çeşitli mesleki eğitimler almıştır. İyi derecede Rusça ve İngilizce bilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir