Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Uygulamalı Felsefe
  4. »
  5. Batı uygarlığı diye bir şey yoktur, diyebilmek

Batı uygarlığı diye bir şey yoktur, diyebilmek

Sophos Akademi Sophos Akademi -

Gerhold’a göre, Batı uygarlığı bir efsaneden daha fazlasıdır. Çünkü, Batı uygarlığı diye bir şey yoktur, tezini kanıtlamaya çalışırken Anthony Appiah, çalışmasına çok sayıda korkuluk yerleştirmek zorunda kaldı.

Chaucer İngilteresi’nin özüne dair hiç bir yön, elbette günümüzdekiyle aynı değildir.  Ancak o zaman bile İngiltere ve Avrupa’nın, demokrasi ve özgürlüğün yavaş ve tersinebilir gelişimine katkıda bulunabilecek pek çok yönü vardı. Bunlara hukuk kuralları, kralların yetkilerini sınırlama imkânı sunan temsili kurumlar, kendi kendini yöneten kasabalar, hak ve özgürlük talep eden sayısız gruplar ve bireyler ile görece zayıf aile ve akrabalık yapıları dâhildir. Ve bunların hepsi de Chaucer zamanında bile Avrupa’nın büyük bölümünü, Dünyanın geri kalanından farklılaştırmıştır.

Batı uygarlığı ve küresel mirası

Siyasi ve ekonomik yapıları etkileyen kültürel miraslar, Appiah’ın düşündüğü gibi kolayca kaybedilemez ya da değiş tokuş edilmez. Bunlar, yüksek kültür veya günlük alışkanlıklar değil, Batı uygarlığının en ayırt edici özelliklerindendir.

Temsili demokrasi, siyasi özgürlük ve herkese makul düzeyde refah sağlayacak ekonomilerin, başka ülkelerden ziyade Batılı ülkelerinin öncülüğüne nasip olması, tarihi bir tesadüf değildir. Ve bazı yönleri başka ülkelere başarıyla aktarılabilir olsa da bu tür konularda Batı uygarlığına atıfta bulunmamıza izin veren şey bu öncülüktür.

Dr. Dorian Gerhold

Çeviren Dilan Eser

Kaynak:The Guardian Sitesi/ Nov 16, 2016.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir