Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. AB, Batarya Araştırması İçin 3,2 Milyar Euroluk Devlet Yardımını Onayladı

AB, Batarya Araştırması İçin 3,2 Milyar Euroluk Devlet Yardımını Onayladı

Sophos Akademi Sophos Akademi -
41

Avrupa Komisyonu, yedi Avrupa Birliği ülkesinde pil teknolojisinde araştırma ve yenilik için 3,2 milyar euro (3,53 milyar dolar) devlet yardımını onayladı. Onay, ortak Avrupa öncelikli batarya alanında araştırma ve inovasyonu destekleyen Belçika, Finlandiya, Fransa, Almanya, İtalya, Polonya ve İsveç’teki projeler için.

Kamuda 3,2 milyar euroluk, özel yatırımlarda 5 milyar euroluk bir ekin açılması bekleniyor. Projenin 2031’de tamamlanması planlanıyor.

Rekabetten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Margrethe Vestager, “Avrupa’daki pil üretimine, temiz hareketlilik ve enerji, iş yaratma, sürdürülebilirlik ve rekabet gücü yönündeki potansiyeli nedeniyle ekonomimiz ve toplum için stratejik ilgi gösteriliyor. Onaylanan yardım, bu önemli projenin rekabeti haksız yere saptırmadan devam edebilmesini sağlayacak” dedi.

Komisyon, projenin pil değer zinciri boyunca hammaddelerin madenciliği ve işlenmesinden, ileri kimyasal malzemelerin üretilmesinden, pil hücrelerinin ve modüllerinin tasarımına ve bunların akıllı sistemlere entegrasyonuna, kullanılmış pillerin geri dönüştürülmesine ve yeniden yerleştirilmesine kadar “iddialı ve riskli” araştırma ve geliştirme faaliyetlerini içerdiğini söyledi.

 

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: reuters.com/article

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir