Sophos Akademi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Popüler Bilim
 4. »
 5. Bu alet, horlama tedavisinde bir devrim olabilir

Bu alet, horlama tedavisinde bir devrim olabilir

Duygu AYDEMİR Duygu AYDEMİR -

Horladığımı kabul ediyorum, hem de berbat bir şekilde!  O kadar berbat ki karım, sadece şikâyet etmez, uyku apnesi olduğumdan korkardı. Açıkçası ben de korkardım. Korkuyordum çünkü sonunda şu ürkütücü uyku maskesini takmak zorunda kalacaktım.

Uyku maskesi, “Çene Kayışı” ile kıyaslanamaz derecede rahatsız edicidir.

Henüz kırklı yaşlardayım. Bunun için hazır değilim. Fakat şurası kesin: Horluyorum. Ayrıca her zaman yorgun da hissediyorum.

Her erkeğin yaptığı gibi, bunu bir süre inkâr ettim. Sonra eşim, benim horlamama çare olan CPAP maskesini incelemem için çok fazla ısrar etti. Uyurken çıkardığım gürültü, belli ki rahatsız edici bir sorundu. Aslında ben de bununla seyahat etme düşüncesinden nefret ediyordum. Fakat başka bir alternatif de bilmiyordum.

Doğrusunu söylemek gerekirse inatçı sayılırım. Horlamamla ilgili herhangi bir şey yapmayı yıllarca erteledim. Karım mutsuzdu fakat ne çare! Ben kendimi horlarken hiç duymadım. Bu yüzden onu çok da önemli görmedim. Fakat uyku apnesi konusu benim gözlerimi açtı. Sonunda pes ettim ve birazcık araştırma yapacağımı söyledim… İşte bu gözlerimin açıldığı zamandı. Hem horlama ve OSA (tıkanmış uyku apnesi) hakkında çok şey öğrendim hem de bir uyku maskesine ihtiyaç duymayacağım bir çözüm buldum.

Bulduğum şey işte burada! Başlangıç olarak büyük bir problem olan horlamanın;

 • reflü asidi
 • Sık sık tekrarlanan gece alt kaçırmaları
 • Hafıza kaybı
 • Felç
 • Depresyon
 • Diyabet
 • Kalp krizi gibi birçok hastalığa yol açan bir OSA belirtisi olduğunu öğrendim.

Bu yüzden araştırmaya devam ettim ve her şeyi değiştiren bir vaka çalışması buldum.

Vaka, Doğu Virginia Medikal Okulunun uyku tipi bölümü tarafından klinik uyku tipi dergisinde basılmıştı ve basit bir çene kayışı giymenin, horlama ve OSA için hem en basit hem de en etkili bir tedavi olduğu sonucuna varıyordu.

 • Uyku maskesi aletinden daha iyi
 • Burun bantlarından daha iyi
 • Ve kesinlikle horlamadan daha

Peki, bunu denemeli miydim? Basit bir çene kayışıydı ve şansımı zorladım. Neden denemeyecektim ki? Ve işte bu: Hem horlama hem de apne şikâyetim geçti.

Çene Kayışının Çalışma Prensibi

Horlama çözümüm olan bu çene kayışı, basitçe tıbbi düşünmeyle ilgiliydi ve sonuçlar etkileyiciydi. Uyku apnesi ve horlamanın en genel sebebi olan hava akımı engelini ortadan kaldırarak dili ve çeneyi destekleyerek çalışıyor. Altını tekrar çizeyim: İşe yarıyor.

Bu devrim niteliğindeki çene kayışının, gece giydiğiniz en etkili parça olmadığını biliyorum. Fakat bir uyku maskesi makinesinden milyon kez daha iyi. Ve karım gerçekten mutlu… Ayrıca bu önemsiz alet çok rahat… Orada olduğunu kimse fark etmiyor bile.

Binlerce insan, daha sessiz ve daha kaliteli uyuyabilmek için çene kayışını kullanıyor. Artık eskisinden daha derin uyuyorum. Bu basit çene kayışı hayatımı değiştirdi. Horlamadan başka kaybedecek hiçbir şeyin yok…

Çeviren Duygu Aydemir

Kaynak: https://snore-solution.com/ Mach 21, 2017.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir