Pazartesi , Mayıs 16 2022

Amazon, Alexa’ya Heyecan ve Hayal Kırıklığı Gibi Duygular Veriyor

Yayınlanan bir blog yazısında, Alexa’yı geliştiren Amazon, sanal asistanın şimdi ABD kullanıcılarına duygularla cevap verebileceğini açıkladı. Özellikle, “mutlu / heyecanlı” veya “hayal kırıklığına uğramış / empatik” bir tonla.

Örneğin, bir kullanıcı bir soruyu yanlış cevaplarsa Alexa, hayal kırıklığına uğramış bir tonla veya bir kullanıcı oyunu kazanırsa heyecanlı bir şekilde yanıt verebilecek.

Blog yazısına göre, Alexa’nın duyguları Neural TTS (Sinirsel Metin-Konuşma) teknolojisini, Amazon’un Polly‘nin bir özelliği olarak geliştirdiği bir metinden konuşmaya teknolojisini, kullanıyor.

Alexa ayrıca ses tonunu da ayarlayabilecek. Dereceli olarak hem heyecan hem de hayal kırıklığını düşük, orta ve yüksek yoğunluklarda ifade edebilecek. Aşağıdaki videoda, ABD’li bir kadın sesi, belirgin şekilde iyimser bir tonda kısaca konuşuyor.

Amazon ayrıca Alexa’ya iki ek konuşma stili verildiğini söyledi: “Haberler” ve “Müzik”. Avustralya haber konuşma tarzı, Avustralyalı Alexa kullanıcıları için de mevcut. Hem “Haberler” hem de “Müzik” sesleri iki şekilde gelir. Amazon bunu “Standart Ses” ve “Konuşma Tarzı” olarak adlandırıyor.

Standart ABD “Haberler” tarzı, acil, net ve temizdir ve önemli kelimeler üzerinde gözle görülür derecede kuvvetli tonlama vardır. Standart ABD “Müzik” tarzı, aksine, daha yavaş, daha soluk ve daha gevşektir.

Alexa’ya daha öncede yeni sesler; ocak ayında, günün haberlerini okumak için haber spikeri tarzı bir ses ve ayrıca geçen yıl ekim ayında “Fısıltı Modu” verilmişti.

Bu Alexa’nın ifade olarak adlandırdığımız şeye karşı ilk atılımı.

 

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: businessinsider.com

Hakkında Elif Akçay

Maltepe Üniversitesi, Araştırma Görevlisi. Marmara Üniversitesi, Bilişim doktora öğrencisi. Temelde bilim ve teknoloji özelde ise biyoteknoloji, transhümanizm, etik, dijital etik (açıklık etiği), biyoetik, sosyal medya, bilişim ve iletişim teknolojileri, gözetim ve yapay zekâ konularıyla ilgili.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir