Salı , Mayıs 24 2022

Anılar Nasıl Oluşur?

Anıları teşvik eden T hücreleri keşfedildi.

Sinir ve bağışıklık sistemleri arasında karşılıklı iletişimler, ziyaretler, yardımlaşmalar ve konuşma ortaya çıkarıldı! Ribeiro ve ark. İnterlökin-17 (IL-17) – ismi verilen yaşamın erken döneminde ortaya çıkan T hücrelerinin varlığı ispatlandı. Yeni doğan farelerde yapılan araştırmalar da bu bulguları destekliyor.

Hücreler arası ziyaretlerin kısa süreli anıların gelişiminde önemli bir rol oynadığı anlaşıldı. Fareler üzerinde yapılan deneylerde γδ T hücreleri ve IL-17’den yoksun farelerin, kısa süreli belleğe dayanan, ancak uzun süreli belleği ölçen testler dahil olmak üzere diğer davranış testlerinde herhangi bir netlik göstermeyen Y-labirent testlerinde düşük performans gösterdikleri ortaya çıktı. Uzmanlar, meningeal IL-17 üreten γδ T hücrelerinin, fare beyinlerinde beyin kaynaklı nörotropik faktör salgılanmasını desteklediğini buldular. Yine bilim insanları IL-17’nin beyindeki nöronal ve nöronal olmayan hücreler üzerindeki yerel ve sistemik etkilerini anlamak için daha ileri araştırmalara ihtiyaç olduğunu ve bunun daha uzun soluklu araştırmalarla yapılması gerektiğini de önemle vurgulamışlardır.

 

Çeviren: Halil İbrahim İşbilici

Kaynak: immunology.sciencemag.org

Hakkında Halil Ibrahim İşbilici

1972 Isparta doğumludur. Marmara Üniversitesi PDR mezunudur. Yüksek lisansını Marmara Üniversitesi, Bilişim bölümünde yapmıştır. ABD, Kanada ve Rusya’da çeşitli mesleki eğitimler almıştır. İyi derecede Rusça ve İngilizce bilmektedir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Evrendeki Gizemli Çukurlar: Kara Delikler

Biri size “kara delik nedir? diye sorsa ne cevap verirdiniz? Kara delikler, kütledir. Peki, kütle …

The Unicorn: Dünya’ya En Yakın Kara Delik

Dünya’ya en yakın kara delik, şimdiye kadar bilinen en küçüklerden biri, keşfedildi. Astronotlar buna “The …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir