Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Popüler Bilim
  4. »
  5. Araştırmacılar Kemikten Esinlenmiş 3D Yapı Malzemeleri Yapıyor

Araştırmacılar Kemikten Esinlenmiş 3D Yapı Malzemeleri Yapıyor

Sophos Akademi Sophos Akademi -
42

Güçlü, hafif polimerler kemiğe benzer bir iç yapıya sahip.

Kemiklerinizi binalar gibi düşünmeyebilirsiniz, ancak araştırmacılar düşündü. Cornell, Purdue ve Case Western Reserve Üniversitesi’nden bir ekip, kemiklerin iç yapısını inceleyerek, evler ve binalar için daha güçlü inşaat malzemeleri basabileceklerini düşünüyor.

Purdue Üniversitesi profesörü Pablo Zavattieri, “Kemik bir binadır” diyor. “Kolonları bağlayan yükün ve kirişlerin çoğunu taşıyan bu sütunlara sahip. Bu malzemelerden binalar ve diğer yapılar için daha sağlam 3D-basılmış malzemeler oluşturmayı öğrenebiliriz.”

Araştırmacılar, kemiklerdeki “kirişlerin” daha önce bilindiğinden çok daha fazla sertlik ve güç sağladığını keşfettiler. Trabeküller olarak da bilinen kirişler, kemikte dikey plaka benzeri ve yatay çubuk benzeri bağlantı kirişlerini oluşturur. Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nda yayınlanan çalışmada kemiğin yorulma ömrünü artıran yatay bağlantı kirişleri olduğu öne sürülüyor. Benzer iç yapılara sahip 3D baskı yapı malzemelerinin daha dayanıklı binalara yol açabileceğine inanıyorlar. Teoriyi test etmek için Zavattieri’nin laboratuarı, trabeküllerle benzer mimarilere sahip 3D baskılı polimerler tasarladı.

Mekanik analiz simülasyonları yatay destekler ne kadar kalın olursa, polimer yük altında o kadar uzun süre dayandığını gösterdi. Çubukların kalınlaştırılması, polimerin kütlesini önemli ölçüde artırmadığından ekip, benzer kemikten ilham alan polimerlerin, esnek, hafif yapı malzemeleri oluşturmak için kullanılabileceğine ve bunların 3D baskılı evler ve binalar oluşturmak için anahtar olabileceğine inanıyor.

Çeviri: Elif Akçay

Kaynak: engadget.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir