Pazartesi , Mayıs 16 2022

Araştırmacılar “Terleyebilen” Robotik Bir El Geliştirdi

Teknoloji, yumuşak gövdeli robotların serin kalmasına yardımcı olabilecek gibi duruyor.

Muhtemelen en az bir on yıl daha olmayacak olsa da çoğumuzun robotların insanlardan ayırt edilemez hale geldiği günü görme şansı var. Robotların o zaman gelmeden önce geçmesi gerekecek aşamalar ise açık: insan benzeri zekâ, gerçekçi hareketler ve biraz daha az ürkütücü yüzler.

Araştırmacılar, yumuşak gövdeli robotların “terlemesine” ve böylece kendilerini serin tutmasına izin veren bir teknoloji yaratmak için birlikte çalıştı.

Robotik kolun parmaksı yapıları, çok sayıda sıcaklığa duyarlı mikro gözeneklere sahip. Ortam sıcaklığına bağlı olarak farklı tepkiler gösterebilen robotik kol, tıpkı insanlardaki gibi terleyebiliyor. İnsanlar için en temel durumlardan bir tanesi olan terleme, robotik ele fazlasıyla önemli bir yetenek kazandırmış oluyor. Terleme özelliğine sahip robotik kol, dakikada yaklaşık olarak 39.1 santigrat derece soğutma yapabiliyor.

Ortam sıcaklığı ya da robotun tuttuğu nesnenin sıcaklığı olması gerekenden yüksekse mikro gözenekler açılıyor ve etrafa su damlacıkları yayılıyor. Böylelikle robotik kolun sıcaklığı kısa bir süre içerisinde olması gereken seviyelere düşürülüyor. Tıpkı insan vücudunda olduğu gibi.

Tam araştırma oldukça teknik, eğer “fotopolimerizasyon”, “termoregülasyon” ve “gravimetrik şişme oranı” gibi kelimeler sizi korkutmuyorsa, tam metni buradan kendiniz de okuyabilirsiniz.

 

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: techspot.com/news

Hakkında Elif Akçay

Maltepe Üniversitesi, Araştırma Görevlisi. Marmara Üniversitesi, Bilişim doktora öğrencisi. Temelde bilim ve teknoloji özelde ise biyoteknoloji, transhümanizm, etik, dijital etik (açıklık etiği), biyoetik, sosyal medya, bilişim ve iletişim teknolojileri, gözetim ve yapay zekâ konularıyla ilgili.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Robotlar İşimizi Alacak – Az İş Çok Eğlence

Bu bölümün başında tekilliğin eninde sonunda geleceğini söyledik. Aslında yüzde 100 emin olamayız. Hiçbir uzman, …

Bilim İnsanları Acıyı “Hissedebilen” Gerçekçi Bir Çocuk Robot Geliştirdi

Japonya’daki Osaka Üniversitesi’nden bilim insanları, acıyı ‘hissedebilen’ Affetto adında son derece gerçekçi bir çocuk robot …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir