Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Akademik Etkinlik
  4. »
  5. Arkeologlar Aristoteles’in Uzun Zamandır Kayıp Olan Mezarını Bulduklarını İddia Ediyor

Arkeologlar Aristoteles’in Uzun Zamandır Kayıp Olan Mezarını Bulduklarını İddia Ediyor

Sophos Akademi Sophos Akademi -

Yunanistan’daki arkeologlar, Uluslararası “Aristoteles 2400 Yıl” Konferansında şaşırtıcı bir açıklama yaptılar: “Aristoteles’in uzun zamandır kayıp olan mezarı bulundu.” Tarihin en büyük filozofunun mezarı; Halkidiki – Stagria’da Olympia Köyü’nde, Agora’nın yakınında, 360 derecelik manzaraya sahip bir konumda yer almaktadır. Mezarın kamusal niteliği yalnızca eşsiz konumundan bile anlaşılmaktadır.

Antik Makedonya kenti Stagira’da 20 yıl süren kazıların ardından araştırmacılar, bu önemli mezarın MÖ 384 yılında aynı kentte doğan ünlü Yunan filozofuna ait olduğu sonucuna vardılar. Arkeolog Kostas Sismanidis, mezarın mimarisi ve konumunun yanı sıra diğer destekleyici kanıtlara dayanarak, 2 bin 400 yıllık mezarın Aristoteles’e ait olduğunu artık “neredeyse kesin olarak” söyleyebileceğini söyledi. Edebi kaynaklar da Aristoteles’in küllerinin doğum yeri olan Stagira’ya nakledildiğini öne sürmektedir.

Olymbiada Köyü, Halkidiki, Yunanistan. Antik Stagira bölgesini de içeren kuzeybatıdan görünüm

Yunanlı Muhabir, “Höyük şeklindeki kubbeli mezarın Helenistik döneme tarihlenen mermer bir zemini var” diyor. “Stagira’nın merkezinde, Agora’nın yakınında, 360 derecelik manzaraya sahip bir konumda yer almaktadır. Mezarın kamusal niteliği yalnızca konumundan bile anlaşılmaktadır ancak arkeologlar ayrıca sonradan kaliteli malzemelerle kaplanmış aceleye getirilmiş bir yapıya da işaret etmektedir. Mezarın dışında bir sunak ve kare şeklinde bir zemin bulunmaktadır. Kubbenin tepesi 10 metredir ve bir Bizans kulesini çevreleyen kare bir zemin vardır. Yarım daire şeklindeki duvar iki metre yüksekliğindedir. Saygılarını sunmak isteyenler için mezarın girişine bir patika yol açılmıştır. Diğer buluntular arasında kraliyet çömlek atölyelerinden seramikler ve Büyük İskender dönemine tarihlenen elli sikke yer almaktadır.”

The Guardian Gazetesi, antik kompleksin kalıntılarının ilk kez 1996 yılında, planlanan yeni bir modern sanat müzesi öncesindeki inşaat çalışmaları sırasında kazara keşfedildiğini ve alandaki kazıların o zamandan beri devam ettiğini söylüyor.

Aristoteles, Üç Kardeşten Biriydi

“Aristoteles M.Ö. 384 yılında Klasik Yunanistan’ın kuzeyindeki Stagira, Chalkidice kentinde doğdu. Babası bir doktor olan Nikomakhos, annesi ise muhtemelen tıpla da ilgili olan Phaestia’dır. Aristoteles dışında Arimnestus adında bir oğulları ve Arimneste adında bir kızları vardı. Aristoteles’in anne ve babası o çok küçükken ölmüştü ama ona bakan bir vasisi vardı. Atarneuslu Proxenus, Aristoteles’i Atina’ya Platon’un Akademisi’ne göndermeden önce birkaç yıl boyunca eğitti.

Aristoteles 18 yaşındayken Platon’un Atina’daki akademisine katıldı ve 37 yaşına kadar orada kaldı. MÖ 347’de oradan ayrıldığında, başkent Pella’da ve soylular arasında çok popüler oldu. Başlangıçta Aristoteles, Platonculuk görüşlerine katkıda bulunmuş ancak Platon’un ölümünden sonra kendini deneysel çalışmalara vermiş ve Platonculuktan deneyciliğe geçmiştir.

Aristoteles kavramlara ve bilginin nihai olarak algıya dayandığına inanıyordu. Doğa bilimleri hakkındaki görüşleri, felsefelerinin çoğunun altında yatan temeli temsil eder. Aristoteles’in yazıları biyoloji, zooloji, metafizik, psikoloji, fizik, mantık, etik, estetik, şiir, tiyatro, müzik, retorik, dilbilim ve siyaset gibi pek çok konuyu kapsamaktadır. Analizinin sonuçları, Ortaçağ bilimini derinden şekillendiren ve etkisi Rönesans’a kadar uzanan bir fizik bilimleri görüşü yarattı.

Platon (solda) ve Aristoteles (sağda), Raphael’in bir freski olan Atina Okulu’ndan bir detay.

Aristoteles, elinde Nikomakhos’a Etik’in bir kopyasını tutarken, ampirik gözlem ve deneyim yoluyla bilgiye olan inancını temsilen yeryüzünü işaret etmekte, Platon ise Timaeus’un bir kopyasını tutarken Formlar’a olan inancını temsilen gökleri işaret etmektedir.

Dahası, Aydınlanmaya ve klasik mekanik gibi teorilere kadar sistematik olarak değiştirilmemiştir. Aristoteles’in ahtapotun üreme kolu gibi birçok zoolojik gözlemi 19. yüzyıla kadar doğrulanmamış ya da çürütülmemiştir. Aristoteles’in bazı eserleri, 19. yüzyılda modern biçimsel mantığın temeli haline gelen bilinen en eski biçimsel mantık çalışmasını da içermektedir.”

Bu bilgiler, Natalia Klimczak’ın “Cennetteki Mağaralar: Aristoteles’in Elit Okulu” adlı kitabından alınmıştır.

April Holloway

26 MAYIS 2016

Kaynak

  • https://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/breaking-news-archaeologists-claim-have-found-long-lost-tomb-aristotle-020849#google_vignette

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir