Salı , Mayıs 24 2022

Aşırı internet kullanımı akıl hastalıklarına yol açabilir

Yeni bir alan araştırmasında, aşırı internet kullanan, internet bağımlılığı bulunan kişilerin zihinsel sağlık sorunları yaşayabileceği bulundu.

Kanada McMaster Üniversitesindeki araştırmacılar, üniversite öğrencileri arasında internet kullanımını analiz etmek için iki farklı ölçek kullandılar. Bunlardan ilki, akıllı telefon kullanımının yaygın olmadığı 1998 yılında geliştirilmiş olan İnternet Bağımlılığı Testi (IBT), diğeri ise günümüz internet kullanım modellerine dayalı yeni bir ölçek idi.

Araştırma takım lideri Michael Van Ameringen’a göre, “internet kullanımı sosyal medya aracılığıyla çevrimiçi iş süreçlerini ve medya akışını son 18 yılda radikal biçimde değiştirdi. Biz, IBT anketinin, modern internet kullanımındaki problemleri gösteremeyeceğinden veya aşırı internet bağımlılarını normal kullanıcılara göre, yanlış bir şekilde, olumlu göstereceğinden endişe ediyorduk” diyor.

Araştırmacılar, 254 öğrencinin internet kullanımını inceledi ve sonuçları, genel zihinsel sağlığı ile ilişkilendirdiler. IBT’deki sonuçlara göre, 33 öğrenci internet bağımlılığı yaşarken yeni geliştirilen ölçekte bu sayı 107’ye yükseldi.

Zihin sağlığı testleri

Bilim insanları, internet kullanmanın zihin sağlığını nasıl etkilediğini incelemek için önceden hazırlanmış testleri kendilerine de uyguladılar. Testler; depresyon, anksiyete, dürtüsellik, dikkatsizlik, yürütme işlevleri ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) gibi hastalıklara odaklanıyordu. Araştırmacılar, her iki ölçekte de internet bağımlılığı pozitif olan öğrencilerin gündelik işlerde daha fazla sıkıntı yaşadıklarını buldular.

Van Ameringen’in bildirdiğine göre, “internet bağımlılığı olan bireylerde depresyon ve anksiyete belirtileri, planlama ve zaman yönetimi sorunları, dikkat dürtüsellik düzeyleri ve DEHB belirtileri daha yüksek oranda çıkıyor.”

Van Ameringen’a göre söz konusu çalışma, yaygın internet bağımlılığının fazlasıyla küçümsenebildiğini de göstermektedir. Fakat zihinsel sağlık sorunlarının internet bağımlılığının bir sonucu olup olmadığını tam olarak açığa kavuşturmamaktadır.

İnternet bağımlığı daha iyi araştırılmalı

Van Ameringen’e göre, “İnternet bağımlılığı, pratik tıbbi etkilere sahip olabilir. Bağımlılık için birini tedavi etmeye çalışıyorsanız ve bu tedavi aslında kaygı verici ya da bunaltıcıysa, yanlış yoldan aşağıya doğru gidiyor olabilirsiniz. İnternet bağımlılığını daha fazla anlamamız gerekir. Bu nedenle daha büyük, daha geniş, daha çeşitli bir nüfustan çıkarılan bir örneğe ihtiyacımız var.”

Araştırmayla ilgili bulgular, Viyana’daki 29. Avrupa Nöropsikofarmakoloji Koleji (ECNP) konferansında sunulmuştu.

 

NDTV

Çeviri: Mert Küçükvardar

Kaynak: http://www.ndtv.com/20.09.2016.

Hakkında Mert KÜÇÜKVARDAR

Yazar; aynı zamanda Bilişim Devrimi: Teknolojinin Felsefi ve Sosyolojik Analizi isimli kitabın da yazarlarından biridir. Ayrıca yazarın, Veri Gazeteciliği, Terör ve Yeni Medya, Teknoloji, Teknoloji Bağımlılığı gibi konularda yazılmış bilimsel makaleleri bulunmaktadır. http://www.mertkucukvardar.com/

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yalnızlık, Zihin ve Bedene Zarar Veriyor

Çok tartışılan bir konuya daha bilim et attı: Din adamları ve bazı entelektüeller tarafından, ruhsal …

İnternetin Felsefesi: Kierkegaard’çı Bir Analiz

Dreyfus, “İnternetin vaadi ve tehlikesi nedir?” diye soruyor. Kendi internet felsefesini, büyük bir filozofun kamusal …

2 Yorumlar

  1. Halil ibrahim İşbilici

    Okunması gerekli bir makale. Teşekkür ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir