Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. Ay, yakında kablosuz ağ özelliği taşıyacak

Ay, yakında kablosuz ağ özelliği taşıyacak

Mert KÜÇÜKVARDAR Mert KÜÇÜKVARDAR -

Kamusal alanda internete kablosuz bağlanma özelliği (WİFİ) sunan Hotspot, herkesin bildiği bir kavram. Ancak yaşanan yeni bir gelişme, “Hotspot” un yapısını, onu yakından tanıyanları bile şaşırtacak derecede değiştirdi: Bilim insanları ilk kez 384.472 km uzaklıktaki Ay’dan kablosuz ağ sinyali yayınlamanın, başka bir ifadeyle Ay’ı bir Wi-fi noktasına dönüştürmenin mümkün olduğunu gösterdiler.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacıları yaptıkları sunumda, gelecekteki ay kâşiflerinin Mare Imbrium’da teorik olarak check-in yapabileceğini gösterdiler. (Yağmur Denizi olarak da adlandırılan Mare Imbrium, Ay’daki geniş bir lav ovası ve Güneş Sistemindeki en büyük kraterlerden biri). Ayrıca Ay’ın selfiesini, ev ağınız üzerinde yaptığınızdan daha hızlı bir şekilde aktarabileceğinizi de belirttiler. Ekip bu gelişmeyi, geçtiğimiz yıl Haziran ayında, Kaliforniya yapılan CLEO Lazer Teknoloji Konferansında sunmuştu.

Aydaki kablosuz ağ teknolojisi, Starbucks Wifilerinden farklı

Bilim insanları, Ay’a ADSL getirmek için New Masiko merkezli 4 ayrı teleskop kullandılar. Teleskopları, Ay’ın etrafında dönen bir uydudaki bir alıcıya ekleyerek uplink sinyali (uydu haberleşme sistemlerinde, yer istasyonundan uyduya doğru gönderilen sinyal) göndermeyi başardılar.

Dünyanın atmosferi, sinyali Ay’a doğru büktüğü için her bir teleskobun ışığı farklı kıvrım efektlerine sahip farklı hava sütunlarından geçmektedir. Bu düzenek, lazer ışınlarından en az birinin alıcıyla etkileşime girme ve Ay ile bağlantı kurma şansını arttırmaktadır.

Şunu da belirtelim: Ay’da Netflix’i izlemek için sabırsızlanıyorsanız bağlantı çok da kötü sayılmaz. Bilim insanları, Dünya’dan saniyede 19 megabayt hızla – kimi zaman daha yavaş geniş bant hızlarıyla olsa da- Ay’a veri göndermeyi başardılar ve saniyede 622 megabayt hızla aydan bilgi indirebiliyorlar. İngiltere kaynaklı Wired UK’ye göre bu, şuandaki radyo iletim hızlarından 4 bin kat daha fazla bir hız.

Tüm bu bilgiler ışığında aklımıza gelen ilk soru şu: “Ay’ın Wifi şifresi ne olacak?”

Carl Engelking

Çeviri Mert Küçükvardar

Kaynak: Discover Magazine  Sitesi/The Moon is Now a Wi-Fi Hotspot/May 28, 2014.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir