Pazartesi , Mayıs 16 2022
bilgisayar-ve-oyunbagimliligi

Bilgisayar ve oyun bağımlılığı – Şevki Işıklı, Kanal B Röportajı

Hakkında Sophos Akademi

Sophos Akademi, bir popüler bilim ve teknoloji sitesidir. Yaşama bilgelik katmayı amaçlar. Konuk yazarların makaleleri veya sitenin haberleri bu avatar ile yayınlanmaktadır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

The Post Filmi: Basın Meslek İlkeleri ve Medyanın Gücü

Gazetecilik, sınırları çizilmiş bir görev alanı içerisinde bağımsız ve kitlelerin doğru bilgiye ulaşması önceliğini taşıyan …

Sizce “Beyaz” mı Futbol?

Günlük yahut süreli, yazılı, görüntülü, sesli elektronik veya dijital basın ve yayın organında, kadrolu, sözleşmeli …

5 Yorumlar

 1. Dijital kültür, yadsınamaz bir gerçekliktir.Gaz yağı karşısında Edison’un lambaları gibi.Mektup karşısında e-posta gibi. Gılgamış destanı karşısında Yüzüklerin Efendisi gibi. Karşı çıkışlarımız ve eleştirilerimiz bağımlılarımızı hızla artırıyor.Kanserin çözümü kanser hücrelerimizde.Virüs bakış açımızdan dolayı problem çözümü iken,çözülemez problem haline geliyor.Modern zamanların insanı çok kırılgan ve aklı çok karışık.Kendi üretimini kendini tüketecek bir tehdit olarak algılayacak şekilde oluşturduğu defans refleksiyle problemi abartıyor.

 2. Sophos Akademi

  modernizmi terk etmiş insanların sorunlarıyla uğraşıyorum.

 3. Modernizm,onu kabul etmeyenlerin terkettiği de değildir.

 4. DİJİTAL KÜLTÜR
  Kuş sadece uçmak isteyebilir.Balık da yüzmek.İnsan hariç diğer canlılarda eylemle ergonomi,işlevle yapı arasında kusursuz bir uyum vardır.Hatta bölünme ya da üremeyle başlayan yeni bireyin yaşamı için gerekli olan bütün yapısal ve işlevsel özellikler yeni birey ile beraber oluşur.Yapısal özelliklerine uygun işlevlerinin dışında herhangi bir işleve sahip olmadıkları gibi.potansiyelleri de yoktur. Kuş sadece uçmak isteyebilir.Balık da yüzmek.Kuşun kanadı olduğu gibi balığında yüzgeci vardır.Balık gibi yüzmek isteyen kuş olmadığı gibi,kuş gibi uçmak isteyen balık da olamaz.İşlevler yapıyla, yapı da genlerle belirlenip sınırlandırılmıştır.Bu ezberi sadece insan bozar.Kanadı olmadığı halde uçmak, yüzgeci olmadığı halde yüzmek ister.
  İnsan isteklerine eşlik etmeyen bedeninin ergonomik tasarımını teknoloji aparatıyla destekler . Yüzgeci yoktur ama gemi ve deniz altı yapar,kanadı yoktur ama uçak yapar.
  Bedeni ile sınırlanan ve sınırsız istekleri olan insan rüyalar gibi sınırsız isteklerine ulaşabileceğini umduğu bir dünyayı uyanık yaşadığı bir rüya gibi üretmiştir:Dijital Dünya.Rüyalarda bedenin sınırından,örfün baskısından,dinin sınırlayıcılığından kurtulan insan özgürlüğünü ve egemenliğini yaşadığı gibi, dijital dünyada kendi yalancı Cennet’ini yasak meyvaya rağmen inşa eder.
  Devam edecek…

  • halis ekmekci @ konyadan eski biyoloji hocam.
   yazinin agirligi ve tarzi siz oldugunuzu belli ediyor.@esat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir