Cuma , Mayıs 20 2022

Bilim insanları 3D Yazıcıyı Gerçek İnsan Korneaları Geliştirmek İçin Kullanıyor

3D baskı teknolojisinin geniş kapsamlı sonuçları, özellikle tıbbi uygulamalar söz konusu olduğunda, henüz tam olarak anlaşılamamıştır. 3D baskı sadece araçlar ve ev ürünleri için değil, aynı zamanda gıda, ilaç ve protezlerin hazırlanmasında da kullanılabilir.

Birleşik Krallık’taki Newcastle Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, geçen yıl laboratuvarlarının dünyanın ilk gerçek insan kornealarını oluşturmak için nasıl bir 3D yazıcı kullandıklarını açıkladıkları bir çalışma yayınladılar.

Tıp endüstrisinde kornea nakline büyük bir talep olsa da ameliyat isteyenler için çok uzun bir bekleme listesi var.

Yapay korneaları oluşturmak için ekip, ağlıklı bir donörden kornea kök hücreleri alarak, örneği aljinat ve kollajen ile karıştırdı. Sonuç olarak, 3D biyo-yazıcı kullanılarak kornea şekline getirilebilen bir “biyo-mürekkep” elde ettiler.

Çalışmanın baş araştırmacısı, Newcastle Üniversitesi Doku Mühendisliği Profesörü Che Connon, “Dünya çapında birçok ekip bu süreci uygulanabilir kılmak için ideal biyo-mürekkebi oluşturmaya çalışıyor. Aljinat ve kollajenin bir kombinasyonu olan özel jellerimiz, kök hücreleri canlı tutarken, şeklini koruyacak kadar sert, ancak bir 3D yazıcıdan çıkabilecek kadar yumuşak bir malzeme ortaya çıkarıyor” açıklamalarında bulundu.

Connon, ekip tarafından yapılan 3D baskılı korneaların daha fazla teste tabi tutulması gerektiğini de sözlerine ekledi ve bu teknolojinin nakil listelerinde bekleyen insanlar tarafından kullanılabilir hale gelmesinin birkaç yıl sürebileceği konusunda uyardı.

Yine de çalışmalar, korneaları hasta gözünden alınan koordinatları kullanarak yazdırmanın ve bu yaklaşımın dünya çapındaki sıkıntılarla mücadele etme potansiyeli olduğunun teknik olarak mümkün olduğunu gösteriyor. Uzmanlar, teknoloji hala gelişimini tamamlamadığı için insanların bağışçı olmaktan vazgeçmemesi gerektiğini de vurguluyor.

 

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: governmentslaves.news

Hakkında Elif Akçay

Maltepe Üniversitesi, Araştırma Görevlisi. Marmara Üniversitesi, Bilişim doktora öğrencisi. Temelde bilim ve teknoloji özelde ise biyoteknoloji, transhümanizm, etik, dijital etik (açıklık etiği), biyoetik, sosyal medya, bilişim ve iletişim teknolojileri, gözetim ve yapay zekâ konularıyla ilgili.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

The Unicorn: Dünya’ya En Yakın Kara Delik

Dünya’ya en yakın kara delik, şimdiye kadar bilinen en küçüklerden biri, keşfedildi. Astronotlar buna “The …

Bilim ve Sahte Bilim Arasındaki Ayrıma Kim Karar Veriyor?

“The Disordered Cosmos: A Journey into Dark Matter, Spacetime, and Dreams Deferred” (Düzensiz Evren: Karanlık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir