Bilim İnsanları Acıyı “Hissedebilen” Gerçekçi Bir Çocuk Robot Geliştirdi

Japonya’daki Osaka Üniversitesi’nden bilim insanları, acıyı ‘hissedebilen’ Affetto adında son derece gerçekçi bir çocuk robot geliştirdi.

Westworld’den Ex Machina’ya kadar insan benzeri robotlar, gişe rekorları kıran bilim kurgu filmlerinin temel özellikleridir. Şimdi, insansı robotlar her zamankinden daha gerçekçi hale geliyor.

Japonya’daki Osaka Üniversitesi’nden bilim insanları, acıyı hissedebilen gerçekçi bir çocuk robot geliştirdi.

Affetto ilk olarak 2011 yılında tanıtılmıştı. Geliştirme ekibi, yakın zamanda robota sentetik deri ekleyerek basınçtaki değişiklikleri tespit etmesini sağladı.

Minoru Asada liderliğindeki araştırmacılar şunları açıkladı: “Mühendisler ve malzeme bilimcileri yeni bir dokunsal sensör geliştirdi ve sensörü yapay bir ciltle kaplı gerçekçi bir yüz ve vücut iskeletine sahip olan Affetto adlı çocuk robotuna ekledi. Affetto, algıladığı sinyallerle yumuşak ve sert dokunuşları ayırt edebilmekte.”

Yapılan çalışmalar, Affetto’ya eklenen deri sensörlerin, robotun ‘acıdan’ kaçınmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Affetto, dokunmalara gülümseyerek, kaşlarını çatarak ve yüzünü ekşiterek karşılık veriyor.

Osaka Üniversitesi’nden Hisashi Ishihara, “Sosyal robotlar, insanlardakine benzer bir yansıtma mekanizması aracılığıyla, acıya empatik reaksiyonlar gösterecek şekilde programlanıyor” dedi.

 

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: mirror.co.uk

Hakkında Elif Akçay

Maltepe Üniversitesi, Araştırma Görevlisi. Marmara Üniversitesi, Bilişim doktora öğrencisi. Temelde bilim ve teknoloji özelde ise biyoteknoloji, transhümanizm, etik, dijital etik (açıklık etiği), biyoetik, sosyal medya, bilişim ve iletişim teknolojileri, gözetim ve yapay zekâ konularıyla ilgili.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

ISophos Dergisi’nin 5. Sayısı Yayımlandı

ISophos: Uluslararası Bilişim, Teknoloji ve Felsefe Dergisi’nin 5. sayısı yayımlandı. ISophos Dergisi 5. sayısında, geleceğe …

Bitik Erkekler: Sosyal Medya Erkekliği Nasıl Sabote Etti?

“Bitik Erkekler” kitabının yazarları Philip Zimbardo ve Nikita D. Coulombe pandemi öncesinde Amerikalı erkeklerde tehlike …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir