Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Popüler Bilim
  4. »
  5. Bilim, Seni Öldürmeyen Şeyin Daha Güçlü Kıldığını Kanıtlıyor!

Bilim, Seni Öldürmeyen Şeyin Daha Güçlü Kıldığını Kanıtlıyor!

Mert KÜÇÜKVARDAR Mert KÜÇÜKVARDAR -

Kuzeybatı Üniversitesi Kellogg İşletme Okulu’ndaki bilim insanları, başarısızlık ve gelecekteki başarı arasında nedensel bir ilişki kurmuş ve Alman filozof Friedrich Nietzsche’nin “beni öldürmeyen şeyin beni daha da güçlü kıldığı” görüşünü açık bir şekilde kanıtlamıştır.

Araştırmacılar, genç bilim insanlarının mesleki başarısızlıkları ile başarı arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için ileri analitikten yararlandı. İlk beklentilerinin aksine, kariyerinin başındaki başarısızlığın uzun vadede bunu tekrar deneyenler için daha büyük başarılara yol açtığını buldular.

Yazar Yang Wang, “Yıpranma oranı, kariyerlerinde erken başarısız olanlar için artar” diyor. “Ama ortada kalanlar uzun vadede çok daha iyi performans gösteriyorlar. Bu durum sizi öldürmezse, gerçekten daha güçlü kıldığını gösteriyor.” Kellogg yönetim ve organizasyon profesörü olan Dashun Wang, “Tarihsel olarak, başarının faydalarını belirlemede nispeten başarılı olsak da başarısızlığın etkisini anlamada başarısız olduğumuz ortaya çıktığı” diyor.

Bulgular, “zengin, daha zengin olsun” teorisini ortaya koyan Matthew Effect’e karşı bir anlatı sağlar.

Metodoloji ve bulgular

Araştırmacılar, kariyerlerinin başında 1990 ve 2005 yılları arasında Ulusal Sağlık Enstitülerinden (NIH) R01 hibeleri için başvuran bilim insanlarının kayıtlarını incelediler. NIH’nin değerlendirme puanlarını bireyleri iki gruba ayırmak için kullandılar: (1) “Puanları fon alan eşiğin hemen altındaydı” ve (2) Puanları bu eşiğin hemen üstünde olanları temsil etti”. Araştırmacılar, daha sonra her bir grubun ortalama olarak önümüzdeki 10 yıl içinde kaç makale yayınladığını ve bu makalelerin kaç tanesinin, bu makalelerin aldığı atıfların sayısına göre belirlenen sonuçlara ulaştığını değerlendirdi. Araştırmacılar, en düşük fon grubunda olup ikinci plana atılmış bireylerin, gelecek 10 yıl boyunca, yeni yapılan gruptaki bilim insanlarına kıyasla bir hit makale yayınlama olasılıklarının %6,1 daha fazla olduğunu buldular.

Dashun Wang göre, “Başarısızlığın bir değeri var”. “Bu araştırmayı daha geniş bir alana yaymaya başladık ve diğer alanlarda benzer etkilere dair umut verici sinyaller görüyoruz” diyor. Araştırmaya katılan her üç araştırmacı da Northwestern’deki Bilim ve Yenilik Merkezi’nde, bilimsel başarı ve başarısızlığa yol açan koşulları anlamaya adamıştır.

Çeviri: Mert KÜÇÜKVARDAR

Kaynak:Northwestern University / phys.org

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir