Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Akademik Etkinlik
  4. »
  5. Bir İlk Gerçekleşti: Felsefe ve Gastronomi Bir Arada Konuşuldu

Bir İlk Gerçekleşti: Felsefe ve Gastronomi Bir Arada Konuşuldu

Sophos Akademi Sophos Akademi -

Gaziantep’te Felsefe, Kültür, Sanat ve Gastronomi Konferansı kapsamında filozoflar bir araya geldiler. Gülmece, iletişim, resim ve yemeğin üzerine felsefe yaptılar.

Alman Geothe Vakfı Kültür İçin Alan Girişimi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin uhdesinde gerçekleştirilen konferansın koordinatörlüğünü Kırıkkale Üniversitesi Felsefe Bölümünden Dr. Aysel Demir yaptı. Dr. Demir, konferansta mizah üzerine felsefi bir bildiri de sundu. Nezih bir ortamda gerçekleştirilen konferansta öne çıkan konuşmalardan bazıları şöyle:

Çelikkan: Seçkinci sanatın gücü

Sanat ve felsefe üzerine bildirisinde Doç. Dr. Şule Gece Çelikkan, sanat ve ince sanatlar, sanatın gücü, sanatın biricikliği, sanat ve yaşam arasındaki ilişki, sanat akımları gibi güncel sanat sorunlarına değindi. Konuşmasını güncel ve popüler sanat eserleri, özellikle resim sanatı örnekleri üzerinden gerçekleştiren Çelikkan’ın sunumu büyük bir ilgiyle dinlendi.

Göçmen: Yemekten güzel yemeğe doğru geçiş

Yemek üzerine Alman ve Türk kültürü üzerine karşılaştırmalı felsefi bir analiz yapan Prof. Dr. Doğan Göçmen ise yemek ile yaşam arasındaki ilişkiyi; yeme estetiği, güzel yemek, yemeğin güzel sunumu ve yemeğe eşlik eden, belli tarzda yemeği mümkün kılan yaşam tarzı arasındaki ilişkiyi öne çıkardı. “Can boğazdan gelir”, “Erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer”, “Yaşamak için yeriz.” gibi çeşitli deyiş ve özdeyişleri çözümledi.

Işıklı: Mesajı bozmadan aktarmanın bir yolu bulundu

İletişim ve Felsefe konulu bildirisinde Doç. Dr. Şevki Işıklı, mesajdaki entropi artışına karşı kuantum mekaniksel bir çözüm bulunduğunu ileri sürdü. Işıklı’ya göre, “mesajın kaynaktan çıkıp alıcıya ulaşması sürecinde kanaldan ve zamandan kaynaklanan bozulmalar olur. Bu modern bilim tarafından kaçınılmaz olarak görülür. Dolayısıyla modern iletişim ve bilişim, süreç içerir. Süreç içerdiğinden mesajın olduğu gibi aktarılması, eksiltmeden ve artırmadan alıcıya ulaştırılması imkansız görülür. Bu yüzden entropi asla sıfırlanamaz fakat minimuma indirilebilir. Kuantum mekaniği mesajın bozulmasına devrimsel bir çözüm önerir: Kuantum dolanıklık. Kuantum dolanıklılığa göre  aralarında uzaysal ve zamansal ayrıklık bulunan iki fiziksel unsur arasında eş-zamanlı yani aynı anda etkileşim mümkündür. Kuantum bütüncüllüğünden türeyen bu imkan, mesajın kaynaktan alıcıya ulaşmasını “bir süreç” olmaktan çıkarıp anlık-eş zamanlı bir olay haline getirir. Böylece uzay ve zamandan kaynaklanan entropi artışı burada geçersiz olur. Kuantum mekaniksel iletişimde mesajda ne anlam kaybı olur ne de artışı. Hem de ışık hızından hızlı haberleşme mümkün görünür.”

Bircan: Yaşam ve felsefe birdir

Yaşam ve felsefe üzerine bir bildiri sunan Dicle Üniversitesi Felsefe Bölümünden Dr. Ufuk Bircan, Danimarka’lı filozof Kierkegaard’ın yaşamından ve felsefesinden bahsetti. Yaşamın evrelerine, Tanrı’nın insan yaşamındaki etkisine, felsefe – yaşam arasındaki ilişkiye açıklık getirdi. Bircan’a göre Kierkegaard, 42 yaşında görece erken ölümüne rağmen, sonraki tüm varoluşçular üzerine etkide bulunmuş biridir.

Kent ve kent yaşamı üzerine konuşan Doç. Dr. Aynur D. Niman ise Gaziantep’in tarihine ve kent yaşamına değindi. Kent ve kır yaşamı arasındaki ayrışma noktalarına değindi, kent üzerindeki farklı siyasi iktidarların izlerini öne çıkardı.

Zeugma Müzesi ziyaret edildi

Konferansta ayrıca Gaziantep şehir ve yemek kültürü tanıtıldı. Baklava, kebap ve acılı yemekleriyle tanınan şehir, arkeolojik bir sembol haline gelen Zeugma Müzesine da sahip. Katılımcılar, Arkeolog Ayşe Demir rehberliğinde yapılan müze ziyaretinde Çingene Kızı Mozaiği ile karşılaşma imkanına sahip oldular.   

Karikatürlerle felsefe: Mizah ve felsefe sergisi

Konferansta felsefe temalı bir karikatür sergisi de yer aldı.

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir