Çarşamba , Aralık 7 2022

Bir Tıkla Dünyayı Ayağınıza Getiren Google Earth Nasıl Çalışır?

Google Earth, kapsamlı ve etkileşimli bir dünya haritası oluşturmak için bileşik görüntüleri kullanan benzersiz bir coğrafi haritalama ve etiketleme programıdır. Bir milyardan fazla havadan görüntüyü bir araya getiren uygulama, bireylerin ve grupların iklim değişikliğini takip etmelerine, bilinmeyen coğrafi ve ekolojik özellikleri keşfetmelerine ve tarihimizi kaydetmelerine olanak sağlayan çok yönlü bir araç sunmaktadır.

Bu dijital haritacılık aracı hükümetleri, özel kuruluşları ve coğrafi verileri izlemek isteyen kişiler için faydalı bir kaynak olmaya devam ediyor. Google, muazzam miktarda veri toplayıp sunmakta, bu nedenle bireylerin kişisel hikâyelerini oluşturan eşsiz bir yola katkı sağlamaktadır.

Google Earth’in Asıl Sahibi Kim?

Google Earth’ün altında yatan teknoloji aslında görsel veri tabanları oluşturan bir oyun şirketi olan Intrinsic Graphics tarafından geliştirilmiştir. 2004’te Google,  “Pokemon Go “dan sorumlu olan “Keyhole Inc”’i satın aldı .

2005 yılında piyasaya sürülen Google Earth, dünyamızın ilk yaygın olarak kullanılan, etkileşimli karma haritasıydı. Geliştirme ekibi, 2015 yılında erişilebilirlik ve kullanılabilirliğe odaklanan yenilenmiş bir sürüm planlamaya başladı. 2017 yılında piyasaya sürülen yeni uygulamaya artık Google Chrome tarayıcısı üzerinden bağımsız uygulamalarla sisteme erişilebiliyor. Google Earth, NASA tarafından 1984 yılına kadar uzanan ve kullanıcıların zaman içinde geri dönmelerini sağlayan 3B yeniden yapılandırmalar, ek açıklama araçları ve uydu görüntüleri sunmaktadır. Uydu ve havadan alınan görüntülerle yeni görüntüler elde edildiğinde, harita sürekli değişen dünyamızı yansıtacak şekilde sürekli güncellenmektedir.

Google Earth tarafından kullanılan görüntüler ve veriler NASA, National Geographic ve diğerleriyle ortaklıklar yoluyla toplanır ve böylece büyük bir veri tabanı oluşmaktadır. Google Earth’in ürün yöneticisi Gopal Shah’a göre, geliştirme ekibi beş kullanıcı deneyimi tasarımcısından ve çoğunlukla uygulamanın veri gönderme yeteneğini artırmaya odaklanan yaklaşık 30 mühendisten oluşuyor.

Görüntüler Nasıl İşleniyor?

Çoğu insan için Google Earth, dünyayı daha geniş bir bağlamda görmemizi sağlayan şehirleri ve manzaraları yukarıdan keşfetmenin yeni bir yoludur. Google Earth, dünyanın herhangi bir kısmının en net görüntüsünü oluşturmak için her bir fotoğraftan en yüksek kalitede pikselleri kullanarak uydu ve havadan fotoğrafçılıkla elde edilen milyarlarca görüntüyü dijital olarak birleştirir.

Gopal Shah, “Google Earth’i ilk kez açtığınızda, bu görüntü NASA uydu fotoğraflarını temsil ediyor ve trilyonlarca pikselden oluşuyor” diyor. Ve ekliyor: “Bu görüntüyü gördüğünüzde, gezegenin her alanındaki mevsim geçişlerini görüyorsunuz. Biz buna ‘Güzel Dünya’ diyoruz.”

Çeviri: Mert Küçükvardar

Kaynak: https://www.livescience.com/65504-google-earth.html


Hakkında Mert KÜÇÜKVARDAR

Yazar; aynı zamanda Bilişim Devrimi: Teknolojinin Felsefi ve Sosyolojik Analizi isimli kitabın da yazarlarından biridir. Ayrıca yazarın, Veri Gazeteciliği, Terör ve Yeni Medya, Teknoloji, Teknoloji Bağımlılığı gibi konularda yazılmış bilimsel makaleleri bulunmaktadır. http://www.mertkucukvardar.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.