Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. Bitcoin, Dünyanın Enerjisinin Yarısını Tüketebilir

Bitcoin, Dünyanın Enerjisinin Yarısını Tüketebilir

Mert KÜÇÜKVARDAR Mert KÜÇÜKVARDAR -

Şuanda genel Bitcoin ağı, bir saniyede İrlanda’nın tamamı kadar elektrik tüketiyor. Tek bir işlemde tüketilen elektrik miktarı ise ortalama bir Hollanda ailesinin bir aylık elektrik tüketimine denk. Dahası var: Uzmanlar şokta.

Bitcoin’in enerji gereksinimlerini ölçmeye yönelik Joule dergisinde ele alınan makalede, kripto para uzmanı ekonomist Alex de Vries, Bitcoin’in elektrik enerjisi tüketiminin nereye doğru gittiği ve en üst sınıra ulaşmanın ne kadar zaman alacağını belirlemek için yeni bir metodoloji geliştirdi. Vries’a göre, çok sayıda farklı hesaplamaları gördük ancak bu ağın nereye gittiğine dair daha fazla bilimsel tartışmaya ihtiyacımız var. Şu anda mevcut bilgiler genel olarak oldukça düşük düzeyde bu yüzden insanların bu ve benzeri araştırmalara daha fazla ihtiyacı var.

Ekonomik göstergelere dayanan tahminlere göre şuanda Bitcoin ağının minimum elektrik tüketimi, 2.55 gigawatt seviyesinde yani neredeyse İrlanda’nın tamamı kadar elektrik kullanıyor. Büyük Bitcoin üretim düzeneklerindeki tek bir işlemde ise Hollanda’da bir ay içinde bir hanenin kullandığı ortalama kadar elektrik kullanılıyor. 2018 yılının sonunda Bitcoin ağının 7.7 gigawatt elektrik tüketeceği tahmin ediliyor. Bu Avusturya’nın tamamı kadar ve dünyadaki toplam elektrik tüketimini etkileyen büyük bir değere denk geliyor.

Vries’e göre, şuandaki değerler bile zaten şok edici. Ve bu artan elektrik talebi, iklim hedeflerimize ulaşmamızı olumsuz etkileyecek. Bitcoin’in fiyatı, bazı uzmanların tahminlerine göre bu şekilde devam ederse tüketim değerleri oldukça yüksek düzeye çıkabilir. Vries, Bitcoin ağının birgün dünyadaki elektriğin büyük çoğunluğunu tüketebileceğine inanıyor.

Bitcoin temel yapısı gereği bilgisayarlara bağımlıdır. Ağdaki bilgisayarlar her on dakikada bir rastgele olarak, zincirdeki bir sonraki işlem blokunu oluşturmak için döngü içerisine girmektedir. Dolayısıyla her gün gerçekleşen böylesi bir işlem için kesin bir tahminde bulunmak çok zor. Yine de iyi bir tahminde bulunmanın kripto paranın sürdürülebilirliğini belirlemek ve politikaların şekillenmesine yardımcı olmak adına önemli olduğu açıktır. Zira ABD’de bazı eyaletler de Bitcoin madenciliğine yönelik kısıtlamalar koyulmaya başlandı bile.

Mert Küçükvardar

Kaynak

  • https://www.sciencedaily.com/2018/05/18.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir