Pazartesi , Mayıs 16 2022

Böylesi Görülmedi: Chomski, Kumarhanede Felsefe Şov Yapacak!

Siyaset ve toplum eleştirmeni Chomski, önümüzdeki yıl, Las Vegas’taki Bellagio Otel’de Gece Konuşmaları yapacak. Bir şov olarak adlandırılan bu konuşmalarda anti-emperyalist içerikli olacağını söyleniyor.  Ünlü filozof her akşam özel bir seyirci ile tartışacak.

       Haber:  Duygu AYDEMİR

Geçtiğimiz perşemde günü Las Vegas’taki Bellagio Otel’de düzenlenen basın toplantısında, ünlü dilbilimci, siyasi yorumcu ve anarko-sendikalist Noam Chomski’nin bugünlerde başlanması lüks kumarhanede üç yıl  ikamet edeceği duyuruldu.

Kaynaklara göre Chomsky, Cumartesi Matinesi ile birlikte haftada 6 gece  planlanan program 5 bin kişilik özel bir mekan tasarlanıyor. Söylentilere göre Noam Chomski’nin konuşması Merakın Hegemonyası başlıklığını taşıyacak ve her akşam iki saat sürecek. Felsefe konuşmasına akrobasi gösterileri eşlik edecek. MIT Onursal Profesörü olan Chomski’nin, sosyal adalet aktivisti olarak 60+ yıllık kariyerinin önemli noktalarını ve Amerikan dış politikasının samimi bir eleştirisini yapacak.

Anlatılanlara göre şovda, her gece 9 tane kostüm değişikliği olacak. Payetli bir ceketle süslenmiş olan 87 yaşındaki Chomski , “Bu büyüleyici manzara, hayatımda çalıştığım her şeyin zirvesi” dedi.

“Seyirciler; başta üretken dilbilgisi teorisi üzerinde göz kamaştırıcı bir lazer ışığı gösterisi dersi, ardından 11 Eylül saldırılarından sonra  Christopher Hitchens’le müzikhol tarzı neşeli bir canlandırma hareketi, daha sonra da 60’lardan günümüze diğer hit olaylardan  bir çeşni  bekleyebilirler. Bu arada muhtemel birkaç krizinden  ve  program boyunca heyecanlı süprizlerden henüz bahsetmedim bile!”

Chomski, “Ve her gece, benimle tartışması için haksız bir otoritenin meşruiyetini tartışmak üzere sahneye özel bir seyirciyi davet edeceğim” dedi. “O, sen de olabilirsin!” diye devam etti.

Chomski, programın çoğunu kendisinin yazdığını ve tasarladığını ifade ederken gelişmesine yardımcı olması için başkalarını da getirdiğini, Cirque du Soleil’in Zumanity ve Slovenyalı filozof ve Marksist entelektüel Slavoj Žižek’in koreograflarıyla yakından çalıştıklarını doğruladı.

Bellagio sözcüsü, açılışla ilgili birkaç ayrıntı da verdi. Koşum giymiş Chomski, büyük baş harfleriyle süslenmiş, ışıltılı, LED-kaplı bir kürsüye binerek  çarpıcı bir şekilde kalabalığın üzerinden geçerek şovdan fırlayacak.

Yetkililer, açılış dizisinin insanın doğuştan gelen dil edinme aracını araştıran dramatik bir “su fantazisi deneyimi” ni izleyeceğini, bunun ardından Rızanın Üretimi: Kitle İletişim Medyasının Ekonomi Politiği’nin önemli pasajlarının 45 dakikalık bir okumayla hızlıca geçileceğini belirtti.

Bellagio gösterileri koordinatörü Rachel O’Brien, “İster bir  Chomski hayranı olun, ister onun liberter sosyalist ideolojisiyle yeni tanışın, bu gösteride kesinlikle herkes için bir şeyler olacak” dedi. “Ve Orwell’e dikkat edin, Bay Chomski’nin albino tavuskuşu ise yardımcı oyuncu!’’

Otelin internet sitesine göre, gösteri biletleri birkaç ay boyunca şimdiden tamamen satıldı ve bazı biletler, normal fiyatından birkaç kat fazlaya satılmak üzere simsarlar tarafından saklanmaya başlandı bile.

Heyecan şimdiden herkesi sardı!

49 yaşındaki Boise, “Üniversiteden bu yana Chomski ile igileniyorum. Çok heyecanlıyım!” dedi. Sosyal çalışmacı Karen Wenning ise toplum eleştirisinin yeniden üretimini görmek için gelecek ay Las Vegas’a bir gezi planladığını ifade etti.

“Ulus ötesi şirketlerin gücünü, Chomski’nin canlı ve bizzat ilan etmesini duymak inanılmaz olacak. Umarım ilk çalışmalarından olan Amerikan’nın Gücü ve Yeni Mandarinler ve Karşı-Devrimci Şiddet: Katliamlar ve Propaganda’dan da bir şeylere değinir çünkü bu şeyler  birer klasik.’’

Bellagio temsilcileri basın toplantısında, Chomsky’nin bir dizi aerial silk (ipekle dans) uygulaması sırasında, resmi sözdiziminin insanların üretme kabiliyetini nasıl açıklayabildiğini ve sonlu bir dizi kural ve terim içinde, sonsuz sayıda yeni konuşmayı nasıl yorumladığını açıklamaya çalışırken yaralandığını ve  bu yüzden prömiyerin iki hafta geri çekildiğini söyledi.

Kaynak: www.entertainment.theonion.com/ 

 

Hakkında Duygu AYDEMİR

Aydemir kendisini, kadın hakları savunucusu olarak atfeder. Sosyolog, eğitimci ve dilbilimcidir. İletişim bilimlerinde doktora öğrencisi olup cinsiyet, feminizm, siber uzam, medya ve yeni medya gibi geniş çalışma alanları bulunmaktadır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

The Post Filmi: Basın Meslek İlkeleri ve Medyanın Gücü

Gazetecilik, sınırları çizilmiş bir görev alanı içerisinde bağımsız ve kitlelerin doğru bilgiye ulaşması önceliğini taşıyan …

Sizce “Beyaz” mı Futbol?

Günlük yahut süreli, yazılı, görüntülü, sesli elektronik veya dijital basın ve yayın organında, kadrolu, sözleşmeli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir