Çarşamba , Mayıs 25 2022

Bu Site Yapay Zekâ’yı Sahte Haber Oluşturmak İçin Kullanıyor

Yeni bir web sitesi olan “NotRealNews.net”, sahte haber kalıplarıyla haber şablonları oluşturmak için yapay zekâ kullanıyor.

Yapay zekâ geliştirme şirketi olan Big Bird’ün bir projesi olan internet sitesinin “hakkında” kısmında, sitenin yapay zekâ algoritmasının gazetecilerin hızlı bir şekilde vurucu haberler yapmasına yardımcı olabileceği söyleniyor. Ancak web sitesinin başlığına rağmen, sitede bulunan haber içerikleri gerçekçi olarak nitelendirilebilir. Bu da insanların bu şablonları, şablon olarak kullanmasından daha ileri gitmesine neden olabilir.

Web sitesinin ana sayfasında hızlıca gezinirken siyasi, kültürel ve bilimsel haberlerin yer aldığı görülüyor. Algoritmanın bazı hatalarının eğlenceli olmasının yanı sıra sitede yer alan makaleler çoğunlukla ikna edici. Web sitesindeki yalan haberler ABD başkanlık yarışından koronavirüs salgınına kadar birçok konuda kafa karıştırıcı ve bazen de çelişkili kurgusal güncellemeler içeriyor. Bunlar çok tehlikeli.

Big Bird’ün mantığına göre fikir, gazetecilerin yapay zekâ tarafından üretilen makale şablonlarını kullanarak zaman kazanabilecekleri, ancak algoritmanın hatalarını kaldırarak ve gerçek bilgilerle doldurarak bunları doğrulayabilecek ve gerçek anlamda kontrol edebilecekleridir. Ancak görünen o ki sitede yayınlanan haberlerin içerikleri ve yazılış tarzlarının gerçeğe çok benzemesi, bazı sahte haberlerin çatlaklardan sızmasına ve yanlış bilgilendirmeye sebep olabilir.

Önemli bir soru ortaya çıkıyor: Muhabirlerin haberleri bir teknoloji şirketinin yardımı olmadan mükemmel bir şekilde yazabildikleri göz önüne alındığında, bu kimin için?

Big Bird, yorum talebine cevap vermedi.

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak

  • Futurism.com

Hakkında Elif Akçay

Maltepe Üniversitesi, Araştırma Görevlisi. Marmara Üniversitesi, Bilişim doktora öğrencisi. Temelde bilim ve teknoloji özelde ise biyoteknoloji, transhümanizm, etik, dijital etik (açıklık etiği), biyoetik, sosyal medya, bilişim ve iletişim teknolojileri, gözetim ve yapay zekâ konularıyla ilgili.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Evren Öğrenmeye Devam Eden Bir Makinedir

Bilim insanları, evrenin öğrenmeye devam eden bir makine olduğunu söylüyor. Esasen, dev bir algoritmanın içinde …

Yapay Zekâ Mucit Olabilir

Robotlar için bir zafer haberi ile karşınızdayız. Bir federal mahkeme, yapay zekâya sahip bir makinenin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir