“Bu Teknolojiyi Yasakla”: Öğrenciler ABD Üniversitelerinin Yüz Tanıma Sistemleri Kullanımını Protesto Etti

36 okulda çevrimiçi eylemler sürerken öğrenciler, bir düzine kampüste de protesto düzenledi.

ABD’deki üniversitelerdeki öğrenciler okullarından kampüste yüz tanıma kullanmaktan kaçınmalarını talep etmek için protestolara katıldı.

Gelecek için Mücadele Müdür Yardımcısı Evan Greer,“Kolejler yüz tanıma ile mücadelede bir parlama noktası haline geliyor ve öğrenciler, profesörler, öğretim üyeleri ve araştırmacılar arasında büyük bir artış görüyor ”dedi.

2019 yılında, UCLA (University of California – Los Angeles) yöneticileri kampüste güvenlik gözetimi için yüz tanıma yazılımı kullanmayı önerdi. Programa karşı düzenlenen bir kampanyada, Gelecek İçin Mücadele (Fight for the Future) yüz tanıma teknolojisini çalıştırdı. UCLA öğretim üyeleri ve sporcuların 400’den fazla fotoğrafında ve yazılımın bir mugshot veritabanında fotoğraflı olanların 58’inin yanlış eşleştiğini buldu. Veri tabanı tarafından yanlış tanımlanmış olanların çoğu siyahiydi.

ABD’deki birçok üniversite öğrencisi yüz tanıma programına karşı olduklarını ifade eden yöneticilere mektup ve e-posta gönderdi. DePaul Üniversitesi’nde eyleme katılan bir öğrenci olan Dominique Coronel, “Eğitim güvenli bir yer olmalı, ancak bu teknoloji toplumdaki en savunmasız insanlara zarar veriyor. Bu teknolojinin ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza (Ice) tarafından kullanıldığını görünce teknolojiyi kampüslerden yasaklamak için kampanyalara katılmak zorunda kaldım” dedi.

Gelecek için Mücadele’nin elde ettiği verilere göre, ABD’de yaklaşık 10 okul, kampüsünde yüz tanıma kullandığını doğruladı ve daha fazlası bunu kullanıp kullanmadıklarını söylemeyi reddetti.

Harvard, Columbia, Michigan Üniversitesi ve UCLA dahil olmak üzere yaklaşık 50 okul şimdi, Gelecek İçin Mücadele tarafından halka açık bir tavır almaya zorlandıktan sonra teknolojiyi kullanmamaya karar verdi. Pazartesi günkü eylemin ardından Ohio’daki Oberlin College ayrıca yüz tanıma teknolojisini kullanmamaya karar veren okullar arasında.

 

Çeviri: Elif Akçay

Kaynak: theguardian.com

Hakkında Elif Akçay

Maltepe Üniversitesi, Araştırma Görevlisi. Marmara Üniversitesi, Bilişim doktora öğrencisi. Temelde bilim ve teknoloji özelde ise biyoteknoloji, transhümanizm, etik, dijital etik (açıklık etiği), biyoetik, sosyal medya, bilişim ve iletişim teknolojileri, gözetim ve yapay zekâ konularıyla ilgili.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Google CEO’su: “Yapay Zekanın Tehlikelerine Karşı Daha Fazla Düzenleme Gerek”

Google CEO’su Sundar Pichai, yapay zekanın tehlikeleri konusunda uyardı ve daha fazla düzenleme çağrısında bulundu. …

Sağlık Endüstrisinde Google: Ascension ile Ortaklığını Duyurdu

Sağlık hizmetlerine özel yazılım ve hizmetler geliştirmek için laboratuvarlarla bağlantı kurduğu bilinen Google, ABD’deki en büyük ikinci sağlık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir