Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. “Bu Teknolojiyi Yasakla”: Öğrenciler ABD Üniversitelerinin Yüz Tanıma Sistemleri Kullanımını Protesto Etti

“Bu Teknolojiyi Yasakla”: Öğrenciler ABD Üniversitelerinin Yüz Tanıma Sistemleri Kullanımını Protesto Etti

Sophos Akademi Sophos Akademi -

36 okulda çevrimiçi eylemler sürerken öğrenciler, bir düzine kampüste de protesto düzenledi.

ABD’deki üniversitelerdeki öğrenciler okullarından kampüste yüz tanıma kullanmaktan kaçınmalarını talep etmek için protestolara katıldı.

Gelecek için Mücadele Müdür Yardımcısı Evan Greer,“Kolejler yüz tanıma ile mücadelede bir parlama noktası haline geliyor ve öğrenciler, profesörler, öğretim üyeleri ve araştırmacılar arasında büyük bir artış görüyor ”dedi.

2019 yılında, UCLA (University of California – Los Angeles) yöneticileri kampüste güvenlik gözetimi için yüz tanıma yazılımı kullanmayı önerdi. Programa karşı düzenlenen bir kampanyada, Gelecek İçin Mücadele (Fight for the Future) yüz tanıma teknolojisini çalıştırdı. UCLA öğretim üyeleri ve sporcuların 400’den fazla fotoğrafında ve yazılımın bir mugshot veritabanında fotoğraflı olanların 58’inin yanlış eşleştiğini buldu. Veri tabanı tarafından yanlış tanımlanmış olanların çoğu siyahiydi.

ABD’deki birçok üniversite öğrencisi yüz tanıma programına karşı olduklarını ifade eden yöneticilere mektup ve e-posta gönderdi. DePaul Üniversitesi’nde eyleme katılan bir öğrenci olan Dominique Coronel, “Eğitim güvenli bir yer olmalı, ancak bu teknoloji toplumdaki en savunmasız insanlara zarar veriyor. Bu teknolojinin ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza (Ice) tarafından kullanıldığını görünce teknolojiyi kampüslerden yasaklamak için kampanyalara katılmak zorunda kaldım” dedi.

Gelecek için Mücadele’nin elde ettiği verilere göre, ABD’de yaklaşık 10 okul, kampüsünde yüz tanıma kullandığını doğruladı ve daha fazlası bunu kullanıp kullanmadıklarını söylemeyi reddetti.

Harvard, Columbia, Michigan Üniversitesi ve UCLA dahil olmak üzere yaklaşık 50 okul şimdi, Gelecek İçin Mücadele tarafından halka açık bir tavır almaya zorlandıktan sonra teknolojiyi kullanmamaya karar verdi. Pazartesi günkü eylemin ardından Ohio’daki Oberlin College ayrıca yüz tanıma teknolojisini kullanmamaya karar veren okullar arasında.

 

Çeviri: Elif Akçay

Kaynak: theguardian.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir