Sophos Akademi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Popüler Bilim
 4. »
 5. Çapraz Beceriler veya Sosyal Beceriler: İş Bulmanın Yeni Anahtarı

Çapraz Beceriler veya Sosyal Beceriler: İş Bulmanın Yeni Anahtarı

Sophos Akademi Sophos Akademi -

Yumuşak beceriler veya çapraz beceriler nelerdir? Bunlar bilginin ötesine geçen ve başkalarıyla işbirliği yaparak değişen ortamlara kolayca uyum sağlamamıza yardımcı olan kişisel niteliklerdir. Çaprazdırlar çünkü geliştirilebilirler ve her sektörde, pozisyonda ve ayrıca kişisel yaşamda faydalıdırlar. Duygusal zekayla oldukça ilişkilidirler ve zorlu becerilerle tamamlanmaları gerekir. Bunlar, edinilen bilgiye ve IQ’ya olduğu kadar bir görevi geliştirme kapasitesine de hitap ediyor.

Sosyal beceriler, sosyal becerilerle ve aralarında profesyonel olanın da bulunduğu farklı bağlamlarda sosyal olarak ilişki kurma kapasitesiyle uyumludur. Gerçek şu ki, JOB LAB CEU-Santander gözlemevinin 2015 yılında gerçekleştirdiği üniversite istihdamındaki eğilimler üzerine yapılan bir araştırmaya göre, bu beceri ve yetenekler adaylarda en çok değer verilen unsurlardan biridir. Sözleşme olanaklarını artırırlar (seçim süreçlerinde ve mülakatlarda çokça yer alacaklarını unutmamalıyız) ve pozisyona ulaşıldığında hareketliliği artırırlar. Sosyal beceriler üzerinde çalışmış bir adayın maaş beklentileri daha iyi olacaktır. Aynı zamanda daha hızlı adapte olacak ve her adımda gelişerek işgücü piyasasının eğitim fırsatlarından en iyi şekilde yararlanacaktır.

En değerli sosyal beceriler hangileridir?

İşe alım uzmanlarının gözünde öne çıkabilmek için tüm eğitim dönemi boyunca optimize edebileceğimiz bir dizi yeterlilik vardır. CEU Üniversitelerinin eğitim modeli, geleceğe yönelik akademik bir teklif sunar ve ayrıca yenilikçi, girişimci ve liderlik ruhuyla sonuçlanan becerilerin geliştirilmesini önerir. Bunlar gerçek işgücü piyasasında en çok talep edilen becerilerden bazılarıdır:

 • Çeviklik ve sağduyuyla karar verme kapasitesi
 • Sorun çözümüne yönelim
 • Optimum kişilerarası iletişim ve çatışmaları çözme kapasitesi
 • Değişen ve öngörülemeyen bir ortama uyum sağlama esnekliği
 • Takım halinde ve işbirliği içinde çalışmaya yatkınlık
 • Liderlik kapasitesi ve başkalarını motive etme kapasitesi
 • Çözüm bulmak için yaratıcılık
 • Projeye bağlılık ve sorumluluk
 • İyi önceliklendirme ve zaman yönetimi
 • Empati, dinleme ve müzakere kapasitesi
 • Baskı altında düzgün çalışma

Değişimlerin yanı sıra yenilikçilik ve rekabet gücünün de sürekli olduğu bir VUCA (Volatilite, Belirsizlik, Karmaşıklık ve Belirsizlik) dünyasında, çapraz becerilerin geliştirilmesi bir öncelik olmalıdır. Sosyal becerilerin müfredata dönüştürülmesi zordur, soyut sonuçlanabilirler. Bu nedenle kişisel bir marka oluşturmak ve geliştirmek faydalıdır. Mülakat sırasında desteklenmesi gereken bu kapasitelerin aktarılması için yararlı bir araçtır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir