Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Popüler Bilim
  4. »
  5. Çin’in Yapay Güneş’i 2020’de Kullanıma Hazır Olacak

Çin’in Yapay Güneş’i 2020’de Kullanıma Hazır Olacak

Sophos Akademi Sophos Akademi -

Mart ayında Çinli bilim insanları, ülkenin HL-2M adındaki tokamak nükleer füzyon reaktörünün 2019 bitmeden inşa edilebileceğini öngörmüştü. Bu plana bağlı kalınıp kalınmadığına dair bir bilgi olmasa da geçen kasım ayında “Yapay Güneş” üzerinde çalışan bilim insanlarından biri olan Duan Xuru, inşaatın sorunsuz gittiğini ve reaktörün 2020’de çalışacağını belirtmişti.

Bilim adamları nükleer füzyonun ürettiği gücü nasıl kullanacaklarını anlayabilirlerse, neredeyse sınırsız bir temiz enerji kaynağı sağlayabilirler. On yıllar boyunca bu füzyon gücü enerji araştırmacıları için kutsal bir kâse haline geldi. Ancak sorun şu ki, füzyonun gerçekleşmesi plazma akışının gücüne bağlı. Bu süreci daha uygun maliyetle sürdürmenin yolunun bulunamaması, araştırmaların önündeki en büyük engellerden birisiydi. Çin’in HL-2M adındaki reaktörü en sonunda bu zorluğun üstesinden gelecek makine olabilir. En azından üstesinden gelmek için gerekli ipuçlarını veriyor diyebiliriz.

Nükleer fizikçi James Harrison Newsweek’e yaptığı açıklamada, “HL-2M, araştırmacılara yüksek performanslı füzyon plazmalarının, cihazın çekirdeğinden çıkan ısı ve parçacıklarını daha etkin bir şekilde ele alma konusunda değerli veriler sağlayacak. Yüksek maliyetler ticari bir füzyon reaktörünün gelişiminin önündeki en büyük sorunlardan biri. Ancak uluslararası füzyon araştırma topluluğunun bir parçası olan HL-2M, reaktörlerin tasarımını radikal bir şekilde etkileyecektir” dedi.

 

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: futurism.com/the-byte/china-artificial-sun-operational-2020

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir