Pazar , Ağustos 14 2022

Çin’in Yapay Güneş’i 2020’de Kullanıma Hazır Olacak

Mart ayında Çinli bilim insanları, ülkenin HL-2M adındaki tokamak nükleer füzyon reaktörünün 2019 bitmeden inşa edilebileceğini öngörmüştü. Bu plana bağlı kalınıp kalınmadığına dair bir bilgi olmasa da geçen kasım ayında “Yapay Güneş” üzerinde çalışan bilim insanlarından biri olan Duan Xuru, inşaatın sorunsuz gittiğini ve reaktörün 2020’de çalışacağını belirtmişti.

Bilim adamları nükleer füzyonun ürettiği gücü nasıl kullanacaklarını anlayabilirlerse, neredeyse sınırsız bir temiz enerji kaynağı sağlayabilirler. On yıllar boyunca bu füzyon gücü enerji araştırmacıları için kutsal bir kâse haline geldi. Ancak sorun şu ki, füzyonun gerçekleşmesi plazma akışının gücüne bağlı. Bu süreci daha uygun maliyetle sürdürmenin yolunun bulunamaması, araştırmaların önündeki en büyük engellerden birisiydi. Çin’in HL-2M adındaki reaktörü en sonunda bu zorluğun üstesinden gelecek makine olabilir. En azından üstesinden gelmek için gerekli ipuçlarını veriyor diyebiliriz.

Nükleer fizikçi James Harrison Newsweek’e yaptığı açıklamada, “HL-2M, araştırmacılara yüksek performanslı füzyon plazmalarının, cihazın çekirdeğinden çıkan ısı ve parçacıklarını daha etkin bir şekilde ele alma konusunda değerli veriler sağlayacak. Yüksek maliyetler ticari bir füzyon reaktörünün gelişiminin önündeki en büyük sorunlardan biri. Ancak uluslararası füzyon araştırma topluluğunun bir parçası olan HL-2M, reaktörlerin tasarımını radikal bir şekilde etkileyecektir” dedi.

 

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: futurism.com/the-byte/china-artificial-sun-operational-2020

Hakkında Elif Akçay

Maltepe Üniversitesi, Araştırma Görevlisi. Marmara Üniversitesi, Bilişim doktora öğrencisi. Temelde bilim ve teknoloji özelde ise biyoteknoloji, transhümanizm, etik, dijital etik (açıklık etiği), biyoetik, sosyal medya, bilişim ve iletişim teknolojileri, gözetim ve yapay zekâ konularıyla ilgili.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Huawei, İlk İnsansız Akıllı Mağazasını Açtı

Tüm dünyada ürün mağazaları açmaya devam eden Huawei, 1 Ocak’ta Çin’in Vuhan kentinde ilk resmi …

Çinli Bilim İnsanları Tarafından Yapılan 10 Genetik Başarı ve Bulgu

Çin, gelişmeyi başarıyla sürdüren tam bir enerji santrali. Bu ülkede büyük adımlar atan çok amaçlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.