Çocuğunuzun depresyona girmesinde ekran süreleri muhtemel bir etken değil!

Sosyal medya kullanımı ve televizyon zamanı, bir süredir 8-12 yaş arası çocuklar ve gençlerdeki depresyona bağlanıyordu fakat yeni bir bulgu, tüm ekran sürelerinin depresyonla bağlantılı olduğunu göstermiyor.

Nasıl: Araştırmacılar, yedinci sınıfa giren, neredeyse kız ve erkek çocuklar arasında eşit bir şekilde bölünmüş 3.826 ergen üzerinde Montreal bölgesinde dört yıl boyunca çalıştı. Université de Montréal’de Patricia Conrod tarafından yönetilen ve JAMA’da yayınlanan çalışma, depresif davranış raporlarının dört tür ekran kullanmakla nasıl ilişkilendirildiğine baktı: bilgisayar, sosyal medya, televizyon ve video oyunları.

Bu eski haber değil mi?

Evet. Ancak çalışma hakkında şaşırtıcı olan şey, video oyunlarını gençlik depresyonu üzerindeki etkilerinde nötr olan tek bir ekran zamanı biçimi olarak izole etmesidir. Conrod, bunun nedeninin video oyunlarının genellikle gençleri veya insanları göstermemesi olabileceğini söylüyor. Öte yandan, sosyal medya ve televizyon, Conrod’un “idealize edilmiş yaşamların görüntüleri” olarak adlandırdığı ve çocukların kendilerini gösterdikleri parlak, filtrelenmiş, gerçekçi olmayan görüntülerle karşılaştırmasına neden olan özgüvendeki düşüşlerle ilişkilendirilebilir.

Başka bir sürpriz: Conrod ve ekibi, ekran sürelerinin haftalık fiziksel aktiviteyi etkilediğine dair kanıt bulamadılar. “Bu aklımıza, televizyon ile sosyal medya arasındaki depresyon ilişkisinin fiziksel aktivite yerine içerik ve düşünceler aracılığı ile gerçekleştiğini getirdi” dedi.

Olumlu olan herhangi bir ekran süresi var mı?

Conrod’a göre, hayır.

Sıradaki ne?

Bu araştırma halen başlangıç aşamasındadır. Conrod, demografik- toplumsal cinsiyet, sosyoekonomi ve önceki sağlık faktörlerinin, ekran zamanından itibaren depresyonda nasıl bir rol oynayabileceğini daha yakından incelemek gerektiğini söyledi. Araştırmacılar ayrıca, henüz tam olarak ekran zamanı ile ilgili neyin depresyona neden olabileceğini anlamadılar. Belirli bir görüntü türü mü var? İnsanları riske sokan belli davranışlar var mı? Bu soruları cevaplamak kolay olmayacak ancak daha sağlıklı bir yaşam sürmemize yardımcı olabilir.

Kaynak: technologyreview.com

Çeviren: Elif Akçay

Hakkında Elif Akçay

Maltepe Üniversitesi, Araştırma Görevlisi. Marmara Üniversitesi, Bilişim doktora öğrencisi. Temelde bilim ve teknoloji özelde ise biyoteknoloji, transhümanizm, etik, dijital etik (açıklık etiği), biyoetik, sosyal medya, bilişim ve iletişim teknolojileri, gözetim ve yapay zekâ konularıyla ilgili.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Ekranlar Tüm Zamanların En Karanlık Yüzü Mü?

Yakın tarihte yayınlanan bir Nielsen raporu, Amerikalıların günün neredeyse yarısını farklı ekranlara bakarak geçirdiklerini gösteriyor. …

ISophos Dergisi’nin 5. Sayısı Yayımlandı

ISophos: Uluslararası Bilişim, Teknoloji ve Felsefe Dergisi’nin 5. sayısı yayımlandı. ISophos Dergisi 5. sayısında, geleceğe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir