Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. Çocukların Gezegenimizi Kurtarmaya Yardımcı Olabileceği 10 Yol

Çocukların Gezegenimizi Kurtarmaya Yardımcı Olabileceği 10 Yol

Sophos Akademi Sophos Akademi -

Her yıl 22 Nisan’da Dünya Günü kutlanıyor. Bu, çocuklarla gezegenimizi kurtarmak için nedenin önemini konuşmak için harika bir zaman demektir. Neyse ki en küçük çocukların bile su ve enerjiyi korumaktan geri dönüşüm ve tekrar kullanıma kadar yardımcı olabileceği birçok küçük şey vardır. İşte 10 fikir:

1- Işıkları söndürün: Çocuklara odadan çıkarken ışıkları, televizyonu veya radyoyu izledikleri veya dinledikleri zaman kapatmalarını hatırlatın.

2- Suyu boşa harcamayın: Çocuğunuz dişlerini fırçalarken lavabonun içine bir ölçüm kabı koyun ve kullandığı su miktarını gösterin. Sonraki seferde, dişlerini fırçalarken suyu kapatmasını sağlayın, böylece suyu gereksiz yere açık bıraktığında ne kadar su harcadığını karşılaştırabilir. Bu, ona gelecekte suyu kapatmaya teşvik edecektir!

3- Tekrar kullanın: Çocuğunuzun sandviçlerini ve öğle yemeği için diğer yiyecekleri, plastik torbalar yerine tekrar kullanılabilir plastik kaplarda paketleyin. Onun bunları eğlenceli bir öğle yemeği kutusu veya çanta taşımasını sağlayın, kağıt veya plastik torba yerine. Kendi alışveriş torbalarınızı tekrar kullanarak iyi bir örnek oluşturun. Ayrıca, ona plastik şişeler yerine tekrar kullanılabilir bir su şişesi alabilirsiniz.

4- Geri dönüştürün: Her yemek veya etkinlik sonrasında, çocuğunuzla hangi atık maddelerin (şişeler, kutular, dergiler, gazeteler, pizza kutuları vb.) geri dönüştürülebileceğini tartışın. Sonra onu uygun geri dönüşüm kutusuna koymasını sağlayın.

5- Ödünç alın: Çocuğunuza bir kütüphane kartı alın! Sadece birkaç kez okuyacağı kitapları satın almak yerine ödünç alsın. Sadece favorilerini alabilirsiniz. Bu hem para hem de ağaç tasarrufu sağlayacaktır!

6- Reddedin: Çocuğunuzun restoranlarda plastik pipetlere, ikramiyelerde fazladan peçetelere, mağazalarda plastik torbalara vb. “Hayır, teşekkürler” demesini öğretin.

7- Yaratıcı olun: Küçük bir sanatçınız mı var? Tuvalet kağıdı rulolarını, yumurta kartonlarını ve diğer atık maddeleri eğlenceli sanat projelerinde kullanın! Çocuklar eski dergilerden resimler ve kelimeler kesip yapıştırarak kolajlar yapabilir, buzlu çubuklardan evler inşa edebilir ve daha fazlasını yapabilir. İmkanlar sonsuz!

8- Yeşil başparmak olun: Çocuğunuzun bahçenizde meyve, sebze ve otlar dikmesine ve yetiştirmesine yardımcı olun. Onlar hazır olduğunda onlarla eğlenceli tarifler arayın ve çocuğunuzun onları pişirmesine yardım edin. Böylece, onları yemeye daha istekli olacaktır – ekstra bir avantaj!

9- Çöp atan bir kişi olmayın: Çocuğunuza asla çöpü yere atmamasını öğretin. Onun bunu en yakın çöp kutusunu veya geri dönüşüm kutusunu bulana kadar tutmasını sağlayın.

10- Doğanın içinde olun: Çocuğunuzu parka götürün ve çeşitli kuşları ve hayvanları gösterin. Yerel bir patikada yürüyüş yapın ve ona yol boyunca bitkiler veya ağaçlar hakkında bilgi verin. Kelebekleri, uğur böceklerini veya ateşböceklerini yakalamak için bahçeye çıkın (tabii ki onları tekrar serbest bırakmadan önce). Çocuğunuz doğa hakkında ne kadar çok şey öğrenirse, tüm canlılara olan saygısı artar ve onları korumak isteme isteği artar.

 

Çeviri: ChatGPT Openai

Kaynak: https://babygizmo.com/10-ways-kids-can-help-save-planet/

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir