Sophos Akademi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bilişim ve Teknoloji
 4. »
 5. Çocukların internette özel korumaya ihtiyacı var

Çocukların internette özel korumaya ihtiyacı var

Sophos Akademi Sophos Akademi -

İnternet herkes için bir zenginliktir; günlük yaşamda, okulda ve işte. Ancak karanlık ağ gibi bazı riskleri ve olumsuzlukları da beraberinde getirir. Peki, çocukları internetin risklerine karşı nasıl koruyabilirsiniz?

Çocuğunuzla konuşun ve internetin olası risklerini açıklayın. Çocuğunuzun mahremiyetine saygı gösterin ve internette çocuklar için aşağıdaki kuralları açıklayın.

İnternette kişisel bilgilerinizi vermeyin

Sosyal medya, kimlik hırsızlığı ve sosyal mühendislik çağında, kişisel bilgileri gizli tutmak çok önemlidir! Çocuğunuz hiçbir koşulda şifrelerini veya adı, adresi veya telefon numarası gibi kişisel bilgilerini çevrimiçi ortamda paylaşmamalıdır. Okulun veya kulüplerin adı da gizli tutulmalıdır.

Tarafsız bir takma ad kullanın

Çocuğunuzun sohbet odalarında tarafsız bir takma ad kullandığından emin olun. Bu hiçbir şekilde çocuğunuzun kimliğini açığa vurmamalıdır. Ayrıca, tarafsız bir takma ad, diğer insanların kendilerini hakarete uğramış veya alay edilmiş hissetmemelerini sağlar.

Bot/trol gönderilerine dikkat edin

Botlar, genellikle insanlarla herhangi bir etkileşim gerektirmeden bir görevi otomatik olarak takip eden bilgisayar programlarıdır. Sosyal medya kanallarında, botlar genellikle yorumlar ve hatta kendi gönderilerini yayınlarlar. Genellikle forumlarda veya gönderilerin altındaki yorumlarda spam yaparlar. Bu yanıtların tanımlanması ve kaldırılması gerektiğinden, bu can sıkıcı ve zaman alıcıdır. Bu nedenle botlar ağ etiğinin bir parçası değildir ve mümkünse kaçınılmalıdır.

Netikete özen gösterin

Sohbet katılımcılarına güvenmeyin; şüphecilik burada iyidir; epostaları ve ekleri açmayın, yabancı arkadaş edinmeyin. Çocuğunuz yabancılara her zaman sağlıklı bir şüphecilikle yaklaşmalıdır. Komik profil adı ve resminin arkasında gerçekten kimin saklandığını asla bilemezsiniz. Örneğin, çocuğunuz bir sohbet sırasında iyi anlaştıkları için asla bir yabancıyla tanışmamalıdır. Bu kişi kötü niyetli bir yetişkin olabilir. Benzer şekilde, çocuğunuza Facebook veya Instagram gibi sosyal medyada yabancıları arkadaş olarak eklememesi gerektiğini açıklamalısınız. Çocuğunuz ayrıca e-postaları ve diğer mesajları açmamalı ve ekleri indirmemelidir. Bunu yaparken çocuğunuz yanlışlıkla bir Trojan veya başka bir kötü amaçlı yazılım indirebilir.

Gruplarda kimseyi dışlamayın, özel mesajları özelden yollayın

Çocuğunuz özel bir grupta iletişim kuruyorsa, gruptaki herkesin anlamayacağı içeriden şakalar yapmaktan kaçınmalıdır. Bu kişiye özel bir mesaj göndermek daha iyidir. Diğer sohbet katılımcıları kendilerini dışlanmış hissetmemelidir. Netiket; hoşgörü, saygı ve yardımseverlik gibi değerleri içerir. Bu aynı zamanda sadece herkes tarafından kullanılan dilin kullanılması gerektiği anlamına gelir. Bir okul grubu sohbetinde, çocuğunuz her zaman tüm sohbet üyelerinin aynı seviyede olduğundan emin olmalıdır. Örneğin bir inceleme veya sunum sırasında. Çocuğunuz herkes için net olmayabilecek bir konuyu açıklarken konuyla ilgili soruları yanıtlamak iyi bir fikirdir.

Öğrenciler için birkaç ipucu

İzinsiz akış kayıtları, ekran görüntüleri, gruplardaki sorulara yanıt vermek, kibar ve saygılı bir üslup, açık kamera her zaman sorundur. COVID-19 salgınının ardından okullardaki öğretimin çoğu çevrimiçi olarak yapıldı. Evde eğitim olarak adlandırılan evden öğretim, öğrencilerin, öğretmenlerin ve ebeveynlerin birlikte üstesinden gelmesi gereken yeni bir zorluktu. İşte evden eğitim için bazı ipuçları:

 1. Çocuklar birbirlerini desteklemelidir, örneğin sınıf arkadaşlarının sorularına bir sohbet dizisinde yanıt vererek.
 2. Çocuklarınıza, önce öğretmenin iznini almadan dersleri dijital olarak kaydetmemelerini veya ekran görüntüsü almamalarını söyleyin.
 3. Evde eğitimde kibar ve saygılı bir üslup mutlak bir zorunluluktur.
 4. Okul tarafından verilen şifreler ve kimlik bilgileri çocuklar tarafından hiçbir koşulda üçüncü şahıslara verilmemelidir.
 5. Zamanında başlayabilmek için çocuklar ders başlamadan birkaç dakika önce hazır olmalıdır. Öğretim materyalleri hazır olmalı ve video konferans için kamera her zaman açık olmalıdır. Ayrıca çocuğunuzun okulda görüneceği gibi giyindiğinden emin olmalısınız.
 6. Öğrenciler herhangi bir soruları ya da yorumları olduğunda yüksek sesle konuşmalıdır. Daha sonra, dersi herhangi bir arka plan gürültüsüyle rahatsız etmemek için mikrofonlarının sesini tekrar kapatmalıdırlar.

Çocuğunuza güvenin

Sonuçta, çocuğunuz bilgisayar, akıllı telefon veya tablet aracılığıyla öğreniyor olsa da, sürekli olarak omzunun üzerinden bakamazsınız. Çocuğunuz en iyi kendi deneyimleriyle öğrenir. Çocuğunuzun yeteneklerine güvenin ve internet faaliyetlerini sürekli izlemekten kaçının. En kötü durumda çocuğunuzun sizden yardım isteyebileceğini bilmek genellikle yeterlidir.

Özellikle çocuklar için internette doğru görgü kurallarını erken yaşta öğrenmek önemlidir. Sosyal etkileşim ve internette doğru görgü ve davranış kuralları gerçek hayatta olduğu kadar önemlidir.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir