Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. Cybertruck Garip Görünüyor Çünkü Aksi Halde Onu Yapan Makineleri Kıracak

Cybertruck Garip Görünüyor Çünkü Aksi Halde Onu Yapan Makineleri Kıracak

Sophos Akademi Sophos Akademi -

Tesla CEO’su Elon Musk, Twitter’da Cybertruck ve tartışmalı tasarımının nedenlerini açıkladığı bazı bilgiler paylaştı.

Tesla, uzun zamandır beklenen aracı Cybertruck isimli aracını geçtiğimiz hafta tanıttı. Cybertruck’ın tanıtılmasının ardından aracın tasarımı ve kırılmaz camının kırılması tartışmalara yol açtı. Cybertruck’ın tanıtım etkinliğinin ardından aracın tasarımı, insanları ikiye böldü. Yine de çoğunluk, Cybertruck’ın tasarımını beğenmemiş görünüyor.

Cybertruck’ın tanıtılmasının ardından insanlar Tesla’nın aracını, 90’larda yollarda görülen Pontiac Aztek’e, kötü üç boyutlu modellere, 1970’lerin garip tasarımlı araçlarına benzettiler ve çoğu internet sitesinde bu zekice düşünülmüş esprilerin yayılmasına yol açtı. Cybertruck’ın tasarımı ile ilgi tartışmalar devam ederken Elon Musk, Twitter’dan yaptığı açıklamada Cybertruck’ın gövdesinde 30X paslanmaz çelik kullanıldığını, bu 30X paslanmaz çeliğe şekil vermek için kullanılacak presin kırılabileceğini söyledi. Bir presin böyle bir malzemeyi bükmesinin bile zor olduğunu söyleyen Musk, prototipin görünüşünün bu yüzden böyle olduğunu açıkladı.

Tesla’nın Cybertruck tasarımı, geleneksel otomobillerden farklı çünkü zor şartlar için yapılmış bir araç. Tesla’nın diğer araçlarında alüminyum kullansa da offroad bir araç için alüminyum kullanılması düşünülemez. Tesla, bu yüzden Cybertruck’ta şekil verilmiş 30X paslanmaz çelik kullanıyor.

Cybertruck’ın tüm dış yüzeyi gerilmiş bu malzeme ile kaplı. Bu yüzden etkinlik sırasında kapılara balyozla vurulan darbe, araca bir zarar vermedi. Tesla bu tasarımı kurşun geçirmez olarak da niteliyor.  Cybertruck’ın tasarımında kullanılan 30X paslanmaz çelikle alakalı sorun, geleneksel olarak kullanılan pres makinelerinin daha küçük ve işlenebilir malzemeleri işlemek için geliştirilmiş olması. Cybertruck’ta kullanılan malzemeyi işlemek için özel bir pres makinesi gerekiyordu. Tesla ya yeni bir pres makinesi yapacaktı ya da arabanın tasarımında eğimlere yer vermeyecekti. Dayanıklılık ile estetik arasındaki bu ikilemde dayanıklılığın tercih edilmesi bizi, Cybertruck’ın garip tasarımıyla karşı karşıya bıraktı.

 

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: electrek.co/

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir