Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Popüler Bilim
  4. »
  5. Depresyon Düşmanı: Spor

Depresyon Düşmanı: Spor

Sophos Akademi Sophos Akademi -

Haftada bir saat bile olsa spor yapmak, hastalığa yakalanma riskini yüzde 40 azaltıyor. Spor, depresyon belirtilerini yok etmekle kalmıyor, depresyona da engel oluyor. Hareket edin, depresyondan kurtulun!

Reşat Okur

Norveçli katılımcılarla yapılan geniş çaplı bir araştırma, haftada sadece 1-2 saat hareket ederek depresyona yakalanma riskinin %40 azaltılabildiğini gösterdi. Bilim insanlarına göre, yaşam tarzında yapılan küçük değişikliklerle bile çok iyi sonuçlar elde edilebilir.

Depresyon, tedavi edilmesi gereken ve de tedavi edilebilen ciddi bir hastalık. Tedavinin temel taşlarının genelde ilaç tedavisi ve psikolojik destek birleşimi olduğu bilinir. Bu yöntemlerin yanı sıra hastalara yardımcı olabilecek farklı yöntemler de mevcut. Örneğin koşu veya yoga gibi fiziksel aktivitelerin depresyonla mücadelede önemli bir yeri olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştı.

Düzenli hareketin hastalığa karşı iyi gelmesinin yanı sıra, hastalık henüz ortaya çıkmadan önce de önleyici etkisi olduğu biliniyor. Bu etkenin boyutu Avustralya’nın Kensington eyaletinde bulunan New South Wales Üniversitesinden Samuel Harvey ve arkadaşları tarafından araştırıldı. Bilim adamlarına göre, sporun depresyon semptomlarını azalttığı zaten biliniyordu fakat şimdi hastalığı önleme potansiyelini de ölçmek mümkün oldu.

Kim, ne kadar antrenman yapıyor?

Bilim insanları araştırma için 11 yıl boyunca 33 bin 908 Norveçli yetişkini izlediler. İlk muayeneler esnasında psikolojik açıdan herhangi bir rahatsızlıkları bulunmayan katılımcılardan, günlük hayatlarında ne sıklıkla ve ne kadar süreliğine antrenman yaptıkları belirtilmeleri istendi. Bedensel hareket olarak katılımcıların az veya hiç terlemedikleri aktivitelerin yanı sıra aşırı yoruldukları aktiviteler de değerlendirmeye alındı. Araştırmanın ilerleyen döneminde Harvey’in ekibi, bir anket yardımıyla araştırmaya katılanlarda depresyon veya korku bozuklukları ortaya çıkıp çıkmadığı raporladı. Peki, bu hastalık türünün gelişimiyle, bireysel aktivite seviyesi arasında bir bağlantı olabilir miydi?

Hareketsizler daha çok risk altında

Elde edile sonuçlara göre, düzenli spor yapanlar, az hareket edenlere göre daha az depresyon benzeri semptomlardan şikâyetçiler. Araştırmacıların yaş, cinsiyet, gelir düzeyi ve sosyal ilişkiler gibi etkenler de hesaplandığında fiziksel aktiviteye dayanan açık bir fark ortaya çıkıyor.

Haftada yapılan az sayıda egzersizin bile çok büyük etkisi olduğu ortaya çıkıyor. Araştırmacılara göre, araştırmanın başında hiçbir sportif aktivitede bulunmadıklarını belirten katılımcıların haftada 1-2 saat düzenli egzersiz yapanlara göre bu tarz şikâyetlere yakalanma riski yüzde 44 daha fazla. Korku rahatsızlığı riskininse fiziksel aktiviteyle bir bağlantısı olmadığı saptandı.

Az egzersiz, çok sonuç!

“Sonuçları bu derece kayda değer yapan asıl sebep, az egzersiz yapmanın dahi depresyondan korunmaya yeterli olduğunu kanıtlaması. Genelde oturarak geçen bir hayat tarzı, dünyanın her yerinde gittikçe daha çok benimsenirken, hayat tarzında yapılacak ufak değişikliklerin bile sağlık açıcısından büyük avantajlar getirebildiğini görmek mutluluk verici” diyor Harvey.

Hareket etmenin neden dolayı koruyucu etkisi olduğunu ekip henüz kısmen anlayabilmişken daha kapsamlı araştırılması gerektiği de belirtiliyor. Bilim insanlarının tahminine göre, hem fiziksel hem de sosyal faktörler rol oynuyor.

Güncel haberleri kaçırmamak için bizi Facebook‘tan takip edin.

Kaynak: American Journal of Psychiatry, 2017/University of New South Wales, 04.10.2017 – DAL

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir