Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. Dijital Dönüşüm ve Dijitalleşmenin İş Değeri Nedir?

Dijital Dönüşüm ve Dijitalleşmenin İş Değeri Nedir?

Duygu AYDEMİR Duygu AYDEMİR -

Dijitalleşme, dijital dönüşüm ve dijitalleştirme terimleri konusunda kimlerin kafası karışık? Lütfen eller yukarı! En azından benimki karışıktı çünkü insanlar bu terimleri eş anlamlıymış gibi birbiri yerine kullanıyorlar.

Aşağıda bu üç terimi ve bunların Uygulama Programlama Arayüzü (API) gibi dijital teknolojilerle nasıl ilişkilendirildiğini açıkladım.

Dijitalleştirme Nedir?

Dijitalleştirme, fiziksel nesnelerin dijital temsilini oluşturmayı ifade eder. Örneğin kağıt bir belgeyi tarar, PDF gibi dijital bir belge olarak kaydederiz. Başka bir deyişle dijitalleşme, dijital olmayan bir şeyi dijital bir temsile ya da yapay bir olgu haline dönüştürmekle ilgilidir.

Bir API dijitalleşmez ama ortam kesintilerini azaltmak için “iki bilgisayar sistemini bütünleştirme rolünü” oynayabilir. Örneğin bir kullanıcı, kişisel bilgileri bir mobil uygulamaya girer. Mobil uygulama bu bilgiyi bir arka uç sistemine veya veritabanına iten bir API’ye gönderir. Veriler daha sonra diğer bilgisayar sistemleri ve kullanım durumları için erişilebilir hale getirilmiş olur.

Dijitalleştirmenin İş Değeri Nedir?

Dijitalleştirmenin bizatihi kendisi bir iş değerine sahip değildir. Ancak veri kullanan iş durumları için belli bir temel oluşturur. Başka bir deyişle veri gerektiren iş değeri oluşturma olanağı sunar.

Şekil 1: API, dijitalleştirmeyi etkinleştirir, API çözümü, dijitalleşmenin maliyetlerden tasarruf etmesini sağlar. Bir API ürünü, dijital dönüşümün yeni iş oluşturmasına olanak tanır.

Dijitalleşme Nedir?

Dijitalleşme, dijital teknolojileri ve dijitalleştirilmiş verileri kullanarak iş sürecini etkinleştirmeyi, iyileştirmeyi veya dönüştürmeyi ifade eder. Bu, dijitalleşmenin, önceki bölümde açıklandığı gibi, dijitalleştirmeyi öngördüğü anlamına gelir. Örneğin bir şirket müşterileri ve ekibi ile iletişim kurmak için aboneli bir cep telefonuna ihtiyaç duyan yeni bir personeli işe alır. İşe alımının bir parçası olarak, personel her ikisini de yöneten filo yöneticisine bir e-posta yazmalıdır. Filo yöneticisi çalışanın bilgisini telekomünikasyon şirketine sipariş vermek için faksla gönderecektir. Telco şirketinde, bir müşteri temsilcisi fakstan sisteme bilgi girecek ve siparişi yerine getirme sürecini başlatacaktır. Birkaç günden sonra filo yöneticisi telefonu aboneliği SIM kartsız bir şekilde alır. Filo yöneticisi, SIM kart gelene kadar bekler ve her şeyi çalışana gönderir. İki hafta sonra çalışan, ekibi ve müşterileri ile iletişim kurmaya hazırdır.

Yeni bir çalışanın katılımını dijitalleştirsek ne olur?

İnsan Kaynakları (İK) bir kişiyi çalıştırdığında, telekomünikasyon şirketi aracılığıyla otomatik olarak bir cep telefonu, abonelik ve SIM kart sipariş edecek bir İK süreci başlatılır. Sipariş, sipariş yerine getirme işlemini otomatik olarak harekete geçirir. Telco şirketi her şeyi tek seferde çalışanın iş yeri adresine gönderecektir. Çalışan, bu cep telefonunu ilk günden itibaren kullanacaktır. Bu amaçla telekomünikasyon şirketi bir cep telefonu, abonelik ve SIM kart sipariş etmek için bir API sundu. Şirket, API’yi İK işe alım sürecine entegre etti ve bu süreci otomatik olarak başlattı.

Dijitalleşmenin İş Değeri Nedir?

Bu dijitalleşme örneğinin iş değeri üç değerden oluşmaktadır:

1. Çalışan, üretken müşteriler ve ekibiyle iletişim kurabildiği için birinci günden değer yaratabilir.

2. Filo yöneticisi, yeni çalışan, cep telefonu ve abonelik hakkında otomatik olarak güncellenir. Bir fakstaki e-maili çevirmek ve ürün toplamaktan ziyade çalışanlarını desteklemeye odaklanabilir.

3. Telco şirketi, sipariş yerine getirme süreci için maliyetleri azaltır. Müşteri temsilcisi, müşteri ile değer yaratan etkileşimlere odaklanabilir ve daha iyi bir müşteri deneyimine daha fazla zaman harcayabilir.

Sonunda işe alım sürecinin bir parçası ,bir cep telefonu ve abonelik elde etmek, geliştirildi ve hatta dönüştürüldü. Daha spesifik olarak, süreç otomatikleşmekte ve el emeğini tümüyle azaltmaktadır. Bu iş süreçlerini iyileştirmek veya daha çok dönüştürmek için API gibi dijital teknolojileri kullanan iki firmanın bir örneğidir.

Dijital Dönüşüm Nedir?

Dijital dönüşüm, dijital teknolojilerin olanaklarından tam olarak yararlanmak için iş faaliyetlerinin, yetkinliklerin ve iş modellerinin derin dönüşümüdür. Örneğin, bir şirketin birçok müşteri hakkında kişisel bilgileri vardır. Diğer şirketlerin iş yapmak için kişisel bilgileri doğrulaması gerekir (Sigorta şirketleri vb.). Müşteri bilgisine dayanarak şirket, bir kişinin bilgilerini doğrulamak isteyen diğer şirketler için bir kimlik doğrulama ürünü sunar. Şirketin çok fazla müşteri bilgisi olduğu için, diğer şirketler bu kimlik doğrulama ürününü kullanırlar.

Dijital Dönüşümün İş Değeri Nedir?

Unutmayın ki kimlik doğrulaması, şimdiye kadar şirketin yetkinliğinde değildi. Bununla birlikte, şirket mevcut iş ve pazarını tamamlayacak, hatta tamamlayabilecek müşteri bilgilerine dayanan ek bir iş modeli belirledi. Bu dijital dönüşümdür. Bu bir şirketin iş faaliyetlerini, yetkinlikleri ve iş modellerini dönüştürmek için dijital teknolojilerden tam olarak yararlandığı bir örnektir.

 

Yazan : Amancio Bouza, PhD

Çeviri : Duygu Aydemir

 

Kaynak : https://medium.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir