Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. Dijital Körlük İçin Ücret Ödeyecek miyiz?

Dijital Körlük İçin Ücret Ödeyecek miyiz?

Sophos Akademi Sophos Akademi -
88

Dijital reklam panoları ve ekranlardan o kadar bıkmıştık ki başımızı kaldıramaz olmuştuk! Birileri imdadımızı yetişmiş! Ekranları görmemenin bir yolu geliştirilmiş. 

Elif Akçay

İzlediğiniz bilim kurgu filmlerini gözünüzde canlandırın. Hayal edilen hep bir gelecek ve geleceğin getireceği ileri teknoloji. Şimdinin tarihleri için geçmişte de birçok fikir ortaya atılmıştı, çoğu isabetsiz olsa da! Tabi ışınlanmayı bulabilmeyi biz de isterdik! Bizim gelecek tahminlerimiz ne kadar tutacak, onu da görenler olur elbet. Ama burada her filmin olmazsa olmazı gibi, teknolojinin geçtiği film dendiğinde gözümüzde canlanan, yavaş yavaş hayatlarımızı kaplayan ekranlar: Dev ekranlar! Konuşan reklamlara, hologram sahnelerine, yapay zekânın adeta fışkırdığı aralarından bırakın yeşili, gökyüzünü dahi zor görebildiğimiz, şimdinin yaşayan ilan panoları.

2050’de yahut 3020’de nasıl dayanılır, ne yöntem bulunur, bilemem ama belki de yaygınlaşmanın – tarihlere nazaran – en az olduğu 2018’de bile bizi tüketmeye başladı. Çalıştığımız ortamdaki bilgisayarlar, uzvumuz olma yolundaki telefonlarımızın ekranlarından kafamızı kaldırmayı akıl ettiğimizde çevremizi sarmış reklam panolarına kadar, dijital reklam panosu ve ekranlardan o kadar bıkmıştık ki birileri imdadımızı yetişmiş.

Dijital ekranları engelleyen IRL güneş gözlükleri. Kanadalı sanatçı, tasarımcı, film yapımcısı ve aktivist  Ivan Cash’in tasarladığı gözlüklerin açılımı In Real Life (gerçek hayatta). Anladığınız gibi gerçek olan yaşamı size gösterecek fakat dijital olan tüm ekranlar gözlüğü taktığınız an kararacak. Bir nevi dünyanızı isteyerek karartacaksınız. Tabi hangi dünyanın sizin gerçeğiniz olduğuna karar verdikten sonra.

Erken bir deney niteliğinde olan bu gözlüklere kesintisiz bir yaşam ve gerçek insan ilişkileri için ihtiyaç görülmüş. Gözlüklerin tasarımında hepsi siyah, IRL logosu gözlüklerin yanlarına beyaz olarak basılmış, 1988 tarihli kült film THEY LIVE’den esinlenilmiş. Filmdeki gözlük, uzaylıların gerçek yüzünü görmeyi sağlıyordu.

IRL gözlüklerin beta versiyonu sunulduğu sitede şimdiden hedefini aşmış. Çoğu televizyonda (LCD / LED) ve bazı bilgisayarlarda (LCD / LED) çalışıyor olsa da henüz akıllı telefonları veya dijital reklam panolarını engelleyemiyor. Dijital detoks isteyenler daha fazla türde ekranı bloke etmek cazip geliyorsa, talebi artırsanız iyi olur.

 

Kaynak: www.kickstarter.com

İlgili Yazılar

2 Yorum

  1. Enver BOZKURT - -

    GÖZLÜKLERİ EDİNE BİLECEĞİMİZ BİR YER VARMI ACABA YAZILARINIZ GERÇEKTEN ÇOK AKICI VE GÜZEL ELLERİNİZE SAĞLIK.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir