Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. Dijital Ölümsüzlük: Dijital Klonlar ve Deepak Chopra

Dijital Ölümsüzlük: Dijital Klonlar ve Deepak Chopra

Sophos Akademi Sophos Akademi -

İnsan için ölümsüzlük hiçbir zaman yeni bir konu olmamıştır. Bir şekilde hayatta kalmanın yolunu bulabilen insan onu uzatabilmek için de her yolu dener. Kesinliğinden emin olduğumuz bir son olarak hep var olmuş ölüm, belki de ilk defa bu yüzyılda en ciddi sorgulamalara maruz kalıyor.

Teknoloji sayesinde bir masal olarak görülen ölümsüzlük, mümkünlüğü tartışılabilen bir noktaya gelmiştir. Gılgamış Destanı’ndan Kitabı Mukaddes’e, ab-ı hayat çeşmesinin gençlik getiren sular efsanesinden Yunan, Kelt ve Roma mitlerine neredeyse tüm uygarlıklarda rastlanan ölümsüzlük arayışı, günümüzde de uzay kolonizasyonu ve zihin yüklemesi gibi hala çalışılmakta olan ve popülerleşmiş konulardandır.

Bu devirde transhümanistler tarafından taşınan ölümsüzlük arayışı bayrağı beyin üzerine yapılan incelemeler, gen teknolojileri gibi çığır açıcı transhümanist teknolojilerle sınırları zorlar bir yarış halindedir.

Bir ikiziniz olsun ister miydiniz? Peki, ölümsüz dijital bir ikiniz olsa nasıl olurdu?

Zihnimizi muhafaza edip bellek bellek taşınabilir hale getirene kadar yapay zekâ bir tatmin olarak yardımınıza koşabilir. Büyük verilerden faydalanıp kişisel bilgi arşivinizi öğrenebilen chat botlar gibi.

Deepak Chopra, Hint asıllı Amerikalı doktor ve alternatif tıp uzmanı. Onu yazıma konu eden şey ise doktorun dijital versiyonu. Tavsiyelerine sıklıkla başvuran insanların ulaşmakta zorlandığı ünlü birinin telefonlarınıza girerek ihtiyacınız olduğunda size tavsiyelerine devam edebilmesi söz konusu. Gelişmiş, kişiselleştirilmiş bir yapay zekâ danışmanı olan “Digital Deepak“, San Francisco merkezli yazılım şirketi The AI Foundation ürünü. Dr. Chopra,

“Yapay zekâ benden daha uzun yaşayacak ve böylelikle torunlarım, onların torunları, torunlarımın torunları ile konuşabileceğim”

diyor. The AI Foundation CEO’su Dr. Lars Buttler tarafından “cebinizde gerçek bir insanın dijital bir temsili” olarak adlandırdığı yapay zekâ için “AI Foundation‘da, yapay zekanın insanlığa fayda sağlamak için inanılmaz bir potansiyele sahip olduğu fikrinden hareket ediyoruz. Digital Deepak, yapay zekanın olumlu küresel kullanımlarını teşvik etme misyonumuzun bir örneğidir” diyor.

Digital Deepak uygulamasının arayüzü, yüz ifadelerini ve ses tonunu takip ederek soruları yanıtlıyor, iç görüleri paylaşıp ve sağlıktan fitnessa kadar kullanıcının hayatının çeşitli yönlerini iyileştirmeye yönelik bire bir meditasyon egzersizleriyle kullanıcıları yönlendiriyor.

Dijital klon örnekleri artış bekleniyor

Bu yapay zekâ Dr. Chopra’nın sağladığı kitaplardan, mektuplardan, konuşmalardan ve diğer içeriklerden oluşan arşiv sayesinde öğreniyor. Bilmesi gereken bir şey sorulursa, ancak henüz cevap veremiyorsa “Beni daha akıllı yaptığın için teşekkür ederim, sana geri döneceğim” diyor.

Digital Deepak düzenli kullanıldığında kullanıcı hakkında bilgi ediniyor ve zamanla sizinle daha kişisel bir ilişki içine giriyor. Ancak, yapay zekâ yeni yetenekleri yalnızca doğrudan gerçek Dr. Chopra’dan öğreniyor. Deepak chopra’nın AI sürümünün resmî web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Ayrıca http://wisdomofchopra.com/ adlı siteden yine yapay zekâ sayesinde günlük Deepak Chopra tavsiyenizi alabilirsiniz. Tweetlerdeki her “alıntı”, Deepak Chopra’nın Twitter akışında rastgele bir şekilde cümle içlerinde birbirine yapıştırılmış kelimelerden üretiliyor.

Elif Akçay

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir