Cumartesi , Ağustos 13 2022

Dijitalleştirme ve Dijitalleşme Arasındaki Fark

Hızlı dijital parçalanma ve dönüşümün değiştirdiği bu dönemde, dil de hızlıca bozulmaktadır. Özellikle iş dünyasındaki ağ oturumlarında yaşanan en hararetli tartışmalardan biri, “dijitalleştirme” ve “dijitalleşme” kavramları arasındaki fark üzerinedir. Bu iki terim hakkında yoğun bir kafa karışıklığı yaşanmaktadır.

Özellikle bilimsel olmayan tartışmalarda bu iki terim birbiriyle karıştırılır ve hayatın tüm alanlarına genişleyen dijital dönüşüm dalgasına belli belirsiz bir şekilde bağlanır. Dijital yerlilere – özellikle “dijital doğanlar”  topluma, ikisi arasındaki fark anlamsız gelebilir. Fakat fiziki mağazalarla iş yapan liderlerin planlama süreçlerini netleştirebilmeleri için daha net tanımlara ihtiyaçları vardır. Bu yüzden şimdi, iş dünyasında ne tür farkların ortaya çıktığına bir göz atalım:

Gartner, “dijitalleştirme”nin  “analog içeriği dijital içeriğe dönüştürme” işlemi olduğunu ileri sürer. Kısaca dijitalleştirme, analoğu dijital forma çevirme sürecidir. Basit birkaç örnek: Bir analog müzik parçasını – vinil kaydını dijital bir dosyaya dönüştürmek… Bir fizikî mağazayı sanal mağazaya dönüştürmek.

 

Dijitalleşme ve Dönüşüm

Daha sonra Gartner, “dijitalleşme”yi “bir iş modelini değiştirmek ve yeni gelir ve değer üretme fırsatları sağlamak için dijital teknolojileri kullanma zamanı” olarak tanımladı. Buna göre dijitalleşme, dijital işletmeye geçiş sürecidir. Bunun örnekleri arasında dijital teknolojilerin kontrolü altında üretim süreçlerinin dönüştürülmesi ve otomatikleştirilmesi bulunmaktadır. Bu, daha önce manuel iş akışlarının yeni ürünler üretmede otomatikleştirilmesinde gözlenir.

 

Dijital Yapmak – Dijital Olmak

Analist firması Deloitte, benzer bir yaklaşımı benimseyerek dijitalleştirmeyi “dijital yapmak [doing digital]” olarak; dijitalleşmeyi ise “dijital olmak [beig digital]” olarak tanımlamaktadır. Dolayısıyla bu sadece temas noktalarının sayısallaştırılması meselesi değil, aynı zamanda geleneksel organizasyonunuzu dijital bir organizasyona dönüştürmek, aslında şirketinizi dijital olarak merkezde tutmaktır.

Popüler bir örnek üzerinden açıklayayım: Dijitalleştirme (veya sayısallaştırma), Star Trek’in ışınlanma makinesinin (Bu arada Yıldız Savaşları hayranı olduğumu itiraf edeyim) vücudunuzu rakamlara dönüştürmesiyle, dijitalleşme ise tüm süreci ve ışınlanma işini en son teknolojik stratejilerle dönüştürme işiyle ilgilidir. Bu yüzden ben, dijitalleşmenin temelde farklı sektörlerdeki bütüncül dönüşüm sürecine dayandığını öneriyorum. Değişim potansiyeli, bu dijitalleşme yolculuğu tarafından önerilmektedir.

Yukarıda verilen tanımları benimsediğimizde vizyon, plan ve başarımızdaki değişim olanağı hakkında daha verimli bir iletişim kurabiliriz. Dijital dönüşüm, dijitalleşmenin verimli alanında yürütülmektedir.

 

Yazan: Datuk Yasmin Mahmood

Çeviren:  Duygu AYDEMİR

Kaynak: https://mdec.my/blog

Hakkında Sophos Akademi

Sophos Akademi, bir popüler bilim ve teknoloji sitesidir. Yaşama bilgelik katmayı amaçlar. Konuk yazarların makaleleri veya sitenin haberleri bu avatar ile yayınlanmaktadır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Tarih Öncesi Kadın Avcıların Keşfi, Toplumsal Cinsiyet Kalıp Yargılarını Baş Aşağı Ediyor!

  Bugüne kadarki tarih öncesine dair araştırmalar, sadece erkeklerin avlandıklarını söylüyordu. Peki ya bu fikri …

Okumak İsteyeceğiniz En İyi 10 Kitap

“Bazı kitaplar tadılmak, bazıları yutulmak ve çok azı da hazmedilmek içindir” (Francis Bacon). “Ben kitaplarımı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.