Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Videolar
  4. »
  5. Dubai’ye “RoboCop” polisler geliyor!

Dubai’ye “RoboCop” polisler geliyor!

Mert KÜÇÜKVARDAR Mert KÜÇÜKVARDAR -

Dünyanın ilk robot polis memurlarının Mayıs ayında, Dubai sokaklarına çıkacağı bildirildi. Dubai yetkilileri, 2030 yılına kadar polis teşkilatının yüzde 25 ‘inin yapay zekâlı robot polislerden oluşacağını tahmin ediyor. Şuanda Dubai ’de Lamborghini, Ferrari ve Bentley gibi lüks polis devriye arabaları ile suçla mücadele edilmekte. İleriki yıllarda bu arabaları süren robotlar da görebileceğiz.

Dost canlısı semt droidleri

Henüz resmi adları olmayan memur droidler, bu ay GITEX’in “En İyi 11 Polis Uygulaması Forumu”nda sergilendi. Memur robotlar, Birleşik Arap Emirliklerinde türünün ilk örneği oldu. Bu droidler, birkaç yıl önce gün yüzüne çıkmışlardı ama şimdi görev için hazır durumdalar.

IBM ile birlikte oluşturulan droidler, sadece mutlu ya da tehditkâr yüz ifadelerini değil, aynı zamanda tavırları da mekanik olarak analiz edebilecekler. Birden fazla dili anlayabilme, el sıkışma, diğer memurları selamlayabilme, yaklaşık 18 metreden yüzleri tarayabilme gibi özelliklere sahip olacaklar ki bunlar hiç de endişe verici özellikler değil.

Polis robotlar, zeki özellikler barındıran geniş bir ürün yelpazesine sahipler. Bedenlerine dâhil edilmiş dokunmatik ekranlar, vatandaşlar tarafından suçları bildirmek, yardım talep etmek veya trafik alıntıları yapmak için kullanılabilecek. Robottaki sandıklara yerleştirilen mikrofonlar, doğrudan Dubai polis çağrı merkezlerine yayın gönderiyor. Droidleri ayrıca 9 metrelik bir tarayıcıya sahip olması, kullanılmasını kolaylaştırıyor. Kısacası, “Kötü çocuklar, dikkat edin.”

Hizmete hazır

Dubai’nin “Akıllı Hizmetler Polis Gücü Programının Genel Müdürü Tuğgeneral Halid Nasır Al Razouqi, Gulf News’e yaptığı açıklamada, subay droidlerin Dubai’yi dünyanın en güvenli şehirlerinden biri haline getirmek için görev yapacaklarını ve bunun yüksek teknoloji planlarından yalnızca biri olduğunu söyledi.

Razouqi ayrıca “2030 yılına kadar, insan çalışanları gerektirmeyen ilk akıllı polis karakoluna sahip olacağız” açıklamasında bulundu. “Akıllı polis karakolu ve robotlar da dâhil olmak üzere birçok akıllı polis mekanizmasını uygulamaya koymayı ve ürünleri yapay zekâyla donatmayı hedefliyoruz” dedi.

Suçlulara bir ‘byte’ uzaklığında olmak

Robot görevlilerinin devreye girmesiyle birlikte Dubai, Ulusal DNA Veri Bankasına benzer bir dizi suç çözüm mekanizmasını hayata geçirmeyi planlıyor. Kolluk kuvvetleri yetkilileri, bunun “gizemli” veya suç olarak gördükleri olayları izleyip önleme biçiminde işleyecek bir mekanizmaya sahip olduğunu ve durumun bir devrim yaratacağına inanıyorlar. Tabii ki robot polisler bu verit tabanına da erişebilecekler.

Memur droidler, önümüzdeki yıllarda kesinlikle çok fazla değişiklikler ve iyileştirmeler yaratacaklar. Robot polislerle ilgili bir sorun yaşanması halinde, yetkililer bu sorunları düzelteceklerinden eminler.

 

Amy Klinkhammer

Çeviri Mert Küçükvardar

Kaynak: blogs.discovermagazine.com/ ” Dubai Officials Enlist RoboCops for Street Patrols”/Mar 27, 2017.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir