Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Uygulamalı Felsefe
  4. »
  5. Dünyadaki Müslüman Nüfus, Zannedilenden Daha Fazla

Dünyadaki Müslüman Nüfus, Zannedilenden Daha Fazla

Duygu AYDEMİR Duygu AYDEMİR -

7 İslam ülkesinden göçü geçici olarak durduran Başkan Donald Trump’ın yeni idari emri, dini gruplara dair Pew Araştırma Merkezi Raporun (2015) dikkate alındığında Müslümanların sadece %12’sini etkileyeceği anlaşılıyor.

Aslına bakarsak yeni göç yasağında adı geçen 7 ülkeden (İran, Irak, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen) sadece biri (İran) en yoğun Müslüman nüfusuna sahip 10 ülke arasında. 2010‘dan itibaren İslam, Hristiyanlıktan sonra dünyanın en büyük 2. din; dünyada tahmini 1.6 milyar Müslüman var.

Özellikle Birleşik Devletlerde, İslam’ı Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki ülkelerle ilişkilendiren birçok insana rağmen, Pew Araştırma Merkezi analizine göre Müslümanların neredeyse üçte ikisi (%62) Asya-Pasifik bölgesinde yaşıyor.

Aslında tüm Ortadoğu-Kuzey Afrika bölgesindekinden (317 milyon ) daha fazla Müslüman Hindistan ve Pakistan’da yaşıyor.

Bununla birlikte Ortadoğu-Kuzey Afrika bölgesi dünyanın herhangi bir bölgesindeki en fazla Müslüman yoğunluğuna sahiptir: Asya-Pasifik bölgesindeki %24 ve alt-Sahra Afrika’daki %30 ile karşılaştırıldığında 341 milyon yerleşik halkın yaklaşık olarak %93’ü Müslümandır.

Müslümanlar dünya genelinde 49 ülkede nüfusun çoğunluğunu oluşturuyor. Nüfusun %87.2 ‘sinin Müslüman olarak nitelendirildiği yer en yüksek sayı ile ( yaklaşık 209 milyon ) Endonezya‘dır. Müslümanlar Hindistan ‘ın toplam nüfusunun sadece %14.4 ‘ ünü kaplamasına rağmen, Hindistan ham sayılarda ( kabaca 176 milyon ) dünyanın en büyük ikinci Müslüman nüfusuna sahiptir.

Belirli bir dini benimsemiş insanları ve grupları sayma amacı olan, dünya genelinde Müslümanların ve diğer grupların sayılarını hesaplamak için Pew Araştırma Merkezi anketlerin, sayım raporlarının, nüfus kayıtlarının bir sırasını kullanır. Rakamlar, 2010 yılı verileridir.

Pew Research Merkezi 2050’ye kadar dünya genelindeki Müslüman oranını dünya nüfusunun %29.7’si, yani 2.76 milyara kadar büyüyeceğini öngörmektedir.

Sahra Altı Afrika’da yaşayan Müslümanların 2010’da  %15.5 olan oranı, %24.3’e kadar artacaktır.

Diğer birleşik bölgelerin hepsinden dünyadaki Müslümanların çoğuna (%61.7) şuanda ev sahibi olan Asya, ev sahipliği yapmaya devam edecek fakat küçük bir pay ile ( %52.8). Ortadoğu-Kuzey Afrika ‘ya gelince bölge 2050’de sadece çok az bir şekilde %19.8’den %20.0’a yükselerek kabaca dünyadaki kendi Müslüman payını sürdürecek.

Dünyadaki Müslümanların sadece  %0.2’si Kuzey Amerika ‘da yaşıyor.  Birleşik Devletler ’de Müslümanlar yeni demografik ve göç yapılarına dayanarak 2050’ye kadar 2010’daki nüfusu %0.9’dan %2.1’e, yani ikiye katlayacağı düşünülüyor.

Drew Desiler ve David Masci

Çeviren Duygu Aydemir

Kaynak: Pew Research Center/Jan 31, 2017.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir