Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. Düşünce Gücünün Etkisi Telekinezi, Nesneleri Düşüncelerimizle Hareket Ettirmeye Çok Yakınız!

Düşünce Gücünün Etkisi Telekinezi, Nesneleri Düşüncelerimizle Hareket Ettirmeye Çok Yakınız!

Mert KÜÇÜKVARDAR Mert KÜÇÜKVARDAR -

“Beyin Dalgaları aracılığıyla Uzaktan Zihin Kontrollü Meta-surface” başlığıyla yayınlanan bir bilimsel makalede, meta-malzemelerin gerçek zamanlı, uzaktan ve kablosuz zihin kontrolüne yönelik adımlarını oldukça ileri bir boyuta taşıyor.

Şematik bir diyagram, insanların elektromanyetik dalgaları manipüle etmek için beyin dalgası kontrolünü kullandığını göstermektedir. Bu yeniden yapılandırılabilir erişim, yorgunluk izleme vb. gibi bazı açıklayıcı senaryolarda genişletilebilir.

Uzaktaki nesneleri hareket ettirmek için zihninizi kullanma tekniği olan telekinezi denildiğinde çoğumuzun aklına Star Wars filminde yer alan Anakin ve Luke Skywalker gibi Jedi şövalyeleri ya da X-Men filmindeki Profesör gibi kurgu karakterleri gelmektedir. Ancak, aslında bilim insanlarının üzerinde çalıştığı anahtar teknoloji meta-malzemeler denilen bir kavramdır.

Meta-malzemeler, olağanüstü fiziksel özellikleri nedeniyle birçok alanda yoğun ilgi görmüştür. Araştırmacılara yeni bir yapay malzeme konsepti sunarak, gelişmiş fonksiyonel malzemelere canlılık kazandırmaktadır. Meta-malzemelerin iki boyutlu karşılığı olarak, meta-yüzeyler Elektromanyetik (EM) dalgaları manipüle etmede eşi benzeri görülmemiş bir özgürlüğe sahiptir. Yerinde programlama yoluyla, çoklu veya değiştirilebilir işlevlere sahip metayüzeyler (PM’ler) sensörlerle daha fazla entegre edilebilir nitelikte veya önceden tanımlanmış yazılım tarafından çalıştırılabilecek özelliklerde dizayn edilmişlerdir.

Beyin dalgası sinyali çıkarma ve iletme sürecinde, TGAM modülü beyin dalgası sinyallerini çıkarır ve bunları dikkat değerine dönüştürür. Ve dikkat bilgisi, Bluetooth modülünden, değerleri ayırt ederek farklı voltajlar veren Arduino’ya uzaktan iletilir.

eLight dergisinde yayınlanan yeni bir makalede Profesör Shaobo Qu ve Profesör Jiafu Wang ile Singapur Ulusal Üniversitesi’nden Profesör Cheng-Wei Qiu liderliğindeki ortak bir bilim adamları ekibi, gerçek zamanlı kontrole doğru ilk adımı attılar. Bu adım metamalzemelerin uzaktan ve kablosuz zihin kontrolüne dayanıyor. “Beyin Dalgaları aracılığıyla Uzaktan Zihin Kontrollü Metasurface” başlıklı makaleleri, bu hedefi gerçekleştirmek için bir çerçeve önermektedir.

Geleneksel olarak, insanların katılımı genellikle birçok senaryo için gereklidir. Bir insan metasüzü doğrudan zihniyle kontrol etmelidir. Ayrıca, bir insanın beyninin düşünme sürecinde beyin dalgaları üreteceği de iyi bilinmektedir. Araştırmacılar, beyin dalgalarını toplamanın ve bunları metayüzeylerin kontrol sinyalleri olarak kullanmanın mümkün olduğunu ileri sürdü. Ayrıca kullanıcıların metayüzey zihinleriyle nesneleri kontrol etmelerine mümkün olabileceğini teorileştirdi. Ayrıca  bu meta yüzeylerin tepki oranını da artıracaktır. Bu gelişme, gerçekten akıllı metayüzeylere doğru çok büyük bir adım olacaktır.

Operatör, EM dalgalarının saçılmasını etkileyecek olan beyin dalgası modülü aracılığıyla metasurface kodlama dizisini uzaktan kontrol eder. Test, EM dalgasının insanların zihni aracılığıyla kontrol edilebileceğini ortaya koyuyor.

Araştırma ekibi, beyin dalgalarını kablosuz olarak kullanıcıdan kontrol cihazına Bluetooth aracılığıyla ileterek uzaktan kontrol sağladı. Amaç, PM’lerin EM yanıtını kontrol etmek için kullanıcının beyin dalgalarını kullanmaktı. Bu rotayı izleyerek, kullanıcının saçılma modelini kontrol edebileceği bir yol gösterdiler.

Simüle edilmiş test sonuçları, kullanıcının beyin dalgalarının, önemli ölçüde daha iyi bir kontrol oranı ve geçiş oranı ile sonucu doğrudan kontrol ettiğini gösterdi. Bu, modellerinin piyasadaki mevcut herhangi bir model veya üründen çok daha üstün olduğunu gösterir. Ayrıca tasarımları, ekipmanlarının doğruluğunu artırmak için daha da özelleştirilebilir.

Araştırma ekibi, bunu akıllı algoritmalarla birleştirmeyi ve gelecekteki süreçleri iyileştirmeyi umuyor. Çalışmalarının, zihin kontrollü diğer işlevsel veya çok işlevli meta-yüzeylere kolayca genişletilebileceğine inanıyorlar. Bunlar ilerde sağlık izleme, 5G/6G iletişim ve akıllı sensörler gibi çeşitli alanlarda uygulamalar bulabilir.

Çeviri

Mert KÜÇÜKVARDAR

 

İlgili makale referansı

  • “Remotely mind-controlled metasurface via brainwaves” by Ruichao Zhu, Jiafu Wang, Tianshuo Qiu, Yajuan Han, Xinmin Fu, Yuzhi Shi, Xingsi Liu, Tonghao Liu, Zhongtao Zhang, Zuntian Chu, Cheng-Wei Qiu and Shaobo Qu, 11 June 2022, eLight.
  • scitechdaily.com/real-telekinesis-chinese-scientists-advance-toward-moving-things-with-our-thoughts/

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir