Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Popüler Bilim
  4. »
  5. Eğer çiğneme sesi sizi rahatsız ediyorsa sorunu beyninizde arayın!

Eğer çiğneme sesi sizi rahatsız ediyorsa sorunu beyninizde arayın!

Sophos Akademi Sophos Akademi -
95

Current Biologydeki haber; yeme, içme, nefes alma gibi normal seslere karşı duyulan öfke ve huzursuzluğun (mizofoni) beynin duyguları işleyen ve düzenleyen kısımlarındaki yüksek aktiviteden kaynaklandığını bildiriyor.

Öte yandan çalışmada yer almamış olan başka bir klinik psikolog Jennifer Jo Brout, mizofoniya denilen bu hastalıktan mustarip kişilerin aşırı hassas bulunarak çoğu zaman işten atıldıklarını söylüyor. Duke Üniversitesindeki Duyu İşleme ve Duygu Denetimi Programının kurucusu olan Brout ise yapılan araştırmayı işaret ederek “Bu, mizofoniyanın kaynağının gerçekten de nörolojik olduğunu kanıtlamaktadır” diyor.

Kahveyi höpürdeten içen ya da elmayı çatır çutur yiyen kişilerin çıkardığı sesler, karşılarındakini çileden çıkarabilir. Yeni bir araştırma, bu insanların sıkıntılarını kafalarında canlandırmadıklarını söylüyor.

Araştırmacılar 20’si mizofonik, 22’si ise mizofonik-olmayan toplam 42 kişiye çeşitli sesler dinlettiler. Bazıları, yağmur sesi gibi belli belirsizdi. Diğer bazıları ise bebek ağlaması gibi daha belirgindi ve her iki grup için de rahatsız ediciydi fakat yine de mizofonik tepkiye neden olmadılar. Üçüncü tür sesler ise çiğneme ve nefes alma gibi mizofonik insanlarda sıkıntı uyandırdığı bilinen seslerdi.

MRI beyin taramaları, her iki gruptaki bireylerin hem yansız hem de rahatsız edici seslere benzer tepkiler verdiklerini gösterdi. Fakat mizofonikler çiğneme ve nefes alma sesine çok daha çarpıcı bir biçimde tepki verdiler. Duygusal işlemlerle ilgili beyin yapısı olan anterior insular kortekslerinde daha fazla aktivite görüldü. Bilim insanları, mizofoniklerin anterior insular korteksten duyguları işlemeye yardımcı olan amigdala ve hipokampüs gibi yapılara bağlantılarının daha fazla olması gibi yapısal farklılıklar da buldu.

Duygusal tepki

Çiğneme ve nefes alma gibi belli başlı tetikleyicilere tepki olarak mizofonik bireyler, anterior insular kortekslerinde mizofonik-olmayanlara kıyasla daha fazla aktivite gösterdi. Yağmur yağması gibi yansız seslere ve bebek ağlaması gibi rahatsız edici seslere verilen tepki her iki grupta da benzerdi.

Ayrıca misofoniyak bireylerde yüksek kalp atış hızı ve cilt iletkenliği görüldü. Bu, vahşi bir hayvanla yüz yüze gelirken ya da toplum içinde konuşurken harekete geçirilen bir çeşit kaç-kavga et tepkisidir.

İngiltere Newcastle Üniversitesinden bilişsel nöro-bilimci ve çalışmanın yazarlarından Sukhbinder Kumar, çoğu insanın günlük hayatta duyup önemsemediği seslerin mizofoniklerde güçlü bir duygusal tepki oluşturduğunu söylüyor. Mizofoniklerin beyinleri belli başlı seslere ekstra önem atfediyor. Fakat neden sadece belli seslerin tepkiye yol açtığı sorusunun cevabı hâlâ belirsiz.

Laurel Hamers

Çeviren Hayal Şahin

Kaynak: Science News Sitesi/If chawing sounds irk you, blame your brain/February 2, 2017.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir