Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. Elektrikli Uçak İlk Ticari Test Uçuşuyla Tarih Yazdı

Elektrikli Uçak İlk Ticari Test Uçuşuyla Tarih Yazdı

Sophos Akademi Sophos Akademi -
46

“Bu tarihi uçuş, havacılıkta üçüncü çağın başlangıcını işaret ediyor: Elektrik Çağı

Ticari kullanım için inşa edilmiş tamamen elektrikli olan uçak, Kanada’nın Vancouver kentindeki ilk test uçuşunu gerçekleştirerek tarih yazdı.

Yılda yarım milyon yolcu taşıyan bir filo işleten Harbour Air, MagniX tarafından üretilen elektrikli deniz uçağını 15 dakika, Fraser Nehri boyunca uçurdu. Harbour Air ve MagniX yaptığı açıklamada, “Bu tarihi uçuş, havacılıkta üçüncü çağın başlangıcını- elektrik çağını işaret ediyor” dedi.

Elektrikli uçakların daha düşük işletme maliyeti ve sıfır emisyon gibi avantajları da vardır ancak şu ana kadar otomobil ve tren gibi diğer elektrikli araçlara göre çok daha zorlu bir mühendislik gerektirdiği de bir gerçektir. Bir elektrikli uçağı havalandırmak ve uçuşu sürdürmek için gereken güç miktarı, uçuşu zorlaştıran büyük batarya ve motorlar gerektirir. MagniX bu başarıya 62 yıllık bir DHC-2 de Havilland Beaver deniz uçağını, 750 beygir gücündeki elektrik motoruyla güçlendirerek ulaştı.

Harbour Air daha fazla uçağı dönüştürmek istediğini ve sonunda filosundaki 40’tan fazla deniz uçağının tamamını elektrikli hale getirmeyi amaçladığını ifade etti. Bunun ise iki yıl kadar sürebileceği vurgulandı.

Uçakların menzili ile ilgili sorunların da üstesinden gelinmesi gerektiği ve bataryanın yeniden şarj edilmesi gerekmeden önce yaklaşık 160 km uçabildiği dile getirildi.

MagniX’in CEO’su Roei Ganzarski AFP’ye yaptığı açıklamada,

“Menzili şimdilik istediğimiz kadar değil ama bir devrim başlatmak için yeterli. İnsanlar işe gitmek için bir saat araç kullanmaya razıysa neden işe 15 dakikada uçmasınlar?” dedi.

Elektrikli uçuş alanındaki gelişmelerin nihayetinde menzile dair tüm sorunları çözmesi bekleniyor. 2017’de, ticari olmayan bir elektrikli uçak, dünya turu gezisinin bir parçası olarak Atlantik ve Pasifik Okyanusu’nu çoktan geçti.

 

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir