Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Popüler Bilim
  4. »
  5. Elektronik sigara kullanmak kalp krizi riskini artırıyor mu?

Elektronik sigara kullanmak kalp krizi riskini artırıyor mu?

Sophos Akademi Sophos Akademi -

Sigara kullananlarda, kullanmayanlara kıyasla daha yüksek adrenalin seviyesi ve oksidatif stres görülüyor.

Yeni bir çalışma, elektronik sigara kullanımının kalpteki adrenalin seviyesini yükselterek kalp hastalığı riskini artırabileceğini söylüyor.

Los Angeles Kaliforniya Üniversitesindeki araştırmacılar, elektronik sigaraların kalp hastalığı riskini artırabileceğini söylüyor. Ekip, sigara kullanmayan 18 kişiye kıyasla kullanan 16 kişide kalp hastalığında iki tane risk faktörünün daha yüksek olduğunu buldu.

1 Şubat’ta JAMA Cardiology internet sayfasında yayınlanan çalışmanın yazarlarından kardiyolog Holly Middlekauff, kalp krizi geçiren hastalarda görünenle kalp hastalığı olanlarda ve diyabetlilerde görünen şeyin modeli “tam tamına aynıydı” diyor.

Kaliforniya Üniversitesinden kardiyolog John Ambrose, çalışma çok az sayıda insanla yürütüldüğü için, sonuçların belirleyici olmadığını, bir iki hastanın bile sonuçları değiştirebileceğini söyleyerek uyarıyor. Ayrıca çalışmadaki elektronik sigara kullanıcılarının bazılarının tütün kullandığını ve bunun da verileri etkilemiş olabileceğini söylüyor. Öte yandan elektronik sigaranın zararlı olup olmadığını anlamak için tıp topluluğun yeterli bilgisi olmadığını belirterek bu çalışmayı ilginç bulduğunu itiraf ediyor.

Çalışmada elektronik sigara kullananların kalplerinde, kalp hastalığı riskinin göstergesi epinefrin olarak da bilinen yüksek adrenalin seviyesini işaret eden kalp atışı modelleri vardı. Ayrıca araştırmacılar arterlerin sertleşmesine ve daralmasına sebep olabilen bazı koruyucu moleküllerin dengesizliğini yani yüksek oksidatif stresin varlığını keşfetti.

Önceki araştırma, oksidatif stresi elektronik sigara ile ilişkilendirdi. Kentucky Louisville Üniversitesi’ne bağlı Amerikan Kalp Birliği Tütün Yönetmeliği ve Bağımlılık Merkezinden Aruni Bhatnagar, yeni çalışmanın oksidatif stresin nerede oluşabileceğini ve kalp hastalığına nasıl katkıda bulunabileceğini önerdiğini söylüyor.

JAMA Cardiology’nin aynı nüshasındaki elektronik sigara ve kalp hastalığı riskini konu alan başmakalesinde Bhatnagar, bu çalışmanın vakaya elektronik sigara ile ilişkili birtakım zararların olabileceği gerçeğini kattığını söylüyor.

Önceki çalışmalar elektronik sigaraları akciğer iltihabı ile ilişkilendirdi ve elektronik sigara dumanının toksisitesini inceledi. Hem tütün hem de elektronik sigarada bulunan bağımlılık yaratan madde nikotinin adrenalin seviyesini yükselttiği biliniyor. Araştırmacılar, sadece nikotinin varlığını değil, elektronik sigaranın uzun vadedeki etkilerini de ölçtüklerinden emin olmak için deneklerinin test günü elektronik sigara kullanmaktan kaçınmalarını sağladı.

Middlekauff, bulguların önemli olduğunu çünkü bu bulguların elektronik sigara kullananların kalplerinin sadece sigara içerken değil her zaman kaç – kavga et modunda olduğunu gösterdiğini söylüyor. Middlekauff, bir sonraki adımın amacı elektronik sigara içinde bulunan hangi maddenin kalpte bu etkilere neden olduğunu bulmaktır, diyor. Ayrıca araştırmacılar, elektronik sigaranın ve tütünün kalp üzerindeki etkilerini karşılaştırmak istiyor.

Middlekauff, “Elektronik sigaralar zararsız değildir” diyor. “Gerçek ve ölçülebilir fizyolojik etkileri vardır ve en azından bulabildiğimiz kadarıyla bu etkiler kalp hastalığıyla ilişkilendirilmektedir” diyor.

Elizabeth Eaton

Çeviren Hayal Şahin

Kaynak: ScienceNews.com/E-cigarette smoking linked to heart disease risk/Elizabet Eaton/Feb1,2017.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir