Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. Eşini Kurtarmak İçin İnsanlardan Yardım İsteyen Yunus Balığı

Eşini Kurtarmak İçin İnsanlardan Yardım İsteyen Yunus Balığı

Sophos Akademi Sophos Akademi -
189

Ünlü İtalyan dalgıç Enzo Mallorca, Syracuse denizine girmiş, bir taraftan da teknedeki kızı Rossana ile konuşuyordu. Dalmaya hazırlanırken sırtına hafifçe bir şeyin çarptığını hissetti. Döndü ve bir yunus gördü. Sonra yunusun oynamak değil, bir şeyler ifade etmek istediğini fark etti.

Hayvan, neredeyse ellerinden tutup onları aşağıya doğru götürüyordu. Enzo ve kızı yunusu takip ettiler.

Yaklaşık 12 metre derinlikte, terk edilmiş bir ağa hapsolmuş başka bir dişi yunus vardı. Enzo hemen kızından dalgıç bıçaklarını almasını istedi. Kısa süre sonra ikisi birlikte daldılar, ağa takılı yunusu buldular, kurtarmayı başardılar. Bunca zahmetin sonunda sonunda ilk yunus “neredeyse insani bir çığlık” atarak ortaya çıktı.

Bundan sonrasını Enzo anlatıyor:

“Bir yunus 10 dakikaya kadar suyun altında kalabilir, daha sonra boğulur.

Serbest bırakılan yunusun yüzeye çıkmasına Enzo, Rosana ve diğer yunus yardım etti. Sürpriz o zaman geldi: İkinci yunus hamileydi!

Erkek yunus onların etrafında döndükten sonra Enzo’nun önünde durdu, bir minnettarlık jesti olarak yanağına dokundu (bir öpücük gibi) ve sonra ikisi de yüzerek uzaklaştı.”

Enzo Mallorca konuşmasını Vangelis’in şu sözüyle bitirdi: “İnsanoğlu hayvanlar dünyasına saygı duymayı ve onlarla konuşmayı öğrenene kadar, Dünya üzerindeki gerçek rolünü asla bilemez.”

Kaynak

  • https://skeptics.stackexchange.com/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir