Sophos Akademi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bilişim ve Teknoloji
 4. »
 5. Eski Moda Korsanlık Algısı Yerini Dijital Korsanlığa Bıraktı

Eski Moda Korsanlık Algısı Yerini Dijital Korsanlığa Bıraktı

Tüketiciler yıllarca keyif aldıkları bir avuç dolusu kanala erişmek adına hiç izlemedikleri yüzlerce kanal için yüksek fiyatlar ödemek zorunda kalıyorlardı. O zamandan beri yasal yayın seçeneklerinin artan bolluğuna rağmen, korsan kullanım istatistikleri, kaçak kullanımların yayıncılar açısından endişe oluşturacak boyutlarda olduğunu gösteriyor.

İnternet korsanlığı etik olarak haklı gösterilemez, ancak kullanıcılar açısından durum farklıdır. Örneğin, The Crown, Game of Thrones ve The Handmaid’s Tale dizilerini yasal olarak izlemek veya daha önceden seyrettiğiniz bir yayını yeniden izlemek istiyorsanız, üç dizi için üç farklı ödeme yapmanız gerekir.  Çünkü her yayın Netflix, HBO ve Hulu gibi farklı platformlarda yer almaktadır. Her platforma üye olmanız durumunda (otomatik ödeme talimatı nedeniyle) siz farkına bile varmadan, aylık harcamalarınız ekstradan artmış olacaktır.

Ama neyin bedava olduğunu biliyor musunuz? Tabi ki korsan olarak indirilen filmler ve TV şovları… Cebinizden ücret çıkmamasıyla birlikte neredeyse havadaki cazibenin fısıltılarını bile duyabilirsiniz: “Devam edin – korsanlık o kadar da kötü değil…”

Derlenen endişe verici korsanlık istatistiklerine bir göz atalım… Bu istatistikler size korsanlığın geri döndüğünü gösterecekler, ancak sizi bu kötü alışkanlığa düşmemeniz konusunda da uyaracaklar…

Korsanlık İstatistikleri – Temel Bulgular:

 • Korsan video materyalleri yılda 230 milyardan fazla görüntüleniyor.
 • Küresel çevrim içi korsanlığın %80’inden fazlası yasa dışı akış hizmetlerine atfedilebilir.
 • Dijital video korsanlığının ABD ekonomisine her yıl 29,2 ila 71 milyar dolar arasında bir maliyeti var.
 • Her yıl ABD yapımı TV bölümlerinin 126,7 milyar izlenmesini korsan seyirciler oluşturuyor.
 • Müzik korsanlığı nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda 70 bin iş kaybediliyor.
 • Dijital korsanlıktan kaynaklanan yıllık küresel gelir kayıpları, film endüstrisinde 40 ila 97,1 milyar dolar arasındadır.
 • Telif hakkıyla korunan materyallerin yasa dışı olarak indirilmesi, küresel bant genişliğinin %24’ünü kaplar.

Ülke Başına Korsan Sitelere Yapılan Ziyaret Sayısı

Korsanlık nedir ve toplum için sonuçları nelerdir? MUSO her gün bu sorularla uğraşan bir şirket. Ayrıca, çeşitli medya kategorilerindeki korsanlık eğilimlerini izlemekte ve bunlardan en ilgi çekici olanlarını analiz etmektedir. Şirket incelemesinde yalnızca 2018’de korsan sitelerine 190 milyardan fazla ziyaret olduğunu tespit etmiştir.

Ülkeler listesi şu şekilde:

# Ülke Milyar ziyaret
1 Amerika Birleşik Devletleri 17.380
2 Rusya 14.468
3 Hindistan 9.589
4 Fransa 7.339
5 Türkiye  7.335
6 Ukrayna 6.126
7 Endonezya 6.075
8 Birleşik Krallık 5.750
9 Almanya

5.356

Son çevrim içi korsanlık istatistikleri, kaydedilen bu ziyaretlerin %50’sinden fazlasının, çoğu kullanıcının başvurduğu araç olmaya devam eden live stream sitelere gittiğini gösteriyor. Ancak, torrent ve doğrudan indirme portalları da hala oldukça popüler. Korsan sitelerdeki bir dizi kısıtlamaya rağmen, Amerika Birleşik Devletleri, yaklaşık 28 milyar korsan indirmesiyle ilk sırada geliyor onu Hindistan ve Brezilya izliyor. Ancak önemli bir oyuncu eksik o da Çin. Dünyanın en kalabalık ülkesi genellikle korsan indirmelerin piyasaya hâkim olduğu bir yer olarak tasvir ediliyor. Bununla birlikte, Çin 2019’da şimdiye kadar nispeten düşük bir toplam olan 4,6 milyar korsan ziyaret kaydetti ve bu da onu yukarı taşımak için yeterli değil…

Yaygın Müzik Korsanlığı Oranları İlgi Çekici

2017’de korsan sitelerin kullanıcıları, müziğe yasadışı olarak erişmek için 73,9 milyar kez ziyarette bulundu. Bunlara ek olarak film indirmek veya izlemek için ise sitelere 53,2 milyar kez ziyaret gerçekleştirdi.

Mobil korsanlık artıyor; müzik indirmek isteyenlerin %87’sinden fazlası artık bunu yapmak için mobil cihazlarını kullanıyor.

Müzik tüketicilerinin üçte biri hala korsan müzik yapıyor.

Müzik korsanlığının %32’si akış kopyalama yoluyla gerçekleşiyor: Bu müzik korsanlığı yöntemini kullanan tüketiciler, çevrim dışı olduklarında müzik dinlemelerine izin veren platformlar için premium abonelik ücreti ödemekten kaçınıyor.

Akış kopyalama hizmetleri, 2016 ve 2019 yılları arasında Birleşik Krallık’ta %1390’lık bir artış gördü. Lisans kuruluşu PRS for Music tarafından yürütülen bir araştırma, bu büyük artışın diğer tüm yasadışı çevrim içi müzik etkinliklerini gölgede bıraktığı belirtildi.

2016’da 57 milyon Amerikalı şu ya da bu sebeple müzik korsanlığı yapıyordu. MusicWatch’a göre, tahminen 57 milyon Amerikalı, sadece birkaç yıl önceye kadar müzik yayını kopyalama veya korsanlıkla uğraşıyordu. Aynı rapor, Amerikan müzik alıcılarının %35’inin korsan bir kaynaktan en az bir şarkı satın aldığına dikkat çekti.

2008’de, müzik korsanlığıyla ilgili çevrim içi istatistikler, 14 ila 25 yaş arasındaki kişilerin iPod’larında ortalama 800 korsan şarkıya sahip olduğuna dikkat çekti. Neredeyse yarısı, dijital müziklerini başkalarıyla paylaşmaya istekli olduklarını ve korsan uygulamaların aynı anda yüzlerce hatta binlerce müzik dosyasını kopyalamasına olanak tanıdığını söylüyordu.

Korsan müzik kullanan Birleşik Krallık’taki yetişkinlerin %83’ü, ücretli seçeneklerin pahalı olması nedeniyle korsanlık yaptıklarını söylüyor.

Müzik korsanlığından kaynaklanan gelir kaybı nedeniyle yalnızca ABD’de yılda 70.000’den fazla iş kaybediliyor. Müzik endüstrisi korsanlığı istatistikleri, müzik korsanlığının maliyetlerini ve Amerikan ekonomisi üzerindeki muazzam sonuçlarını vurgulamaktadır. Müzik hırsızlığı, Amerikalı işçilere önemli iş ve kazanç kayıplarına ve ayrıca ABD hükümetine önemli miktarda vergi geliri kaybına mal oluyor.

Film Korsanlığı Oranları Korsanlığa Büyük Bir Geri Dönüşün Olduğunu Gösteriyor!

Korsan video materyalleri yılda 230 milyardan fazla görüntüleniyor. ABD, 12,8 milyarı TV şovu ve 2,2 milyarı film olmak üzere bu toplamın yaklaşık 15 milyarını oluşturuyor. Dünyanın diğer bölgelerinde rakamlar benzer tercihleri ​​gösteriyor: TV şovları için 215 milyar ve filmler için 44,7 milyar izlenmeler mevcut (Forbes istatistikleri).

TV şovları, 2017’de TV korsanlığı sitelerine yapılan 106,9 milyar ziyaretle korsan içerikler arasında en popüler olmaya devam ediyor. Korsanlık sadece müzik ve filmlerle ilgili değildir; popüler TV şovlarına olan sürekli talep her zamankinden daha güçlü…  ABD’de film akışı yasa dışı mı? Bu, ülkedeki milletvekilleri için bulanık bir konu olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, akış hizmetleri oldukça sınırlı içerik sunduğundan ve yalnızca şu anda piyasada bulunan popüler TV şovlarından bir seçki gösterdiğinden, korsan film web sitelerinin ve akış hizmetlerinin Amerika Birleşik Devletleri’nde patlama yapması şaşırtıcı değildir.

Toplamda 126,7 milyar bölüm değerinde ABD yapımı TV dizisi her yıl yasa dışı olarak indiriliyor veya yayınlanıyor. National Economic Research Associates çalışması, dijital video korsanlığının ABD ekonomisi üzerindeki etkilerini araştırdı. Araştırmanın film korsanlığı istatistiklerine göre, ABD’de dijital olarak korsan yayınlanan TV bölümlerinin sayısı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu rakam, film endüstrisi geliri kaybının yanı sıra kayıp iş ve vergi geliri açısından ABD ekonomisini kesinlikle etkiliyor.

Küresel çevrim içi korsanlığın %80’inden fazlası yasa dışı akış hizmetlerinden kaynaklanmaktadır. NERA Economic Consulting ve ABD Ticaret Odası’nın Küresel Yenilik ve Politika Merkezi tarafından yürütülen araştırmaya göre, tüm çevrim içi korsanlıkla ilgili faaliyetlerin beşte dördünden fazlası yasa dışı akış web siteleriyle bağlantılıdır. Bu eğilim özellikle TV ve film endüstrisinde öne çıkıyor.

Dijital video korsanlığının ABD içerik ve dağıtım sektörlerine her yıl 29,2 ila 71,0 milyar dolar arasında bir maliyeti var. Dijital korsanlık istatistikleri (GIPC, NERA Ekonomik Danışmanlık), Amerikan içerik üretim endüstrisi üzerindeki etkisinin, gelir kayıplarında %11 ila %24’i oluşturduğunu ortaya koydu. Küresel film endüstrisinin dijital korsanlıktan elde ettiği gelir kaybı yılda 40 ila 97,1 milyar dolar arasındadır.

Torrent ve stream korsanlarının %50’den fazlası masaüstü cihazları kullanıyor. 2017 film korsanlığı istatistikleri (MUSO), tüketicilerin neredeyse yarısının masaüstü cihazlarını kullanarak korsan filmler izlediğini gösteriyor.

Korsan indirmeler yapan tüketicilerin cihazlarına kötü amaçlı yazılım bulaştırma olasılığı 28 kat daha fazladır. Bir dizi araştırmadan (Digital Citizens Alliance) toplanan film korsanlığı istatistikleri, korsanlık için kullandığınız cihaza, kişisel bilgilerinizi saniyeler içinde tehlikeye atabilecek ve sizi kimlik hırsızlığının kurbanı olma riskine sokabilecek kötü amaçlı yazılım bulaşabileceğine işaret ediyor. Tüm bunları düşündüğünüzde, bedava korsan filminiz artık pek iyi bir fikir gibi görünmüyor…

Yazılım Korsanlığı: Yaygın Bir Salgın Haline Geliyor

Asya Pasifik ve Orta/Doğu Avrupa bölgelerindeki bilgisayar kullanıcılarının %57’si en az bir kez korsan yazılıma sahip olduklarını itiraf ediyor. “BSA: The Software Alliance” 33 ülkeden 15.000’den fazla tüketiciyle anket yaptı ve oldukça ilginç bir soru sordu: “Ne sıklıkla tam lisanslı olmayan korsan yazılım satın alıyorsunuz?” Yazılım korsanlığı istatistikleri sonuçları, muhabirlerin %57’sinin yazılım korsanlığını itiraf ettiğini, ancak hiçbirinin yasadışı indirme için yakalanmadığını gösterdi.

2015 ve 2017 yılları arasında yazılım endüstrisi korsan hırsızlığı nedeniyle 46,3 milyar dolar kaybetti. Yazılım endüstrisi, her yıl yazılım korsanlığına on milyarlarca dolar kaybediyor. BSA anketine göre, 2015 ve 2017 yılları arasında çalınan yazılım miktarındaki bu artışın nedeni, gelişmekte olan ekonomilere sahip ülkelere gönderilen PC sevkiyatlarından kaynaklandı. Yüksek yazılım korsanlığı oranlarına ilişkin istatistikler, daha yoksul ülkelerdeki insanların yazılım korsanlığı yapma olasılığının çok daha yüksek olduğunu gösteriyor ve yazılım endüstrisinin en çok kaybettiği yer de burası…

Dünya genelinde yazılım korsanlığı oranları, önceki iki yıla göre %2 düşüşle 2017’de %37’ye düştü. Ankette yalnızca bilgisayar yazılımı korsanlığı incelenmiştir. Bu dijital korsanlık istatistikleri, lisanssız yazılımların sayısında hafif bir düşüşe işaret etse de, korsanlığın kendisinin, özellikle yazılım korsanlığının yaygın olduğunu belirtmek önemlidir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, yazılımların yalnızca %16’sı izinsiz olarak kullanılmaktadır. Amerika’daki şirketler ve bireyler, daha önce bahsedilen korsanlık gerçeklerinin ve korsan yazılımların korkunç sonuçlarının farkında gibi görünüyor. İş açısından bakıldığında, korsan programları kullanmamak mantıklıdır. Yalnızca yasa dışı olmakla kalmıyorlar, aynı zamanda büyük güvenlik riskleri de taşıyorlar

Küresel olarak, dağıtımdaki yazılım ürünlerinin her beş kopyasından ikisi ödenmiyor (Revulytics). Yazılım korsanlığına ilişkin istatistikler, dünya genelindeki yazılım programlarının beş kopyasından ikisinin ücretinin ödenmediğini gösteriyor. Ne yazık ki, yazılım endüstrisinde konuşulmayan bir kural vardır: Yazılım ürününüz ne kadar pahalı ve değerliyse, insanların ürünün korsan sürümlerini indirme olasılığı da o kadar yüksektir.

Korsanların Demografik Profili Nasıl?

2004 yılında, ortalama bir korsan 16 ila 24 yaşları arasında, erkek ağırlıklı ve kentsel alanda yaşayan profilden oluşuyordu. MPA çalışmasında, her ülkenin korsanlık oranlarını inceledi ve korsanların %58’inden fazlasının bu yaş kategorisinde olduğunu buldu. ABD’deki rakamlar daha da yüksekti; 2000’li yılların ortalarında yasadışı ürün kullanan korsanların %71’inden fazlası 16-24 yaş grubundaydı. 15 yıldan uzun bir süre sonra, korsanlık çok daha yaygın hale geldi. Bugünlerde yaşı, cinsiyeti veya konumu ne olursa olsun herkes korsan olabilir.

University of Amsterdam Institute for Information Law tarafından yapılan göre, 2004’teki korsanların yarısından fazlası genç erkeklerdi ancak 2018’de bu durum değişti. Yeni korsanlık istatistiklerine göre, Birleşik Krallık’taki korsanların %43’ü kadın ve %36’sı 35 yaşın üzerindedir. Korsanlığın artık o kadar yaygın olduğunu söylemek doğru olur ki, temelde herkes korsan içeriğe sahip olabilir…

Y kuşağı korsanlığı diğer nesillerden daha fazla normalleştiriyor. Y kuşağının çoğunluğu çevrim içi olarak torrent dosyaları indiriyor, bu nedenle bu yaş grubunda korsanlığın daha fazla kabul görmesi şaşırtıcı değil. En son internet korsanlığı istatistiklerine göre, bu nesil korsanlığı yeni popülerlik seviyelerine taşıyor (Red Points Solutions).

Avustralya’da 12 ila 17 yaş arasındaki çocuklar arasında korsanlık son yıllarda neredeyse ikiye katlandı. Daha güncel korsanlık istatistiklerinden bazıları, Avustralya’daki reşit olmayanların %31’inin film korsanlığı yaptığını veya yasa dışı müzik indirmelerinin keyfini çıkardığını gösteriyor (Red Points Solutions).

30-44 yaş kategorisindekiler en çok korsan kitap indiriyor. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde yeni bir korsanlık pazarı ortaya çıktı: Kitaplar… 2017’de yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde 16,5 milyondan fazla yasa dışı kitap indiricisi vardı. Eğlence korsanlığı istatistikleri, müzik ve film korsanlığının gençler arasında en popüler olmaya devam ettiğini gösteriyor. Yine de konu kitap indirmek olduğunda, tipik internet korsanı 30-44 yaş aralığından oluşuyor (Statista).

Üniversite çağındaki erkek öğrencilerin %44,4’ü çevrim içi müzik korsanlığını olumlu görürken, kız öğrencilerin yalnızca %14,62’si aynı şeyi düşünüyor. Her iki cinsiyet de düzenli olarak müzik ve TV şovları korsanlığı yaparken, erkeklerin bu davranışı olumlu bir şekilde düşünme eğilimi daha yüksek görünüyor (University of Southern Mississippi).

Kaynak: dataprot.net/statistics/piracy-statistics/ &  Damjan Jugovic Spajic May 17,2022

Çeviri: Mert KÜÇÜKVARDAR

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir