Perşembe , Mayıs 19 2022

Facebook Güvenliği Sizi Sindirmesin!

Sosyal medya kullanıyorsanız gizlilik sizin için de büyük bir internet endişesi olmalıdır. Çünkü, pazarlanmak, üçüncü parti kaynaklardan gelen spam maillerle vurulmak ve en önemlisi, sosyal çevremizin ve deneyimlerimizin parasallaştığını veya kontrolümüzün dışında gözetim altına alındığını hissetmek istemiyoruz. Facebook gibi yaygın, popüler ve sosyal bir öneme sahip mecralar için sorulacak bu tür sorular bizi çok ilginç yerlere yönlendirebilir.

Facebook’un kişisel bilgilerinizle oynayabileceği, onları paylaşabileceği ya da satabileceğine dair süregelen endişe temelde bir çan eğrisine benzetilmektedir. Gençler bu endişeleri ya anlamıyor ya da umursamıyorlar. Önce jenerasyonların ise bu teknolojiyi tanımamalarından dolayı bu tür bir endişesi yok. Ama kişisel bilgi güvenliğinin farkında olanlar bu ciddi bir tehdit olabilir.

Çoğumuz, İnternetin yalnızca ürettiğimiz bilgilere sahip olduğunu bilmekteyiz: “TIKLAMADAN ÖNCE DÜŞÜNÜN!” ilkesi, yaştan bağımsız olarak tüm kullanıcılar için ortak bir uyarıdır. Fakat Facebook gibi bir site için durum biraz daha karmaşık hâle gelebilir:  Sonuçta, Facebook kullanma deneyimi ile ilgili her şey, ister daha fazla insanla bağlantı kurmak eski arkadaşlarınızı bulmak için olsun, isterseniz kendinizi Facebeook topluluğunda tam olarak temsil etmek için olsun, size daha fazla bilgi eklemeniz gerektiğini bildirmektedir.

Facebook hakkında ne kadar bilgi sahibi olmanız ve nasıl çalıştığını anlamanız önemli değildir. İster son hacker tartışmaları isterse yapıldığı söylenen perde arkasındaki anlaşmalar olsun, bu konu hakkında her zaman endişelenecek bir şeyin olduğu bilinmelidir.

Şimdi, Facebook’un farklı yollarla topladığı ve paylaştığı bilginin gücünün yanı sıra o GÜCÜ GERİ ALABİLMEK İÇİN neler yapabileceğinize bir bakalım:

Tartışmalar ve Gerçekler

İlk olarak, kişisel bilgilerinize dayalı görünen bir yeni arkadaş veya başka bir şey için hedeflemiş bir reklam almanız, bir miktar göz korkutabilir. Makinede bir cin varmış gibi, size uygun reklamları karşınıza çıkartır. Bu tam da ne olup bittiğini anlatıyor aslında. Sadece, cinlerin yerinde, siz ve ilgileriniz hakkında hiçbir şey bilemeyen bilgisayar sunucuları vardır. Onlar futbolla ilgilenen herkesin listesini alır. Örneğin son olaylar veya oyunlar hakkında yorum yapıp yamadıkları, bir takım veya etkinlikte “beğen”i tıklamaları veya oynadığında kendilerini listelemelerine göre, reklamlar odaklandırılır ve ilgili herkese gönderilir. Burada isimler kesinlikle önemli değildir.

Facebook, temel olarak şu prensiplerle elde ettiği kişisel bilgilerinizi işler, kullanır ve paylaşır: Toplama yoluyla büyük miktarda veri kazandıran Facebook, bilginin kendisine, kişisel olarak eklediğiniz bir şey olmadığına sizi ikna ederler. Sonuçta, pazarlamacılar, sizinle gerçekten ilgilenmezler. Onlar sadece ürünlerini alabilecek kişilere reklamlarını yönlendirmek isterler. Sonuçta da ilk etapta kaç kişinin ilgisini çektiğini bilmek isterler. Facebook bir reklamverene 100.000 kişinin belirli bir filmi beğendiğini söylerse, o 100.000 kişiden birinin siz olması rahatsızlık verir mi?

Elbette, üçüncü parti uygulamaları ve siteleri için oturum açtığınızda veya hesaplarınızı Facebook üzerinden bağladığınızda, bu bilgiyi vermeyi biraz daha kabul etmiş olursunuz. Facebook, diğer şirketlerin, bilgilerinizi kabataslak bir şekilde kullanmadığından emin olmak için önlemler alır ve bunun için derecelendirebilir. Emin olmak için de siz uygulamaya girmeden önce neden girdiğinizi bilmenizi için işi biraz sıkı tutar.

Son tartışmalı yol, Facebook’un yasal bir sorun meydana geldiğinde bilgilerinizi paylaşabilmesidir. İnançla ilgili illegal bir sorun olursa, terörist veya suistimal davranış biçimleri olursa Facebook, otoritelerle bu bilgileri paylaşabilir. Ancak burada, yargılama konusundan bahsediyoruz; Amerikalılarla aynı özgürlük ve haklardan yararlanmayan ülkelerdeki kullanıcılar için kişisel olarak onaylayamadığınız soruşturmalar ve hükümetlerle işbirliği de yapabilir.

Kişisel Bilgilerinizin Korunması

İyi haber, bunların hepsinin sizin kontrolünüz altında olması. Bu güce sahipsiniz. Ve küçük bir gayretle, siteyi kullanmak istediğiniz şekilde mükemmel bir Facebook deneyimi tasarlayabilirsiniz. Bu ilk girişle başlar. Kişisel bilgilerinizin Facebook tarafından kullanılmasını istemiyorsanız PES ETMEYİN. Bir fotoğraf vermek zorunda bile değilsiniz: Kayıt olmak için adınız, cinsiyetiniz ve doğum tarihiniz yeterlidir ve eğer istersen bunlar da gizlenebilir.

İnsanların sizin profilinizi, yayınlarınızı, içeriğinizi veya kişisel bilgilerinizi arama motorlarında bulabilmenizi istemiyorsanız, sizi neredeyse görünmez yapmak için birkaç tıklama yapmanız yeterlidir.

Güvenlik profillerinizi ve ayarlarınızı keşfetmek istiyorsanız, Facebook profilinizde olan bitenler size tamamen açıktır. Evet, geçen Cumartesi günleri çekilen fotoğraflar biraz mahçup etmiş olabilir ancak onların etiketini kaldırmak kolaydır hatta hiçbir zaman etiketlenmemeniz için gizlilik ayarlarınızı yapabilirsiniz. Gizliliğinizi ve bildirim ayarlarınızı ve listelerinizi araştırarak, kimsenin istemediğiniz bir şeyi görmediğinden ve başkalarının sizin hakkınızda hiçbir şey söylemediğini bildirdiğinizden emin olabilirsiniz.

Çoğumuz GİZLİLİK AYARLARINI ayrıntılı bir şekilde kontrol etmek konusunda pek de rahatsızlık duymuyorsunuz ancak oturup bir süre uğraştığınızda, kullanıcı ayarlarının çoğunun kullanımı oldukça kolay olacak şekilde tasarlandığını göreceksiniz. Profilinizin farklı bölümlerini farklı güvenlik düzeylerinde tanımlayarak sitenin işlevselliğini kullanmaya devam ederken güvenlik risklerini en düşük seviyede tutabilirsiniz.

Buradaki güçlüklerin çoğu göz korkutucudur. Facebook’u dev bir şirket, değişken bir organizasyon ya da takipçiler için cennet olarak görebilirsiniz. Gizlilik ayarlarının kasıtlı olarak zor olduğunu veya Facebook’un bilgilerinizden kötü bir şekilde faydalanmak istediğini düşünebilirsiniz. Ancak gerçek şu ki bunların hiç biri doğru değil. Bu ayarların çok karmaşık görünmesinin nedeni, sunduğunuz her bilgi için size en uygun güvenlik seviyesini bulmanıza yardım etmeye çalışıyor olmalarıdır.

FACEBOOK SİZİ SİNDİRMESİN!

O da diğerleri gibi sadece bir araçtır.

 

Çeviren: Abdulkadir Büyükbingöl

Kaynak: Howstuffworks.com/03.02.2018

Hakkında Şevki IŞIKLI

Akademisyen. Birbiriyle ilgili geniş bir araştırma alanı içinde felsefi fikirleri arar. Teknoloji, teoloji, bulanık mantık, kuantum fiziği, insan ve hayvan hakları ana ilgi alanıdır. Eserlerinde felsefeyi, insan yaşamına rehberlik eden bir etkinlik olarak yeniden takdim etmektedir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Bilişimde ‘Türkçe’ Dönüşümü

Türkiye Bilişim Derneği Genel Başkanı Aktepe, bilişimde 50 bini aşkın kelimeyi Türkçeye kazandırdıklarını belirterek, “Siber …

Dijital Dönüşüm Ofisi Yeni Stratejisini Açıkladı

T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi yeni stratejisini açıkladı. Öne çıkan önemli başlıklar ise siber güvenlik, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir