Salı , Aralık 6 2022

Facebook ve Depresyon Arasında İlişki Var

Çağımızın en büyük ironilerinden biri, bizi dünyaya bağlamayı vadeden sosyal medyanın yalnızlık ve depresyon oranlarını yükseltmede önemli bir faktör olabileceğidir. Facebook’ta geçirilen zaman ile depresyon riski arasında bir ilişki olduğu ispatlandı. Daha önceki araştırmalar, saldırganlıkla ilişkisini ortaya koymuştu.

2015 yılında Toplumsal ve Klinik Psikoloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma bu konuyu ele aldı. Sosyal karşılaştırma yöntemi kullanılarak yapılan araştırma, sosyal medya kullanımı ile depresyon arasındaki bağı saptayarak konunun aydınlatılmasına yardımcı oldu.

Sorun, sosyal karşılaştırma

Araştırmacılar, hayatımızın en iyi bölümleriyle gösteriş yaparak kendimiz ve tüm online “arkadaşlarımız” arasında yaptığımız sosyal karşılaştırmaların meselenin özünü oluşturduğunu düşünüyorlar.

Araştırma, Facebook’ta çok fazla vakit geçiren kişilerin daha depresif belirtiler gösterdiklerini tespit etti. Bunun sebebi ise “sosyal medya ortamlarında sürekli kendilerini akranlarıyla kıyaslamaları” olarak sunuluyor.

Depresyon, Facebook aktiviteleriyle ilgili

Çalışmanın düşündürdüğü bir diğer nokta, insanların Facebook’ta yaptıkları aktivitelerin bir etkisi olduğu açık ancak bu etki, teknolojinin ilk günlerinde umulan türden değil. Belki ileriki yıllarda sosyal medyada strese girdiğimiz noktaları görmezden gelmeye başlar ve bu alanlara kaptırdığımız duygusal zemini geri alırız.

David DiSalvo

Çeviren: Dilan Eser

Kaynak: Forbes Sitesi/The Top Ten Brain Science And Psychology Studies Of 2015/Dec 31, 2015

 

Hakkında Sophos Akademi

Sophos Akademi, bir popüler bilim ve teknoloji sitesidir. Yaşama bilgelik katmayı amaçlar. Konuk yazarların makaleleri veya sitenin haberleri bu avatar ile yayınlanmaktadır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Sağlık İletişiminde Bir Köprü

Sağlık iletişimi açısından COVID-19 döneminde sosyal medya bilgilendirme, duyuru ve ikna aracı olarak kullanıldı. Tosyalı …

Gyges’in Yüzüğü, Psikanaliz ve Yüzüklerin Efendisi

Çevremize baktığımızda her şeyin bir kuralı olduğunu görürüz.  Bu kurallar çiğnendiği zaman kanun ve yasalar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.