Cuma , Mayıs 20 2022

Bilim İspatladı: Fakirle Gezen Fakir Oluyor!

Amerika’da yetimlerin hep fakir fukara ile kalmasının onların beyinciklerini ve hipatalamuslarını küçük bıraktığını, beynin gerilediğini gösteriyor yani zenginlerle beraber yaşarsan yeteneklerin ve beyinsel özelliklerin de o kadar gelişiyor. Örneğin New York’taki bir taksi şoförünün şehir harita hafızası ve hipotalamusu büyürken işi bırakınca küçülüyormuş.

Fakir çocuklarla ilgili 25 yıllık bir araştırma yapılmış. Kırmızı ışık gösteriliyor; “Dur” diyor, sarı gösterilip “Yeniden düşün” deniyor sonra, yeşil gösterilip “Alternatif çözümler üret” deniliyor. Bu eğitimi alanlar, 15 yaşında mezun ediliyor ve 10 yıl sonra tekrar deney için çağırılıp beyin özellikleri ölçülüyor, otokontrol sistemlerinin fiziksel özelliklerinin testrojen oranlarının çok iyi durumda olduğu ortaya çıkıyor. Aynı eğitimi alan çocukların ebeveynlerine de benzer eğitim veriliyor. Kırmızı, sarı, yeşil ışık metaforları burada da kullanılıyor. Sonuçlar çok olumlu çıkıyor.

New York’a ilk kez gelen Doğu Avrupalı ve Asyalı göçmenler üzerinde yapılan bir başka araştırmada ise bir deney bir de kontrol grubu oluşturuluyor. Her iki grup üyelerinin de beyin tomografileri çekilip beyin aktiviteleri “pet kameraları” ile gözleniyor. Deney grubundaki göçmenlere birer taksi veriliyor ve New York’ta taksicilik yapmaları isteniyor. Hayatlarında ilk kez New York’a gelmiş olan bu insanlar New York’un devasa sokakları ve gökdelenleri arasında defalarca kayboluyorlar. Bazen sinir krizleri geçirseler de bir yılın sonunda New York’un tüm mahalle ve sokaklarını avuçlarının içleri gibi ezberliyorlar. Bir yılın sonunda tekrar beyin aktiviteleri incelendiğinde görülüyor ki deney grubundaki bu taksicilerin beyinciğinin kontrol grubunda bulunan yani taksicilik yapmayan göçmenlerden daha fazla büyümüş. Yani insan bir şeyi öğrenmeye kendisini zorlar ve o yolda mücadele ederse beyin fonksiyonlarında da gelişme ve ilerleme görülmektedir. Bu durum açıkça büyük bir mucizedir. Hiçbir bilgisayar daha çok yüksek çözünürlükte dosya veya film yüklemek istendiğinde kendi hafızasını kendi kendisine yükseltemez. İnsanoğlunun ise aşkınsal bir varlık olduğu ve başka boyutlardan sürekli olarak “upgrade” (geliştirildiği) edildiği böylece ispatlanmıştır.

Testin sonuçları değerlendirildiği zaman anlaşılıyor ki insan, büyük düşünüp büyük hayaller kurduğu ve hedefi yüksek insanlarla birlikte dinamik ortamlarda bulunduğu zaman ruhsal yetenekleri geliştiği gibi aynı zamanda zihinsel ve biyolojik yetenekleri de gelişmektedir.

 

Kaynak: Cıbc Tv.  John Rose Show

Çeviren: Halil İ. İşbilici

Hakkında Sophos Akademi

Sophos Akademi, bir popüler bilim ve teknoloji sitesidir. Yaşama bilgelik katmayı amaçlar. Konuk yazarların makaleleri veya sitenin haberleri bu avatar ile yayınlanmaktadır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Teknoloji Şirketleri Doğum Öncesi Profil Oluşturuyor

Bugünün çocukları, doğumdan önce verileri alınan ilk nesil vatandaşlardır. Ve bu tarihsel dönüşümün sosyal ve …

Yeni Bir 3 Boyutlu Harita: Kalpteki “Küçük Beyin” Aydınlatılıyor

Organdaki sinir hücreleri yeterince anlaşılmamış. Kalbin kendi “beyni” var. Bilim insanları, fare kalplerinde intrakardiyak sinir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir