Pazartesi , Ağustos 15 2022

Finlandiya, Dünya Çapında Çevrimiçi Yapay Zekâ Eğitimi Verecek

Başlangıçta Fin vatandaşlarına yapay zekâ konusunda avantaj sağlayacak şekilde tasarlanmıştı, şimdi herkes kaydolabilir.

Geçen yıl Finlandiya, vatandaşlarını yeni teknoloji hakkında eğitmek amacıyla çevrimiçi hızlandırılmış yapay zekâ kursu başlatmıştı. Şimdi ise dünyaya bir Noel hediyesi olarak, altı haftalık programı herkesin kullanımına sunuyor. Açıkçası, bu Avrupa Birliği için bir hediye.

İlk olarak Fince çıkarılmış olan yapay zekâ kursu Elements of AI, tüm dünyanın erişimine açılmak üzere Avrupa dillerine çevrilecek. Sene sonunda AB başkanlığını devredecek olan ülke kursu bir armağan olarak bırakma çabasında.

Kurs AB dillerinde de olsa, kursa kimlerin katılabileceği konusunda herhangi bir coğrafi kısıtlama olmadığından gerçekten de dünyanın yararına olacak. Hızlandırılmış yapay zekâ kursu, 5,5 milyon nüfusa sahip ülkesinde on binlerce kişi tarafından ilgiyle kullanılarak kendini kanıtladı. Elements of AI isimli kurs şu an Estonca, İngilizce, Almanca, İsveççe ve tabii ki Fince dillerinde mevcut.

Yapay zekâ temellerini öğrenmek isteyen insanlar için halihazırda birkaç site var, ancak böyle bir şeyle ilgileniyorsanız Finlandiya’nın teklifi zaman ayırmaya değer görünüyor. Şık tasarımı ve her bölüm sonrası sunduğu kısa testleri ile yapay zekâ hakkında birçok farklı konuya el atan kurs, kullanıcılara felsefi uygulamalardan ‘bayesci olasılık’ gibi teknik konulara kadar birçok alanda bilgi vadediyor. Her bölümü 5 ila 10 saat kadar süren kursun tümünü bitirmek için gereken tahmini süre ise 6 hafta.

Kursu tasarlamaya yardımcı olan teknoloji danışmanı Megan Schaible, motivasyonun “Yapay zekanın birkaç elit kodlayıcıya bırakılmaması gerektiğini kanıtlamak” olduğunu söyledi.

 

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: theverge.com

Hakkında Elif Akçay

Maltepe Üniversitesi, Araştırma Görevlisi. Marmara Üniversitesi, Bilişim doktora öğrencisi. Temelde bilim ve teknoloji özelde ise biyoteknoloji, transhümanizm, etik, dijital etik (açıklık etiği), biyoetik, sosyal medya, bilişim ve iletişim teknolojileri, gözetim ve yapay zekâ konularıyla ilgili.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

İlahiyatçılar ve Felsefeciler, Yapay Zekâ ve Transhümanizmi Din Açısından Değerlendirecekler

Felsefecilerin ve teologların yapay zeka ve transhümanizmin dini açıdan ele alacakları “Uluslararası Yapay Zekâ, Transhümanizm, …

İletişim Notları: İnsan Merkezli Toplumlar ve Yapay Zeka

Sophos Akademi yazarlarından Doç. Dr. Şevki Işıklı, Gazeteci Müjdat Gökçe’nin İletişim Notları programına konuk oldu.  …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.