Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilişim ve Teknoloji
  4. »
  5. Finlandiya, Dünya Çapında Çevrimiçi Yapay Zekâ Eğitimi Verecek

Finlandiya, Dünya Çapında Çevrimiçi Yapay Zekâ Eğitimi Verecek

Sophos Akademi Sophos Akademi -
52

Başlangıçta Fin vatandaşlarına yapay zekâ konusunda avantaj sağlayacak şekilde tasarlanmıştı, şimdi herkes kaydolabilir.

Geçen yıl Finlandiya, vatandaşlarını yeni teknoloji hakkında eğitmek amacıyla çevrimiçi hızlandırılmış yapay zekâ kursu başlatmıştı. Şimdi ise dünyaya bir Noel hediyesi olarak, altı haftalık programı herkesin kullanımına sunuyor. Açıkçası, bu Avrupa Birliği için bir hediye.

İlk olarak Fince çıkarılmış olan yapay zekâ kursu Elements of AI, tüm dünyanın erişimine açılmak üzere Avrupa dillerine çevrilecek. Sene sonunda AB başkanlığını devredecek olan ülke kursu bir armağan olarak bırakma çabasında.

Kurs AB dillerinde de olsa, kursa kimlerin katılabileceği konusunda herhangi bir coğrafi kısıtlama olmadığından gerçekten de dünyanın yararına olacak. Hızlandırılmış yapay zekâ kursu, 5,5 milyon nüfusa sahip ülkesinde on binlerce kişi tarafından ilgiyle kullanılarak kendini kanıtladı. Elements of AI isimli kurs şu an Estonca, İngilizce, Almanca, İsveççe ve tabii ki Fince dillerinde mevcut.

Yapay zekâ temellerini öğrenmek isteyen insanlar için halihazırda birkaç site var, ancak böyle bir şeyle ilgileniyorsanız Finlandiya’nın teklifi zaman ayırmaya değer görünüyor. Şık tasarımı ve her bölüm sonrası sunduğu kısa testleri ile yapay zekâ hakkında birçok farklı konuya el atan kurs, kullanıcılara felsefi uygulamalardan ‘bayesci olasılık’ gibi teknik konulara kadar birçok alanda bilgi vadediyor. Her bölümü 5 ila 10 saat kadar süren kursun tümünü bitirmek için gereken tahmini süre ise 6 hafta.

Kursu tasarlamaya yardımcı olan teknoloji danışmanı Megan Schaible, motivasyonun “Yapay zekanın birkaç elit kodlayıcıya bırakılmaması gerektiğini kanıtlamak” olduğunu söyledi.

 

Çeviren: Elif Akçay

Kaynak: theverge.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir