Sophos Akademi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Popüler Bilim
  4. »
  5. Fizik tedaviden sıkıldınız mı? Öyleyse “vatandaş bilimi”ne odaklanın!

Fizik tedaviden sıkıldınız mı? Öyleyse “vatandaş bilimi”ne odaklanın!

Fizik tedavi hastaları, terapi için düşük maliyetli cihazlarla rehabilitasyon egzersizlerini yaparken bilim insanlarının üstünde çalıştığı büyük veri analizlerinin gerekli olduğu projelere de katkı sunmuş olacaklar.

Fizik tedavi gören hastaların, bilime katkı sunacakları bir yöntem geliştirildi. “Vatandaş Bilimi” adı verilen bu yöntem sayesinde, hastalar, rehabilitasyon için gerekli egzersizlerini yaparken, bilim insanlarının ihtiyaç duyduğu miktardaki büyük verinin elde edilmesine de katkı sunuluyor. Böylece; bir yandan bilim insanlarının çok sayıda gönüllü üzerinden bilimsel çalışmalarının daha gerçekçi sonuçlar vermesi sağlanırken, diğer yandan gönüllülere, tedavilerini daha eğlenceli hale getirebilmeleri sağlanıyor ve bilimsel projeleri desteklemiş olmanın mutluluğu yaşatılıyor.

Hastaların yapmak zorunda oldukları egzersizlerden çift yönlü faydanın sağlandığı bu araştırmada, eklemlerin üç boyutlu koordinatlarını tahmin edebilen bir “hareket-yakalayıcı sensör” kullanıldı. Katılımcılardan, bir kolunu gövdeden kaldırdıktan sonra bilek hareketi yapmaları istendi. Ardından etkilenen kolla birlikte tekrarlayan basit hareketleri temel alan ve genel kabul gören rehabilitasyon egzersizleri taklit ettirildi.

Sonuçları kaydeden araştırmacılar, doğal kullanıcı arayüzünün, çevresel izleme görevlerini yerine getirirken etkileyici ve sempatik bir araç sunduğunu gördü. Çünkü, katılımcıların motivasyonunu artırarak daha iyi bir hareket performansı elde edilmesini sağlayan bu araç sayesinde bir dizi nesnel indeks nicelleştirildi. Elde edilen sonuçlar, fiziksel egzersizlerde kullanılan ucuz cihazların, bilimsel araştırmalara önemli katkılarda bulunabileceğini de göstermiş oldu.

NYU Tandon Mühendislik Fakültesindeki araştırmacıların yürüttüğü bu çalışmaya hastalar gönüllü olarak katılıyor. Konu ile ilgili bilgi veren Mekanik ve Havacılık Mühendisliği Profesörü ve aynı zamanda araştırma grubunun lideri Maurizio Porfiri, bu çalışmanın işaretsiz optik sistemler vasıtasıyla üst sınır rehabilitasyon hizmetlerine yönelik gerekli olan ilk adım olduğunu ve insan hareketlerini yakalamak için düşük maliyetli bir teknolojinin de davranışsal tedaviyi genişletebileceğini söylüyor.

Abdulkadir Büyükbingöl

Kaynak: Science Daily/Feb 24, 2017.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir